Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki monitor do gier, filmów ? 22" czy 24"

19 Lut 2011 16:35 10164 38
  • Poziom 14  
    Witam, na dniach planuję zakup monitora zastanawiam się nad modelem Benq E2220HD - 22" lub E2420HD - 24"
    Może mi ktoś powiedzieć który będzie lepszy do gier, filmów, przeglądania neta czy 22 czy 24 cale... Czy to prawda że w monitorach 22 cale przy rozdzielczości full hd jest mała czcionka ? bo tak słyszałem i że w 24 jest już w miarę normalna czcionka.. ?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Led to raczej odpada ponieważ słyszałem że mają znacznie dłuższy czas reakcji matrycy.. niby podane jest te 5ms ale to bzdury..
    w sumie mam te dwa modele co mi wchodzą tylko się zastanawiam pomiędzy 22" a 24" i nie wiem ;/ czy ten 24 cale nie będzie zbyt duży do codziennego przeglądania neta, pracy z tekstem w odległości 80cm od monitora xD nei chcę chodzić w okularach xD a może ktoś ma 24 cale i się wypowie czy nie jest za duży ? i czy by np nie wolał teraz 22" ?
  • Poziom 22  
    LED nie ma nic wspólnego z czasem reakcji, to tylko rodzaj podświetlenia matrycy.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 29  
    Czas reakcji jest różnie podawany, np. G2G (albo GTG) - grey-to-grey, czyli szary - do - szary. A nie biały-do-białego, czy czarny-do-czarnego ;)
    Osobiście mam IIYAMA E2207WS (nie jest to HD, 16:10), obraz ładny, przejrzysty, niezły kontrast, monitor polecam - jednak czasem widać smużenie, a podobno ma 2ms czas reakcji...
    I tak jak wyżej Remi080 napisał - led to tylko rodzaj podświetlenia matrycy. Ledy są bardziej energooszczędne i chyba można na nich uzyskać większy kontrast (przynajmniej tak mi się wydaje, bo świetlówki mają bardzo ograniczoną regulację mocy świecenia, w przeciwieństwie do LEDów)
  • Poziom 24  
    Zobacz Samsunga EX2220HD
  • Poziom 22  
    A do jakiej kwoty maksymalnie?
  • Poziom 9  
    LED nic nie robi na czar reakcji matrycy jest to rodzaj podświetlania polegający na tym że każdy piksel bodajaze jest podświetlany osobno co daje piękny efekt
  • Poziom 29  
    Na pewno każdy piksel nie jest podświetlany osobno :)
    Matryca OLED tak ma , ale nie zwykła matryca LED (matryca podświetlana LEDami)
  • Poziom 20  
    Jak już ktoś słusznie zauważył, udaj się do sklepu i sprawdzi... tylko do sklepu komputerowego gdzie wszystko będzie ładnie ustawione i będzie można popatrzeć...
    Miałem przyjemność posiedzieć parę h przed 24" i wydaje mi się że to dobry wybór, do gier i filmów idealny, do neta nie widzę różnicy czy 22" czy 24".

ps. są jeszcze 23", osobiście właśnie planuję zakup takiego, tańszy, mniejszy, bym powiedział że takie optimum. 24" wizualnie patrząc z boku wydaje się dużo większy od 22".
  • Poziom 18  
    Mam 17calowy i 21calowy wydaje sie za wielki kiedys mialem 14 calowy podswietanie led to chyba taki chwyt marketingowy bo jak to nazwac.
  • Poziom 13  
    Witam!
    Osobiście mam Samsunga SyncMaster P2270 i jestem bardzo zadowolony :D
    2ms, 50 000:1
    Obraz na prawdę piękny, tylko nie wiem czy nie za drogi?
  • Poziom 38  
    maras2003 napisał:
    Na pewno każdy piksel nie jest podświetlany osobno :)
    Matryca OLED tak ma , ale nie zwykła matryca LED (matryca podświetlana LEDami)
    Są dwa rodzaje podświetlenia LED. Krawędziowe i pełne-tylne.
    Podświetlenie krawędziowe jest najpopularniejsze i cenowo niewiele różni się od podświetlenia świetlówkami. Pełne, tylne, podświetla całą matrycę od tyłu. Cena niestety idzie w górę :D
  • Poziom 14  
    kwota jaką mogę wydać to ok 750zł... Czyli brali byście LEDA ? a co z kolorami w LED nie męczą oczów bo przecież w LED-ach są kolory żywsze czy nie szczypią w oczy ?
  • Poziom 38  
    lukasz90 napisał:
    przecież w LED-ach są kolory żywsze czy nie szczypią w oczy ?
    Od czego masz regulacje kolorów, kontrastu, jasności :?:
    Na ustawieniach fabrycznych mogą cię boleć oczy albo głowa, ale po to są regulacje w monitorze i karcie graficznej.
    Bierz 24' z podświetleniem LED.
    LED ma lepsze odwzorowanie kolorów i mniejszy apetyt na prąd.

