Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wifi połączenie dwóch domów

19 Lut 2011 09:28 3795 23
  • Poziom 19  
    Chciałbym połączyć dwa budynki siecią wifi .
    Budynki są oddalone od siebie 50 metrów między nimi nie ma żadnych drzew przeszkód.
    W jednym domu jest ruter TP-Link TD-W8901G a w drugim laptop Dell D820
    Chciałbym żeby sieć wifi była dostępna w obu domach
    Pomóżcie!!
  • flexghzflexghz
  • Moderator Projektowanie
    W drugim domu, tam gdzie masz laptopa musisz zainstalować:

1. jeden accesspoint w trybie APClient, wówczas podłączasz do niego laptopa po kablu.

2. jeden accesspoint w trybie APClient, który będzie "odbierał sygnał z pierwszego domu", kawałek skrętki z przeplotem i drugi accesspoint, tym razem w trybie AP który będzie rozsyłał sygnał po domu. Wówczas podłączysz laptopa bezprzewodowo.
  • Poziom 19  
    Witam może jakaś mocniejsza antena do rutera??
    Jak najprościej
  • Poziom 10  
    Najlepiej jakbyś kupił 2 anteny zewnętrzne. Jakieś zwykłe panelówki po 30zl na allegro. I ustawić je tak aby się widziały
  • Poziom 43  
    50m to rzucić kabelek. Najtaniej.
    Dołożenie cudownych anten z allegro nic nie da.
  • Poziom 19  
    Chcę dodać do rutera dodatkową antenę przez spliter (trójnik) nie wiem jeszcze czy panelową czy yagi (tuba) ?
    Jaką moc wybrać żeby nie było za mocno żeby sygnał nie dotarł do niepowołanych
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    Trójnik to najgorsza sprawa jaką można zrobić...
    Drugie radio i tyle, wszyscy chcą rzeźbić w ... a potem sie dziwią, że nie działa.
    Ma dobrze działać - musi kosztować więcej jak bułka z makiem.

NS2Loco powieś i podłącz skrętką do Twojego routera i zapomnij.
  • Poziom 10  
    Witam! Nie zakładam nowego tematu bo sytuacja podobna, chodzi o połączenie dwóch budynków w odległości około 40m.

W Domu nr 1, jest livebox z tv, internet rozgłaszany jest po wifi. W domu nr 2 jest TP-Link WR543G z podłączoną zewnętrzną anteną w trybie ap AP client router (WISP) i do niego kablem (lan1>lan1) podłączony jest TP-LINK WR740N, który rozgłasza wifi w domu nr 2.

IP Liveboxa- 192.168.1.1
    WR543G- 192.168.2.1 DHCP włączone
    WR740N- 192.168.3.1 DHCP również włączone

Problem jest tego typu że raz internet jest, raz nie ma, często gdy połączone są przez wifi dwa komputery, tablet czy telefon łączy się z siecią lecz nie może uzyskać połączenia z internetem, wiem że coś jest źle. Czy do połączenia WR543g z WR740N ma być zastosowana skrętka z przeplotem? Jak dobrze skonfigurować ww urządzenia?

Druga sprawa taka, że zasięg z liveboxa nie powala, dlatego chciał bym zastosować jeszcze jedno urządzenie podłączone do liveboxa pod lan aby wysyłało mocniejszy sygnał, czy może to być drugi wr543? Jak to skonfigurować? Pozdrawiam!
  • Specjalista Sieci, Internet
    > WR740N
    albo wyłącz DHCP server tutaj
    albo kabel do portu WAN zamiast do LAN.
  • Poziom 10  
    Próbowałem, lecz nadal były problemy z połączeniem. Czy konfiguracja ip jest prawidłowa ? I czy wystarczy połączenie urządzeń zwykłym kablem rj45, czy ma być skrętka?
  • Specjalista Sieci, Internet
    ryhit napisał:
    zwykłym kablem rj45, czy ma być skrętka?

A jaka jest różnica w/g ciebie między tymi dwoma ?
  • Poziom 7  
    Widzę że temat związany bardzo mocno z moim problemem. Również szukam skutecznego sposobu na połączenie dwóch budynków poprzez sieć wifi. Modem to FunBox od Oragne (neostrada w technologii VDSL). Do dyspozycji mam następujące sprzęty TP-LINK: WA500G (AP/APclient/wzmacniacz/bridge), WR740N (router), W8901G (stary modem ADSL od neostrady) oraz 20m skrętki.

Moja propozycja wygląda następująco: Funbox w centrum domu --> skrętka --> WR740 (przy oknie) --> WA500G (AP client) --> skrętka -->W8901G (router do rozsyłania wifi w drugim domu)

Proszę o informacje czy taka kombinacja ma prawo działać poprawnie jaka powinna być odpowiednio dobrana konfiguracja dla poszczególnych urządzeń (adresacja i DHPC). Udało mi się połączyć wszystko, oprócz W8901 który rozsyła wifi ale nie zapewnia dostępu do internetu.

