Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wkrętarka akumulatorowa na budowę dachu

19 Lut 2011 16:00 13596 19
  • Poziom 16  
    Potrzebuję dość mocnej wkrętarki na budowę dachu. Sprzęt nie może bać się wkręcania długich wkrętów w drewno i ma dość długo pracować. Co byście polecili?
    Cena powiedzmy 700-1200zł ale im taniej tym lepiej :D
  • Poziom 19  
    Wydaje mi się ,że najlepsza (najtańsza) będzie wiertarko-wkrętarka na 230 VAC z przedłużaczem.Widziałem jak kładziono blachę tylko taką ,na pytanie czemu nie aku.
    padła odpowiedź ,że żadna aku nie da rady(to było 7 lat temu) . Ale może obecnie
    są lepsze akumulatory.I zależy ile trzeba wkręcić śrub na dobę.
  • Poziom 18  
    Zgadza się najlepsza będzie wkrętarka na 230V, jest też dużo lżejsza.
    Jednak jeżeli chcesz koniecznie akumulatorową polecam makitę najlepiej taką co masz 2 aku w zestawie, ładujesz na zmianę. Używam Makitę 6271 DWAETC przy pracach montażowych aku trzyma kilka godzin.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli cieciowa nie spełnia twoich kryteriów, to szukaj czegoś z największym momentem. Nie wiem, może Perles cię zadowoli:
    http://www.perles.com/default-75.html?Kategorija=100000
    Milwaukee:
    http://www.milwaukeetools.pl/int/pl/pl_produc...oductIndex/ProductIndex?OpenDocument&nav1=pro
    Stayer:
    http://www.stayer.pl/pl/produkty/narzedzia-akumulatorowe.html
    Bo dobre narzędzia, to nie tylko Hilti i Makita...
  • Poziom 16  
    Mam szlifierkę milwaukee i sprzęt jest nie do zdarcia :)

Wkrętarka zdecydowanie musi być akumulatorowa.
    A co powiecie o wkrętarkach celmy? W internecie można spotkać w większości pozytywne opnie o tej marce.

I co czego służy udar we wkrętarce? Czy jest to wiercenia w betonie? Czy do odkręcania śrub?
  • Poziom 10  
    Jeżeli chodzi o wkrętarkę do pokryć dachowych nie proponuję drogich sprzętów. Z doświadczenia wiem, że zdarzają się wypadki tego typu, że wkrętarka komuś wypadnie, bądź gdzieś położona zostanie strącona i wtedy 500 zł. praktycznie ląduje w koszu. Jeżeli chodzi o wkrętarki na 230V jest to kłopotliwe z powodu wiecznie plątającego się kabla. Na dach najlepszym rozwiązaniem są wkrętarki akumulatorowe nie słabsze niż 18V. Im prostsza tym lepsza, bez zbędnych bajerów. Wkrętarki których ja używam to einhell. Są stosunkowo tanie i wytrzymałe
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :dawcio223 - słyszałeś kiedyś o linkach? Bo każdy rozsądny zabezpiecza sprzęt i siebie w czasie pracy na pochyłej powierzchni.
    I od kiedy to, panie specjalisto, moc podaje się w woltach??? A we wkrętarkach najważniejszym parametrem jest moment, który świadczy o sile wkrętarki. Następny w kolejce, to pojemność akumulatora. Napięcie akumulatora o niczym nie świadczy.
    Dla porównania, proponowany przez ciebie Einhell z 18 V baterią:
    http://www.einhell.pl/upfiles/pdf/6d5f288159077e9f4287b57c1a945bd6_1.pdf z podanym momentem obrotowym nie podanym, bo to 21+1, to ilość pozycji regulacji.
    Dla odmiany Perles z akumulatorem 14.4V:
    http://www.perles.com/default-76,1248.html
    z rzetelnie podanym momentem - 35 Nm i o 23 położeniach sprzęgła.
  • Poziom 10  
    Zajmuje się dachami i więźbami od kilkudziesięciu lat. Posiadam swoją działalność. Dałem tylko rady wynikające z mojego doświadczenia a nie z teorii. Rozumiem zabezpieczanie ludzi, ale jeżeli chodzi o zabezpieczanie sprzętu w praktyce nie jest tak kolorowo.
    Ale nie będę się wdawał w dyskusję nie uważam się za jakiegoś speca. Dałem tylko dobre rady wynikające z doświadczenia. A według mnie doświadczenie w tej branży oraz w pracy z ludźmi jest najważniejsze. Decyzja i tak należy do autora tematu ja tylko sugeruję, nie rozkazuję.
  • Poziom 16  
    Wiertarko-wkrętarka na 230 V z przedłużaczem to według mnie nie najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze niebezpieczeństwo porażenia prądem w przypadku zahaczenia kablem o blachę a po drugie niewygodne ze względu na przeszkadzający przedłużacz. Tylko wkrętarka aku do takich robót.
  • Poziom 38  
    Błażej napisał:
    :dawcio223 - słyszałeś kiedyś o linkach? Bo każdy rozsądny zabezpiecza sprzęt i siebie w czasie pracy na pochyłej powierzchni.
    I od kiedy to, panie specjalisto, moc podaje się w woltach??? A we wkrętarkach najważniejszym parametrem jest moment, który świadczy o sile wkrętarki. Następny w kolejce, to pojemność akumulatora. Napięcie akumulatora o niczym nie świadczy.