Proponuję kompromis między 22' a 24' -> SAMSUNG 23'' LED BX2331
  • Poziom 14  
    no to teraz to mnie dobiliście bo jak byłem w sklepie komputerowym to mi powiedzieli że szkoda kasy wydawać na LED-a bo to jest nowa i jeszcze nie dopracowana technologia i że monitory LED się częściej psują.. I tak jak napisałem powiedzieli mi jeszcze że LEDY mają znacznie gorszy czas reakcji matrycy.. Teraz zbaraniałem bo nie wiem już sam xD :|:|
  • Poziom 38  
    lukasz90 napisał:
    w sklepie komputerowym to mi powiedzieli że szkoda kasy wydawać na LED-a bo to jest nowa i jeszcze nie dopracowana technologia
    Chyba byłeś w warzywniaku :D
    Jaka technologia :?: LED to nic innego jak normalny LCD tylko, że ma podświetlenie ledowe zamiast świetlówek :!:
    Jedna największa zasada kupującego to "niesłuchanie sprzedawców" :!: -> zapamiętaj.
    Od porad są fora, takie jak np. elektroda.pl , a nie sprzedawcy którzy chcą Ci sprzedać to co im zalega na magazynie.
    W monitorze SAMSUNG 23'' LED BX2331 masz gniazda D-Sub, DVI-D i 2xHDMI, czas reakcji 2 ms, 26 W :idea: Cena do 700 PLN
    Poza tym monitory SAMSUNG'a zawsze są wysoko oceniane w testach.
    http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-periphe.../EN/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=feature
  • Poziom 29  
    No ja nie wiem o co chodzi z tym czasem reakcji matrycy, przecież można zastosować te same matryce co w normalnych LCD (może nie dokładnie te same, tylko przystosowane do LEDów ;) )
    Ogólnie technologia matrycy zostaje ta sama co w standardowych LCD, jeżeli mówimy o podświetleniu krawędziowym. (pewnie do podświetlenia pełnego - tylnego stosuje się nieco inne matryce).

Nowa i niedopracowana? To tylko podświetlenie, prędzej padnie świetlówka niż dioda LED, moim zdaniem. No chyba że kupujesz naprawdę TANI monitor....

A co do tych rodzajów podświetlenia w LEDach - czy ktoś mógłby mi podać przykład monitora z podświetleniem pełnym (tj z tyłu)? Rozumiem że na takim monitorze uzyskujemy mega kontrast?
  • Poziom 14  
    nie wiem czemu ale uparłem się na Benq widziałem te monitory i zauroczyły mnie kolorami... Czy Samsungi są lepsze od Benq ?
  • Poziom 38  
    Matryce są te same tylko różnią się powłoką która rozprowadza światło.
    Poczytaj w necie o budowie matryc.

Świetlówki faktycznie wypalają się, ale żywotność ich i tak jest długa.
    Ale i tak ledy żyją dłużej.

