Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się

19 Lut 2011 01:53 3557 4
  • Poziom 2  
    Witam.

Postanowiłem przerobić swojego laptopa d600 i go trochę podkręcić zgodnie z instrukcją ze strony :

Overclock D600

Oto wyniki mojej pracy :
    Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się

Dysponuję procesorami 1,5 i 1,8GHz, Ram : 266Mhz 512 Mb, 333Mhz 512, 33Mhz 1Gb.
    Mój problem polega na tym, że system bootuje się normalnie ale w losowym momencie się zawiesza (czasem przy logowaniu do systemu, czasem po 2 minutach działania). Próbowałem wszystkich konfiguracji procesor - pamięć. Niestety nic nie pomaga.

Co może powodować że system się zawiesza ?
  • TermopastyTermopasty
  • Spec Overclocking
    Możliwe, że procki nie są stabilne przy tych taktowaniach. Podkręcanie lapków nie jest takie proste jak desktopów.
    Czy sprawdzałeś też w konfiguracji tylko z jedną kością ramu? (najlepsza byłaby 400MHz mimo wsdzystko).
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    ja też bym tak zrobił jak iron64
    spróbuj zmienić i zobaczymy
  • Poziom 11  
    Mam komputer o takiej samej konfiguracji u mnie podkręcanie wg tego opisu też nie działa
  • Poziom 17  
    Witam !

Niedawno zrobiłem sobie w.w moda. Wszystko działa OK, ale trzeba było trochę pokombinować. A więc, zaczynamy:
    ----
    Kilka rad na początek:
    Najpierw trzeba się zaopatrzyć w procesor na szynę 533mhz. Stary procesor Pentium M 1,6 ghz 400mhz wieszał się po podkręceniu.

Druga sprawa to kupno odpowiedniej pamięci ram. Generalnie są dwa 'rodzaje" pamięci. Markowa oraz "no name". Nie muszę chyba dużo tłumaczyć, iż markowa pamięć (najlepiej 400 lub 333mhz) pójdzie bez zmiany SPD. No name, wymaga zmiany SPD, ew nieco dłubania z kombinacjami 333+266 (wtedy można się obyć bez 2 lapka)

Ja używałem do zmiany SPD lapka HP nx9020. Chodziły na nim zmodowane kości, nie było problemów z 'uwaleniem' ramu.

Pamiętajcie aby moda zrobić na zworce, aby móc wyłączyć OC, jeśli się poddacie. Ja użyłem kabelka od ata 33 i rezystorka 1k przewlekanego. Wyprowadźcie zworkę pod RAM. (zdj 2)
    ----
    Jak zmieniać SPD:

Ściągnijcie najnowszego SPD Toola, oraz klikając zakładkę summary timing, macie spis timingów dla 3, lub 2 częstotliwości. Do sprawdzenia częstotliwości szyny polecam program Clockgen.
    SPD zmienia się, gdy kość sama nie może przełączyć się na odpowiednią częstotliwość. (bios, sypnie wtedy "EEErrorami") Ja osobiście zostawiałem Tminingi bez zmian, zmieniałem tylko częstotliwości, tak aby się dopasować do istniejących tmingów.

Np, Zmieniałem max wartość : 200 lub 166 na 133
    Potem niższą częstotliwość na 100, kolejną na 66 (o ile była).
    ----
    Problemy (?)
    Jedyny problem miałem ze zmianą SPD dla swojej nonameowej kości 512, 333. Pozostawiłem więc wartości oryginalne. Niestety sama nie chciała dzialać. Dodanie kości 333 lub 400 nie pozwalało na start Lapka. Trzeba bylo dodać kość 266 lub przerobioną na 266 (firmową 400).
    ----
    Dla chętnych:
    Proste roztaktowanie Procesora

Zamontowanie dysku SATA w Dellu. Chcę to zrobić dzięki karcie 2xSATA -> PCMCIA. Koszt takiej karty to ok 30-40zł. Wystarczy rozebrać kartę, Jedno "gniazdo" wykorzystać do podłączenia dysku sata w lapku, np cienkimi kabelkami ew taśmą. (rozebrana karta na 1 zdj)
    Drugie możemy cofnąć tak aby nie wystawało z laptopa.
    Mi się przyda bo używam często dysku 3,5' pod SATA z zasilaczem.

Problem z kompatybilnością karty wifi miniPCI w laptopie (np HP nx9020)? Rozwiązaniem jest zrobienie przerywacza do pinu 25 - CLK ,PCI Clock. Gdy ten pin jest rozłączony to karta "znika" i pozytywnie przechodzi test w biosie. Efekt podobny do hot plug'u. Działa również pod windowsem.

Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się Overclocking Dell D600 - komputer zawiesza się