Dodano po 14 [sekundy]:

Widzę że temat związany bardzo mocno z moim problemem. Również szukam skutecznego sposobu na połączenie dwóch budynków poprzez sieć wifi. Modem to FunBox od Oragne (neostrada w technologii VDSL). Do dyspozycji mam następujące sprzęty TP-LINK: WA500G (AP/APclient/wzmacniacz/bridge), WR740N (router), W8901G (stary modem ADSL od neostrady) oraz 20m skrętki.

Moja propozycja wygląda następująco: Funbox w centrum domu --> skrętka --> WR740 (przy oknie) --> WA500G (AP client) --> skrętka -->W8901G (router do rozsyłania wifi w drugim domu)

Proszę o informacje czy taka kombinacja ma prawo działać poprawnie jaka powinna być odpowiednio dobrana konfiguracja dla poszczególnych urządzeń (adresacja i DHPC). Udało mi się połączyć wszystko, oprócz W8901 który rozsyła wifi ale nie zapewnia dostępu do internetu.
  • Moderator - Sieci, Internet
    daniel91m napisał:

Prawo działać ma ale niestabilnie. Tego tak się nie robi. Potrzebujesz dwa urządzenia w obudowie CPE (zewnętrzne) do zbudowania mostu bezprzewodowego.
  • Poziom 7  
    odległość miedzy domami nie jest wielka i nie ma problemu z zasięgiem wiec nie chciałbym juz dokładać pieniędzy o ile tylko da się z wymienionych urządzeń zbudować cos rozsądnego. Problem mam z konfiguracja i w tej kwestii prosiłbym o pomoc.
    daniel91m napisał:
    Problem mam z konfiguracja i w tej kwestii prosiłbym o pomoc.

Z czy dokładnie masz problem?
  • Poziom 10  
    bogiebog napisał:

A jaka jest różnica w/g ciebie między tymi dwoma ?

Chodziło mi o skrętkę przewlekaną, czy wystarczy połączenie zwykłą?

Czy konfiguracja IP w ww urządzeniach jest poprawna?
    ryhit napisał:
    Chodziło mi o skrętkę przewlekaną,

Nie wiem co to "skrętka przewlekana"?
    ryhit napisał:

Czy konfiguracja IP w ww urządzeniach jest poprawna?

Gdzie tą adresację można zobaczyć?
  • Poziom 10  
    ryhit napisał:
    Witam! Nie zakładam nowego tematu bo sytuacja podobna, chodzi o połączenie dwóch budynków w odległości około 40m.

W Domu nr 1, jest livebox z tv, internet rozgłaszany jest po wifi. W domu nr 2 jest TP-Link WR543G z podłączoną zewnętrzną anteną w trybie ap AP client router (WISP) i do niego kablem (lan1>lan1) podłączony jest TP-LINK WR740N, który rozgłasza wifi w domu nr 2.

IP Liveboxa- 192.168.1.1
    WR543G- 192.168.2.1 DHCP włączone
    WR740N- 192.168.3.1 DHCP również włączone

Problem jest tego typu że raz internet jest, raz nie ma, często gdy połączone są przez wifi dwa komputery, tablet czy telefon łączy się z siecią lecz nie może uzyskać połączenia z internetem, wiem że coś jest źle. Czy do połączenia WR543g z WR740N ma być zastosowana skrętka z przeplotem? Jak dobrze skonfigurować ww urządzenia?

Chodziło o skrętkę z przeplotem, przepraszam ;)
    Adresacja poprawna, NAT dla klienta WISP powinien działać.
  • Poziom 7  
    Udało mi się zestawić łączność z internetem dla takich ustawień:

1. Funbox - DHCP: 192.168.1.10 - 192.168.1.150

2.WR740N - Dynamiczne pobieranie IP od Funboxa; DHCP: 192.168.0.10 - 192.168.0.150

3.WA500G - adres IP: 192.168.0.2; Tryb AP Client; DHCP: wyłączone

4.W8901G -
    a) ustawienia LAN adres IP: 192.168.0.3; DHCP: relay; DHCP Server for Relay: 192.168.0.1.
    b) ustawienia Internet: Encapsulation ISP: statistic IP Address 192.168.0.4, Geteway 192.168.0.1

Można to tak zostawić? Czy jest możliwość takiego zestawienia połączenia aby urządzenia podłączone do takiej sieci pobierałby adresy bezpośrednio od Funbox'a?
    Konfiguracja WR740N jako AP - Link
  • Poziom 7  
    Dziękuje za pomoc. Wszystko chodzi tak jak chciałem, jedynie prędkości pobierania na urządzeniach podłączonych przez wifi do ostatniego routera jest kiepska (ok 2Mbps) Neostrada bezpośrednio z funboxa osiąga prędkość 57Mbps. Zdaje sobie sprawę że wa500g i w8901g pracują w standardzie 802.1g. Czy zmiana obu tych urządzeń na jednego TP-LINK'a wr843nd/wr743nd zagwarantuje większą prędkość?

Dodam tylko ze zasięg pomiędzy AP a AP clientem jest dobry
  • Poziom 10  
    Po konfiguracji WR740N tak jak w linku wszystko jest ok. Jednak DNS na WR543G jest 192.168.1.1 oraz 0.0.0.0, może tak zostać czy należy to zmienić?