Świadczy, świadczy. Im większe napięcie tym z reguły mocniejsza wkrętarka. Taka jest ogólna zasada, aczkolwiek są wyjątki od tej reguły, które ją jedynie potwierdzają. Stąd "moc" podawana w woltach, to taka slangowa definicja przy wkrętarkach i nie jest całkowicie pozbawiona sensu, gdyż producenci nie podają w tych przypadkach mocy w watach. Także moment podawany w Nm bywa złudny i jest podawany na wyrost bez żadnego pokrycia w rzeczywistości.

• Poziom 37  
    Im wyższe napięcie Aku - tym mniejsze prądy przy takiej samej mocy. A mniejsze prądy przekładają się na mniejsze zuzycie akumulatora bo to od prądów zależy żywotnośc akumulatora.
    Ja polece makitę 2-akumulatorową (jak jeden kolega wyżej) - osobiście takiej używam - taki komplet z latarką - ładowanie aku na zmiany.
    Akumulatory będą padać często - więc ich dostepność i ew. cena też powinna być uwzględniona.
  • Poziom 38  
    Chris_W napisał:
    Im wyższe napięcie Aku - tym mniejsze prądy przy takiej samej mocy. A mniejsze prądy przekładają się na mniejsze zuzycie akumulatora bo to od prądów zależy żywotnośc akumulatora.

To prawda, ale tu sens jest inny. Im większe napięcie tym większa moc przy tym samym prądzie dopuszczalnym dla danego rodzaju ogniwa. I na tym właśnie bazują producenci, zwiększając napięcie akumulatorów. Nie da się inaczej zwiększyć mocy narzędzia jak tylko przez podwyższanie napięcia. Bowiem ogniwa są ograniczono prądowo i nie da się zwiększyć z nich poboru mocy - wielkość ogniwa wyznacza jego rezystancję wewnętrzną, która limituje prąd maksymalny. Zatem przy stałym prądzie moc jedynie można zwiększyć, zwiększając liczbę akumulatorów w pakiecie czyli podnosząc napięcie całego zestawu.
    Pozdrawiam:)
  • Moderator sekcji Technicznej
    Sedac napisał:
    Wiertarko-wkrętarka na 230 V z przedłużaczem to według mnie nie najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze niebezpieczeństwo porażenia prądem w przypadku zahaczenia kablem o blachę a po drugie niewygodne ze względu na przeszkadzający przedłużacz. Tylko wkrętarka aku do takich robót.

Zdecydowanie TAK!!!
    Wkrętarka 230V jest dobra do gipso-kartonu, ale nie na dach. Na dach - te po 18 V. Z zapasową baterią. Jedna pracuje - druga się ładuje.

