Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłączanie się komputera...

19 Lut 2011 00:42 2268 16
  • Poziom 13  
    Witam!
    Mój problem polega na tym, że podczas grania w Test Drive Unlimited 2 (podaję konkretnie tą grę, bo tylko na tym póki co to się dzieję) nagle na monitorze mam napis brak sygnału (monitor podłączony przez hdmi), dźwięk sie zacina w momencie braku sygnału i muszę resetować kompa. Czasem nawet sie sam restartuje ale to rzadko. Stwierdziłem, że to przez to, że sie za bardzo grzeje i podłączyłem wiatrak od starego zasilacza jako dodatkowy. Ale i to nic nie dało. Pomóżcie mi zdiagnozować ocb :)
    Dodam, że mój kompik oprócz karty graf., która spełnia mniej wiecęj średnie wymagania gry, spełnia zalecane.

Mój komp to:
    AMD Athlon X2 6000+ 2x3,0 Ghz
    2 GB RAM 667 mhz
    karta graf Geforce 9800 GT 512 MB
    Gigabyte GA-M52L-S3

Z góry dzięki za pomoc :)

PS. Biorę pod uwagę, że to mogą RAM-Y być walnięte...
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Zrób memtest z boota, dodatkowo zrób test OCCT
  • Pomocny post
    Admin grupy komputery
    Podaj pełną specyfikację komputera, ze szczególnym uwzględnieniem zasilacza i napięć. Przykład.

PS. Wiesz, co to jest wiatrak?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Sprawdź temperatury programem np. AIDA, Everest.. w sumie to to samo :P
    Mierniczek w rękę i pomiar napięć na zasilaczu.
    Memtest'a zrób pod dosem
    I potem można działać dalej...
    A tak BTW. Jak ty zmieściłeś wiatrak w obudowie komputera? :D
  • Poziom 13  
    No chyba skoro napisalem ze od zasilacza to chodzilo mi o wentylator z zasilacza ;) (chyba nie domysleliscie sie i dlatego tak sie czepiacie tej literowki ;] )
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Literówka to nie była, lecz osobne nazewnictwo. Nikt się nie czepia, a raczej zwraca uwagę, choćby na wzgląd przez regulamin, ale i nie tylko. Więc kolego konkretnie, jaki zasilacz i jego parametry? Kiedy raz ostatni, czyściłeś wnętrze obudowy i podzespoły?
  • Poziom 13  
    No fakt czyszczony nie był już jakiś czas, ale generalnie zdaję sobie sprawe, że to może być przez karte graf. bo już raz ją wymieniałem bo się przegrzała. Dokładne info zaraz podeślę bo pobieram programy od DriverMSG :)

Dodano po 13 [minuty]:

Pole Wartość
    Komputer
    Typ komputera ACPI x64-based PC
    System operacyjny Microsoft Windows 7 Ultimate
    Dodatek service pack systemu operacyjnego -
    Internet Explorer 8.0.7600.16385
    DirectX DirectX 11.0
    Nazwa komputera
    Nazwa użytkownika
    Domena logowania
    Data / Czas 2011-02-19 / 19:00

Płyta główna
    Typ procesora DualCore AMD Athlon 64 X2, 3000 MHz (15 x 200) 6000+
    Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-M52L-S3 (4 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, LAN)
    Mikroukład płyty głównej nVIDIA nForce 6100-4xx, AMD Hammer
    Pamięć fizyczna 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
    DIMM1: VR800D264L5/2G 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-5-5-18 @ 400 MHz) (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)
    Typ BIOS'u Award Modular (01/23/08)
    Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)
    Port komunikacyjny Port drukarki (LPT1)

Ekran
    Karta wideo NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)
    Karta wideo NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)
    Akcelerator 3D nVIDIA GeForce 9800 GT
    Monitor Rodzajowy monitor PnP [NoDB]

Multimedia
    Karta dźwiękowa Realtek ALC883 @ nVIDIA nForce 6100-400/405/420/430 (MCP61) - High Definition Audio Controller

Magazyn
    Kontroler IDE Standardowy podwójny kontroler PCI IDE
    Storage Controller APO9FG7J IDE Controller
    Storage Controller Kontroler Serial ATA NVIDIA nForce
    Dysk fizyczny MAXTOR S TM3500320AS SCSI Disk Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Napęd dysków optycznych ATAPI DVD A DH20A4P ATA Device (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:20x/8x, DVD-RW:20x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
    Napęd dysków optycznych DUN R852FKL6V SCSI CdRom Device
    Napęd dysków optycznych HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H20L ATA Device (DVD+R9:8x, DVD-R9:4x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
    Status dysków SMART OK

