Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunk Audi Beta CC - potencjometr czy jest uszkodzony

19 Lut 2011 10:56 5831 12
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam radio (jak w temacie) i mam problem. Gdy Podłączyłem radio jak na schemacie z cyfrą 1, to radio na nic nie reagowało, a gdy do schematu z cyfrą 2, to radio działało, nawet przy wyłączonej gałce potencjometru. Potencjometr jest pokazany na zdjęciu. Czy może on być powodem złego działania?. Obrazki są na:
    Blaupunk Audi Beta CC - potencjometr czy jest uszkodzony Blaupunk Audi Beta CC - potencjometr czy jest uszkodzony Blaupunk Audi Beta CC - potencjometr czy jest uszkodzony Blaupunk Audi Beta CC - potencjometr czy jest uszkodzony
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam! Sprawdź miernikiem, czy wyłącznik- włącznik działa dobrze (po przekręceniu w prawo ma załączyć-zewrzeć)- trzecia sekcja od przodu- dwa wyprowadzenia. Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Witam

Masz jeszcze kilka możliwości podpięcia, pokombinuj z tymi plusami (wszystkie możliwe opcje razem osobno itp.).

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Sprawdzałem miernikiem rezystancję i wskazywało mi ciągle przekroczenie zakresu (20MΩ), niezależnie od położenia gałki radia. Może jeszcze pokombinuję. Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Witam
    Prawidłowe podłączenie wg. rysunku 1 . podłącz tak Blaupunk Audi Beta CC - potencjometr czy jest uszkodzony
    Na pinie gdzie jest "A" to wyjście z radia na sterowanie anteną automatyczną wiec rysunek 2- nie!
    Co do potencjometru, żeby włączyć to radio trzeba nacisnąć gałkę a nie przekręcać , więc styk będzie zwarty tylko w tedy gdy gałka jest wciśnięta.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jeżeli rezystancja wyłącznika w każdym położeniu gałki przekracza 20Mom, to masz uszkodzony wyłącznik- można go próbować naprawić, ale trochę to skomplikowane.
  • Poziom 10  
    Witam was. Nie sądzę, że należy nacisnąć gałkę, ponieważ, by włączyć radio, trzeba tylko przekręcić gałkę (kiedyś to radio miałem w samochodzie), a naciśnięcie gałki służy do wyszukiwania dobrze odbierających stacji radiowej. Spróbuję wylutować potencjometr i go naprawić. Pozdrawiam. PS. Jakbyście coś ode mnie chcieli - zawszę mogę spróbować pomóc.
  • Pomocny post
    Spec od car audio
    To jest Audi Beta CC ze standardowym przodem a nie wersja szeroka (ta szeroka ma trochę inaczej styki w złączu). I w tym modelu faktycznie włącza się radio za pomocą przekręcania potencjometru.
    Potencjometr ma 4 sekcje. Dwie pierwsze bliżej przodu radia (te z 4 stykami) to regulacja głośności. Ostatnia to przycisk szukania stacji (jak tam podłączysz omomierz to po wciśnięciu gałki zobaczysz małą rezystancję.
    Przedostatnia sekcja to włącznik zasilania. I to stałe uszkodzenie w tej serii odbiorników - wypalony jeden ze styków. Jeżeli po przekręceniu potencjometru zrobi pyk a mimo to rezystancja nie spada tam do prawie 0 omów to raczej tak jest.
    Jak to naprawić. Trzeba wylutować i rozebrać potencjometr (4 języczki z tyłu rozginasz i zdejmujesz blaszkę), wyjąć sekcje włącznika i rozebrać go. Zobaczysz wypalony styk. Trzeba nalutować na to kawałek cienkiej blaszki (np. z klawiatury telefonu komórkowego) i po sprawie. Wymaga to jednak niezłej sprawności manualnej i dobrej lutownicy z cienkim grotem. Ale da się zrobić.
  • Poziom 10  
    Witam. Próbowałem rozlutować potencjometr specjalnym urządzeniem do tego celu, lecz nie wyszło, bo cyna mi zastyga. Pozostało mi tylko (sam nie wiem co).
  • Spec od car audio
    Plecionka + sporo topnika i powoli noga po nodze oczyść z cyny każdy punkt lutowniczy. Jak już będzie prawie czysty a dalej będzie trzymał to podgrzewasz wyprowadzenie i delikatnie je poruszając doprowadzasz do tego aby nie zlutowało się przy zastyganiu resztek cyny. Bez dobrej rozlutownicy jedynie to mi przychodzi na myśl.
  • Poziom 34  
    Dobry odsysacz powinien dać radę, kupisz za 10zł.
  • Poziom 10  
    Witam po długiej przerwie. Kupiłem sobie odsysacz ręczny za 6zł i jeszcze nic nie kombinowałem, choć czwarta sekcja mi się ułamała, to udało mi się rozbroić potencjometr. Trzecia sekcja była silnie nadpalona, że aż plastik poczerniał. Trochie podczyściłem i... zostawiłem na półce. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam. Ostatnio napadła mnie chcica, by znów pokusić się o naprawę. Gdy zdjąłem radio z półki, to złamała mi się sekcja od włączania radia. Przeczyściłem ją, zakonserwowałem, poskładałem potencjometr i przylutowałem złamane sekcje. radio zaskoczyło; włączyło się normalnie. Dzięki za zainteresowanie się i za pomoc. Życzę także WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!