Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Brandt WM701-D/D silnik stoi, nie obraca się.

31 Sty 2011 21:56 3614 10
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam pralkę BRANDT
    WM 701-D/D
    kod kreskowy: *L 1994 04104751*.
    Objawy uszkodzenia to:
    pobiera wodę, programator obraca się, Silnik stoi nie obraca się, nie wiruje, nie wypompowuje nabranej wody.
    Podejrzewam moduł:
    SAV 55X5779
    MRF 116-600T S/T
    Symbule 39 162.
    Pralka podczas ostatniego etapu wirowania na programie nr 7 dochodziła już do nr 8 czyli wyłączenia, coś strzeliło w pralce, poleciały zabezpieczenia linii 230V Legrand 301 B 20A.
    Włączyłem zabezpieczenia w skrzynce rozdzielczej, już pralka nie działała , wyłącznik nie wyskakuje. Może ktoś podpowie.
    Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Adam

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

• Specjalista AGD
    Wygląda że poszło jakieś zwarcie w silniku uszkadzając moduł , obejrzyj starannie te elementy wzrokowo i pomiarowo.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem wzrokowo. Na pewno poszedł modułu: SAV 55X5779 sterujący pracą silnika i wirowania, scalak miał wybrzuszenie na obudowie - wymieniłem modu na nowy i nadal nie działa pralka. Wykonałem pomiary silnika niema zwarć pomiędzy obwodami, nie czuć spalenia się silnika ani wzrokowych oznak opalenia. Wodę ze zbiornika wypompowałem pompą zasilając ja na krótko 230 V. Grzałka jest OK. Słychać że silniczek obracający programator działa gdyż co pewien czas słychać przeskakujące zapadki lub krzywki. Woda nie leci przez elektrozawory więc i hydrostat nie będzie działał gdy niema poboru wody. Sprawdzę jeszcze elektrozawory i się zastanowię czy warto ją jeszcze naprawiać, gdyż pomimo wymiany modułu :SAV 55X5779 nadal nie działa
  • Poziom 11  
    na module jest triak sterujący silnikiem połącz na krótko dwie jego nogi (grubsze ścieżki) możesz śrubokrętem i będziesz wiedział czy silnik ruszy tylko uważaj bo ruszy na wysokich obrotach
  • Poziom 10  
    Ja wymieniłem już moduł sterowania SAV 55X5779 i nadal nic.
    Przy poprawnym działaniu pralki jak ustawię pranie na określony program i temperaturę to powinna zacząć lecieć woda do zbiornika następnie zaczyna się obracać silnik i na przemian pralka raz dobiera wodę do poziomu regulownego przez hydrostat a następnie silnik obraca się w prawo lub lewo i programator przesówa kolejne cykle prania jeden po drugim. Tak jest gdy wszystko jest OK.
    Ale obecnie jest żle i wszystko bierze w łeb.
    Mimo wymienionego modułu pralka nadal nie działa.
    Oczywiście sprawdzę jeszcze silnik tą metodą tzn. zwierając końcówki Triaka.
  • Poziom 11  
    nie bardzo rozumiem twój opis opisz dokładniej co po kolei wykonuje

Dodano po 6 [minuty]:

miałem kiedyś przypadek taki , ze silnik na wirowaniu dziwnie się obracał uszkodzona była grzałka -przebicie do masy dziwne ale sprawdź też grzałkę

Dodano po 3 [minuty]:

sprawdź też jak zachowuje się na programie wirowania
  • Moderator AGD
    :arrow:OchAdamek Ten scalak musi być zaprogramowany.Wlutowałeś "pusty" i nic z tego nie będzie. Moduł do wymiany ale przedtem musisz sprawdzić co spowodowało jego uszkodzenie.:cry:
  • Poziom 10  
    Zastosowałem cały nowy moduł.
    Nic nie reperowałem starego - uszkodzonego, gdyż mam zasadę nie stosuj zamienników gdy nie mam dostępu do orginalnych podzespołów.

Dodano po 40 [minuty]:

Sprawdziłem na poszczególnych programach jak się zachowuje pralka co działa co nie. Programy 1-5 nie działają ( nie działają: grzałka, silnik, zawory poboru wody, wirowanie), program 6 działa ( pobiera wodę, silnik wykonuje prawe / lewe obroty do płukania na koniec pompa wodna nie wypompowuje wody dochodzi do programu 7 i zatrzymuje się ), program 7 nie działa, 8 nie działa, program 9 działa tak jak program 6 , 10-11 nie działa. Pompę wodną sprawdziłem podłączając ja bezpośrednio do 230V, wypompowuje wodę Poszedł Programator Pralki.
    Pytanie;
  • Poziom 10  
    Czy ktoś z Was (uczestnicy Forum i osoby zarejestrowane w Elektrodzie) zna lub miał do czynienia z programatorem do Brandt / Fagor 52X456201 EC456201. Data produkcji 2009.04 jest podobno do automatu WM 701 D/D.
    Jak on się zachowuje?
    Czy jest różnica w pracy w porównaniu z poprzednim programatorem
    TMX88900051 B ?
    Jak uniknąć problemów przy uruchomieniu pralki WM 701 D/D z nowym programatorem do pralki Fagor / Brandt 52X456201 EC456201 ?
    Zamówiłem programator TMX88900051 B (55X3859) w sklepie internetowym i przysłali mi nową wersję EC456201 (52X0952). Są małe kłopoty, pralka inaczej działa, nie wyłącza się po skończeniu programu nr 7 tak samo gdy kończy nr 11 to się nie wyłącza. Inaczej chyba są ustalone programy Start i koniec. Nie wiem co myśleć i co zrobić.
  • Poziom 10  
    Doszedłem do małego błędu z mojej strony. Wszystko działa jak należy jest OK!.
    Nowy programator ma takie same funkcje jak poprzednia wersja.