Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amilo M series - RAM i dziwne anomalnie

gosztekseba 19 Lut 2011 19:57 915 4
  • #1 19 Lut 2011 19:57
    gosztekseba
    Poziom 31  

Witam!
    Koledzy mam następujący problem. Amilo M7800 EF4 z P4 1,4 na "pokładzie" i 2 sprawnymi 256MB/333MHz pamięciami(sprawdzane memtestem w laptopie HP zero błędów). Mianowicie sprzęt raz się włączy raz nie. Jeśli już "zaskoczy" to memtest przejdzie testy po 3 razy i żadnego błędu. Uruchamiam system działa prawidłowo. Jeśli nie zawiesi się w ciągu 5 min to już będzie działał aż do ponownego uruchomienia(wtedy nie wyświetli obrazu po restarcie). W Windowsie BSOD (losowe błędy więc wskazuje ewidentnie na pamięć) w Ubuntu zawias i miganie diody caps locka. Po takim zawiasie laptop nie wyświetla obrazu więc niby pamięć RAM nie łączy. Wyjmę i włożę parę razy kość (sprawdzam na jednej) zaskoczy. I włączy się jak należy. Dołożę drugą kość i działa. Potem od nowa... Już brakuje mi do niego sił. Jakieś sugestie? Uszkodzony kontroler pamięci? Zimne luty na bankach pamięci(ale pytanie na dwóch naraz?). Pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie.

Dodano po 5 [godziny] 11 [minuty]:

Nikt nie ma sugestii??

0 4
  • #2 19 Lut 2011 19:57
    predom
    Poziom 26  

Porządnie wyczyść, najlepiej izopropanolem styki pamięci i gniazd. Zobacz, czy wszystkie styki dobrze kontaktują do modułu. Może masz zimne luty na gniazdach? Podstaw też nową pamięć, bo czasami po prostu pamięć nie współpracuje z płytą i wtedy są różne ciekawe rzeczy.

0
  • #3 19 Lut 2011 21:05
    gosztekseba
    Poziom 31  

Styki czyściłem kilka razy już. Pamięci współpracują gdyż wcześniej na nich działał bezproblemowo. Zastanawia mnie to że przy dużym obciążeniu potrafi pracować kilka godzin. Po wyłączeniu albo zwisie już nie odpala parę godzin. Czyżby płyta? Co do lutów też jestem pewien gdyż raczej nie jest prawdopodobne aby oba banki padły naraz...

0
  • #4 19 Lut 2011 21:29
    predom
    Poziom 26  

Jest możliwe, że oba banki padły. Jest wiele płyt do laptopów, w których dawano mniej cyny i gorszej jakości, aby zaoszczędzić. W efekcie płyty padały po kilku miesiącach.

0
  • #5 03 Lis 2011 17:00
    gosztekseba
    Poziom 31  

Zapomniałem zupełnie o tym temacie. Laptop już dawno został "wskrzeszony". Powodem było odklejanie się mostka. Po grzaniu BGA laptop działa jak nalezy już przez pół roku. Może ta informacja będzie komuś pomocna. Dziękuje wszystkim za rady i pozdrawiam.

0