Popatrz na produkty SHARP'a.
    TV z RGB oraz najnowszym RGB+Y (Quattron)

lukasz90 napisał:
    Czy Samsungi są lepsze od Benq ?
    Moim zdanie TAK :D
  • Poziom 29  
    Każesz mi popatrzeć na produkt Sharpa - telewizor, czy to znaczy, że nie ma jeszcze monitorów z pełnym podświetleniem LED ?
    A ten TV RGB+Y widziałem gdzieś w sklepie ;)
    Co do budowy matryc to mniej-więcej wiem jak to wygląda.
    Skoro LED i zwykłe różnią się tylko powłoką rozprowadzającą światło, to część 'aktywna' matrycy może być ta sama -> czas reakcji jest ten sam :)

Być może fachowcy ze sklepu porównywali monitory z tej samej półki cenowej i tak np. jakiś tam samsung za 500zł ma czas reakcji 2ms, a inny samsung - tym razem LED, też za 500zł ma czas reakcji 5ms.
    Czy ledy są dużo droższe od zwykłych?
    A może fachowcy chcieli się pozbyć zwykłych LCD z wystawy sklepowej, dlatego odradzali LEDy ? :)
  • Poziom 14  
    raczej się nie chcieli pozbyć z pułki bo i tak wszystkie monitory na zamówienie były..
    chyba lepiej by było sprzedawcy wypchać leda za 700zł nić zwykłego LCD za 500zł... bo ma na tym na pewno większy zarobek.. więc nie rozumiem czemu w tym sklepie mi odradzali LED-ów.. ;/
  • Poziom 38  
    maras2003 napisał:
    nie ma jeszcze monitorów z pełnym podświetleniem LED ?
    Osobiście nie spotkałem, ale też nie szukałem.

maras2003 napisał:
    część 'aktywna' matrycy może być ta sama
    Dokładnie.

maras2003 napisał:
    Czy ledy są dużo droższe od zwykłych?
    Jeśli chodzi o podświetlenie krawędziowe to już nie dużo, różnice się zacierają.
  • Specjalista AGD
    Za kwotę 850-870zł to Samsung BX2450L, Bx2431.
    W niższej cenie około 700zł Samsung BX2331.
  • Poziom 14  
    lukasz90 napisał:
    raczej się nie chcieli pozbyć z pułki bo i tak wszystkie monitory na zamówienie były..
    chyba lepiej by było sprzedawcy wypchać leda za 700zł nić zwykłego LCD za 500zł... bo ma na tym na pewno większy zarobek.. więc nie rozumiem czemu w tym sklepie mi odradzali LED-ów.. ;/

Sprzedawcy chcą się pozbyć zwykłych LCD bo LED-y cieszą się coraz większym zainteresowaniem a monitory starszej generacji trzeba sprzedać. Dlatego sprzedawcy wciskają kit nieznającym się ludziom.
  • Poziom 18  
    każdy kupi co chce widziałem podswietlenie ledowe w telewizorze i mi sie nie podoba taki obraz ale to nie znaczy ze nie zmienie zdania ja lubie kolory realistyczne .
  • Poziom 29  
    A czy porównywałeś 2 identyczne matryce ? Tyle że 1 LED a druga zwykła? Pewnie widziałeś 2 różne TV, z 2 różnymi matrycami :)
  • Poziom 14  
    ja Ledami się odstraszyłem jak zobaczyłem w media expert na ledowym napisy leciały i strasznie ich ciągnęło to chyba tzn smużenie a na zwykłym LCD tego nie widziałem... nie wiem czy to tylko ja miałem takie zwidzenie bo jestem przewrażliwiony czy po prostu tak jest..
  • Poziom 18  
    takie smużenie to raczej nie od podswietlania jak bede w sklepie to zobacze ;)
  • Poziom 10  
    W media "expercie" smuży na wszystkich monitorach bo używają splittera i walą jeden sygnał na 30 monitorów. Nie polecam tego "sklepu" ze względu na ceny jak i wiedzę sprzedających. Wracając do tematu, brałbym 24'' a czy LED czy LCD musisz zdecydować sam. Jednym obraz LED się podoba innym nie. Ja kupiłem już 1,5 roku temu 22'' i teraz już ekran mały mi się wydaje jeśli chodzi o filmy (oglądam z 2,5 metra). Gdy będę zmieniał to nawet na większy niż 24'', oczywiście jeśli ceny będą przystępne.