Firma - średnia klasa. Dla zawodowców wystarczają na dwa lata i oni nic lepszego nie potrzebują.
  • Poziom 10  
    Kryteriami jakimi należy sie kierować są:
    * "Moc"(wyrażona w Nm - sprzęt firmowy ma raczej wiarygodne dane)
    * waga (wiadomo wiele godzin w ręku)
    * dostępność i cena aku (jak padnie, a padnie na pewno za 2-3 lat)
    * cena (wiadomo)
    W uproszczeniu im więcej wolt tym większa moc i waga, ale dotyczy to sprzętu "profi" ponieważ 18V Einhel ma "moc" mniejszą niż np: 10.8V-li Makity.
    W cenie, którą podałeś poszukaj 12-14,4V wkrętarki z firm Makita, Metabo, AEG, Bosch, DeWalt, Hitachi są to najpopularniejsze marki, więc dostępnośc osprzętu. Dobrą cenę w Polsce ma np: Bosch GSR 14,4 V-Li, ale wkrętarki każdej z firm, które wymieniłem będą porównywalne.
    Musisz wybrać patrząc na parametry jak podałem wyżej, ale z dala od sprzętu amatorskiego (sam mam wiele narzędzi NoName z "targu" ale akurat wkrętarka MUSI być z wyższej półki). Mam 14V niebieskiego Boscha i bez problemów wkręcam nim wkręty 25cm długości (trzeba uważać bo lubi "ukręcać";), ale ma jedną wadę jest ciężki i przy k/g "wykańcza" nadgarstek.
  • Poziom 16  
    A co możecie powiedzieć o wkrętarkach CELMA? 18 voltowe są w przyzwoitych cenach...
  • Poziom 11  
    Witam. Nie pracowałem celmą natomiast mogę polecić dewalt dc725 a także makite 8391DWAE.Albo alternatywą dla wkrętarki może być zakrętarka udarowa która jest bardzo mocna i bardziej poręczna od wkrętarki, używałem takiej tylko że sieciowej makity i sprawowała się świetnie do wkręcania są tez oczywiście wersje akumulatorowe. Co do celmy to szczerze mówiąc odstrasza cena. Za CELMA WAK 18V-2,8 Ah Li-ion trzeba zapłacić ponad 700pln co moim skromnym zdaniem jest zdecydowanie za dużo.
  • Poziom 12  
    Celma to dobra i znana na rynku firma. Moim zdaniem wytrzymałością przewyższają nie jednego Bosch-a, maja jednak wadę- za solidnością idzie tez waga.
    Sam używam młota udarowego i wiertarek z lat 90 i jedyną rzeczą jaka przy nich robiłem to wymiana szczotek i smarowania
  • Poziom 15  
    Ja używam wkrętarki Perlesa , ma dobry moment obrotowy a to ważne kryterium wyboru, dobry stosunek jakości do ceny . Przecinarka kątowa 115 Perlesa z regulacją prędkości obrotowej/ szlifowanie/ nie do zajechania od 16 lat.
    Pozdrawiam .
  • Moderator Elektrotechnika
    premyslaw2ar napisał:
    Celma to dobra i znana na rynku firma. Moim zdaniem wytrzymałością przewyższają nie jednego Bosch-a, maja jednak wadę- za solidnością idzie tez waga.

Chyba nie zdajesz sobie sprawy że to są produkty Celmy na licencji właśnie Boscha.Szlifierki kątowe są z Boscha i Perlesa ,młoty z Boscha i wiertarki ( nie wszystkie)itd
  • Poziom 15  
    Cześć. Maszyna, która spełni twoje wymagania to np wkrętarka akumulatorowa BOSCH GSR 14,4V-Li. Kręci momentem 50Nm, ma 2 pojemne baterie 3,0Ah w zestawie + szybką ładowarkę. Oczywiście technologia litowo-jonowa Li-Ion. Jeśli maszyny używać chcesz do śrub z łbem sześciokątnym (wkręcane w drewno) to warto popatrzeć za wkrętarką udarową typu BOSCH GDR 14,4V-Li. Ona kręci z momentem aż 150Nm, ma 2 akumulatory 3,0Ah i szybką ładowarkę. Minus jest taki, że tą maszyną nie powiercisz.