Partycje
    C: (NTFS) 65836 MB (43848 MB wolne)
    D: (NTFS) 401.3 GB (380.8 GB wolne)
    Rozmiar całkowity 465.6 GB (423.6 GB wolne)

Urządzenia wejściowe
    Klawiatura Standardowa klawiatura PS/2
    Klawiatura Urządzenie klawiatury HID
    Mysz Mysz zgodna z HID

Sieć
    Podstawowy adres IP
    Podstawowy adres karty (MAC)
    Karta sieciowa Kontroler sieci NVIDIA nForce

Urządzenia zewnętrzne
    Drukarka Fax
    Drukarka Microsoft XPS Document Writer
    Kontroler USB1 nVIDIA nForce 6100-400/405/420/430 (MCP61) - OHCI USB 1.1 Controller
    Kontroler USB2 nVIDIA nForce 6100-400/405/420/430 (MCP61) - EHCI USB 2.0 Controller
    Urządzenie USB Urządzenie kompozytowe USB
    Urządzenie USB Urządzenie wejściowe USB
    Urządzenie USB Urządzenie wejściowe USB

DMI
    DMI: producent BIOS'u Award Software International, Inc.
    DMI: numer wersji BIOS'u F5
    DMI (system): producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
    DMI (system): nazwa M52L-S3
    DMI (system): numer wersji
    DMI (system): numer seryjny
    DMI (system): identyfikator UUID
    DMI (płyta główna): producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
    DMI (płyta główna): nazwa M52L-S3
    DMI (płyta główna): numer wersji x.x
    DMI (płyta główna): numer seryjny Sun Mar 23 05:29:24 2008
    DMI (obudowa): producent Gigabyte Technology Co., Ltd.
    DMI (obudowa): numer wersji
    DMI (obudowa): numer seryjny
    DMI (obudowa): metka środka trwałego
    DMI (obudowa): typ Desktop Case
    DMI (pamięć): całkowita liczba / liczba wolnych gniazd 4 / 3

Dodano po 57 [sekundy]:

Pole Wartość
    Właściwości czujnika
    Typ czujnika ITE IT8716F (ISA 290h)
    Typ czujnika procesora graficznego Diode (NV-Diode)
    Stwierdzono otwieranie obudowy Tak

Temperatury
    Płyta główna 54 °C (129 °F)
    Procesor 41 °C (106 °F)
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 50 °C (122 °F)
    Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 48 °C (118 °F)
    MCP 70 °C (158 °F)
    Aux 44 °C (111 °F)
    GPU Diode 75 °C (167 °F)
    MAXTOR STM3500320AS 39 °C (102 °F)

Wentylatory
    Procesor 4042 RPM
    Procesor graficzny 50%

Wartości napięć
    Napięcie rdzenia procesora 1.17 V
    +2.5 V 1.90 V
    +3.3 V 3.33 V
    +5 V 5.03 V
    +12 V 11.71 V
    +5 V podczas wstrzymania pracy 4.95 V
    VBAT baterii CMOS 3.12 V
  • Admin grupy komputery
    Wszytko (na chwilę obecną) wskazuje, że winą są wysokie temperatury.
    Sprawdź je w inny sposób (nie programem), termometr, palec itp.
  • Poziom 13  

Hd Tune benchmark

Dodano po 2 [minuty]:

No wlasnie bo ogolnie slyszalem ze komputery z amd sie grzeja strasznie ;/ ... ale ciagle mam wrazenie ze to przez karte graf. bo najpierw na monitorze pojawia sie brak sygnalu czyli jakby ona sie przegrzewa a pozniej dopiero sie wszystko wiesza...

Dotykajac palcem wczoraj boku karty graf to byla bardzo bardzo goraca ;p ...

Dodano po 2 [minuty]:

