Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawanie cienkich profili MMA

telemah 19 Feb 2011 14:10 7123 1
    telemah
    Level 27  
    Witam kolegów :-)

Posiadam jakąś radziecką spawarkę nieznanej marki , to zwykły transformator 1 fazowy 180A .Posiada w swej konstrukcji "aż" dławik kontrolkę włączenia i 5 pozycyjną regulację skokową 50/70/100/130/180A.Jest to spawarka prądu zmiennego.Zwykle spawałem rzeczy solidniejsze grubsze elektrodą 3,2 i ogólnie jest git całkiem fajnie toto spawa jak na tak prosty sprzęt.Jednak mam do pospawania trochę "drobnicy" - profile stalowe i rurki o grubości ścianki od 1,5-2,5mm niby na upartego dałoby się elektrodą 2mm spawać ale miałem tylko 3.2mm więc zakupiłem elektrody 1,6mm (różowe nadające się do spawania AC) .No i lipa , elektroda znika w oczach jeszcze dobrze nie zajarzę łuku a już połowy jej nie ma :D pryska na wszystkie strony i spoiwo jest wszędzie wokół tylko nie tam gdzie powinno :D nie mam spawacza pod nosem coby się spytać, na pewno prąd za duży ale mniej jak 60A się nie da ustawić.Tak wiec chciałbym przygotować przystawkę do spawarki czyli ustawiam na 60A następnie przepuszczam to przez prostownik i daje przez regulator prądu i sobie wtedy ustawiam ze 20-30A i spawam :-) a przy okazji mógłbym spawać elektrodami przeznaczonymi do spawania stałym prądem .

Opłaca się kupić na alledrogo regulator czy pokusić sie o budowę ?? Może jakieś sugestie co do tego , schematy mogę znaleźć ale nie siedzę w spawarkach i pewnie nie każdy regulator sie nadaje. Napięcie jałowe na wyjściu spawarki to równe 60v , regulator do 50A jaki założyć dolny próg regulacji ?? ze 20A ??

Ps.Czy da się przy natężeniu 15-25A spawać jeszcze cieńsze blaszki z użyciem kawałka drutu samosłonowego używanego w MAG ?? - pytam tylko z ciekawosci nie mam potrzeby spawać cieńszych rurek niż 1,5mm ścianka a jak sądze można elektrodą 1,6mm spawać z powodzeniem rurki/profile o podanej wyżej grubości 1,5-2,5 mm ?

Aha nie mam kasy na migomat nie umiem spawać TIG-iem chciałbym wykorzystać to co mam .

Z góry dziękuję za wskazówki