a dodam ze komp sie duzo bardziej grzeje jak gram wlasnie w tego test drive 2 to juz w ogole wyja wentylatory i w ogole jak odkurzacz halasuje...
  • Poziom 36  
    Kolego było proszone o podanie temperatur? "Organoleptycznie"? Jeśli czujniki się nie mylą, to z lekka za wysokie te temperaturki są. W szczególności o chipset chodzi. Także GPU, nieco za bardzo się grzeje. Dotknij paluszkiem tego i tamtego, i daj znać jak czujesz. Na 1wszy rzut oka wygląda to na kłopot z przegrzewaniem. Napięć oczywiście miernikiem nie zmierzyłeś...
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tylko mi się wydaję, czy kolega nadal nie podał nazwy tej bomby która to zasila ? Bo podane napięcia wyglądają jak kontynuacja tego loga z everesta czy innej aidy... Temperatura płyty jest rzeczywiście troszkę powyżej normy, ale to może być spowodowane przecież bliskością miernika względem wylotów z radiatora grafiki. Poczekałbym z osądami na model zasilacza :)
  • Poziom 36  
    "Temperatura płyty jest rzeczywiście troszkę powyżej normy, ale to może być spowodowane przecież bliskością miernika względem wylotów z radiatora grafiki. Poczekałbym z osądami na model zasilacza" - miernika? Czy czujnika? Nie bardzo idzie zrozumieć, wypowiedź kolegi... Napięcia miernikiem mierzone, czekamy...
  • Poziom 13  
    beo napisał:
    "Temperatura płyty jest rzeczywiście troszkę powyżej normy, ale to może być spowodowane przecież bliskością miernika względem wylotów z radiatora grafiki. Poczekałbym z osądami na model zasilacza" - miernika? Czy czujnika? Nie bardzo idzie zrozumieć, wypowiedź kolegi... Napięcia miernikiem mierzone, czekamy...

Kolega sprawdził definicję słowa miernik ?
    http://sjp.pwn.pl/slownik/2482949/miernik

"przyrząd służący do mierzenia", tu w domyśle temperatury.

Co się tyczy dalszej części, może jestem nie w temacie, ale jak można zmierzyć miernikiem napięcie rdzenia procesora ? Podane przez zgłaszającego napięcia są jak nic wyjęte z tego samego programu który wygenerował całą resztę :)

tutaj porównanie z everesta, także proszę szanownego Kolegę, żeby nie rzucał słów na wiatr twierdząc "Napięcia miernikiem mierzone" chyba, że ma kolega podobnie jak ja powyżej na myśli zestaw mierników wbudowanych w płytę!

• Pomocny post
    Poziom 16  
    Jeśli to temperatury w IDLE to muszę kolegę zmartwić. Mam podobną kartę graficzną (również 9800 GT 512MB, ale nie podał kolega producenta, więc nie mogę stwierdzić czy taka sama-moja to Asus) i pomimo podniesienia taktowania rdzenia, shaderów i pamięci w IDLE temperatura GPU nie przekracza 45*C.
    Ewentualne różnice wynikające z zastosowania innego chłodzenia raczej nie wynoszą 30*C. Polecam dokładne wyczyszczenie radiatora i swieżą, dobrą jakościowo pastę termoprzewodzącą.

Ja oczywiście również czekam na dane zasilacza.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
    To karta graficzna, a bardziej jej chłodzenie i wymiana na inną taką samą nic nie da Widać że seria tych kart jest tak samo pokręcona jak tej samej firmy 6600 GT za mały radiator do jej potrzeb. A wnioskuje to po tym i tylko się domyślam że test Everestem był robiony tylko na Windowsie gdzie już ma 75*C, a nie podczas w/w gry Mój rekord temperatury według Everest-a to widziane 115*C na grze " PGA Tour Tigger Woods 2007" najpierw problemy z dźwiękiem jakieś falowanie ekranu do całkowitego zatrzymania i wyżej nie widziałem oprócz resetu kompa.Wnioski wymiana radiatora na największy jaki mają w sklepie, a co do procesora AMD i jego temperatury 54*C to jego norma na starcie, a problemy następują jak dochodzi do 60*C i te radiatory proponowane przez sklepy to porażka, co też proponuję wymienić. Zasilacz to 500v lub wyżej gdzie problemy widać dopiero podczas nagrywania płyt co może powodować reset komputera. W zasilaczu komputera najważniejsze jest to małe 5V gdzie jego spadek poniżej 4.5V powoduje Reset. Gdzieś kiedyś miałem taki program do sprawdzania jaki jest potrzebny zasilacz do zamontowanych rzeczy w komputerze ale że nie pamiętam nazwy wiec nie będę zmyślał
  • Poziom 13  
    Witam! Przepraszam ze tak dlugo nie odpisywalem ale nie mialem za bardzo czasu... Co do zasilacza to ma 400W firmy i tak nie jestem teraz w stanie podac bo mam bardzo malo czasu. Dziekuje wszystkim za pomoc bo wasze sugestie duzo pomogly :) co do karty bo to przez nia wszystko to bede ja czyscil jakos niedlugo i uzyje tej pasty. Najszybszy sposob na rowziazanie tego problemu to oprocz tego dodatkowego chlodzenia w obudowie ktore nie dalo za wiele ;p to po prostu zdjalem bok obudowy i wysuwam kompa z biurka i dziala :D jeszcze raz dziekuje wszystkim :)