Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba L300 (Win Vista) restart przy uruchomieniu systemu

cfquerandi 19 Lut 2011 16:58 2701 4
  • #1 19 Lut 2011 16:58
    cfquerandi
    Poziom 8  

Witam serdecznie,

Podczas ostatniej próby uruchomienia komputera pojawił się BSOD wraz z następującym informacją o błędzie:

0x0000007e, 0x0000006, 0x8685b510, 0x8a5b67b4, 0x8a5b64b0

Komputer włącza się normalnie, lecz w momencie, w którym pojawia się logo Visty (a więc w chwili, kiedy za moment powinienm już zobaczyć Pulpit), pojawia się niebieski ekran z kodem błędu jw., a potem komputer samocznynnie się restartuje. Sytuacja powtarza się po każdym restarcie.

Próbowałem dokonać rozruchu z płyty Linux LiveCD Slax, ale i to nie powiodło się. Pojawił się komunikat o pliku, którego rzekomo nie ma (nadmienię, że inne komputery bez problemu bootują z tej płyty), oraz prośba o ręczne wyłączenie komputera.

Winny jest najpewniej dysk, gdyż po tym, jak wyjąłem go i włożyłem na jego miejsce inny, komputer bez problemu się uruchomił, odpalając system, etc.

Czy ktoś może mi zatem poradzić, w jaki sposób dostać się chociaż do danych, które na felernym dysku posiadam - lub w jaki sposób moją Toshibę na nogi postawić? Nie mam niestety pod ręką żadnego kabla, przez którym dysk-winowajcę mógłbym podłączyć do innego peceta.

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc!
    Pozdrawiam,
    cfquerandi.

0 4
  • #2 19 Lut 2011 19:49
    helmud7543
    Poziom 42  

Do sprawdzenia pamięć RAM, podaj SMART dysku, pełną treść BSOD. Używasz NOD32?

0
  • #3 19 Lut 2011 20:20
    cfquerandi
    Poziom 8  

Pełną treść BSOD podałem w swojej pierwszej wiadomości, pojawia się sam zapis błędu, bez dodatkowych informacji (pomijam fakt, że widnieją tam oczywiście standardowe informacje, jak choćby wiadomość "dumping physical memory to disc", etc.).

Nie, nie używam NOD32. Niestety nie wiem, w jaki sposób podać SMART dysku. W BIOS-ie jest jednak włączony.

Czy problem może dotyczyć pamięci, skoro z innym dyskiem komputer startuje bez problemu (z tą różnicą, że na dysku stoi Win7, a nie Vista)?

Pozdrawiam i dziękuję za reakcję!

0
  • #4 19 Lut 2011 20:23
    helmud7543
    Poziom 42  

To nie pomijaj niczego tylko podaj całość błędu (może zrób dobre, czytelne zdjęcie po prostu). SMART podasz bootując komputer z MHDD (opis na elektrodzie), z poziomu systemu operacyjnego możesz użyć Crystaldiskinfo. Co do pamięci - minimum 2 godziny katowania programem memtest, którym to również uruchamiasz komputer.

0
  • #5 20 Lut 2011 01:10
    cfquerandi
    Poziom 8  

Dziękuję, zrobię, jak radzisz i wtedy podzielę się tą swoją koślawą wiedzą. Pozdrawiam;)

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Witam serdecznie,

Zrobiłem test pamięci, który też przebiegł bez problemów.

Udało mi się uruchomić komputer z użyciem Linux LiveCD (nie Slax, lecz Lucid Puppy), który też pozwolił mi uzyskać dostęp do wszystkich danych, które mam aktualnie na dysku.

Niestety, BSOD pojawia się wciąż, a ja nie bardzo wiem, w jaki sposób przywrócić komputer - z Vistą na pokładzie - do życia (tzn. na jednej z partycji znajduje się tzw. HDD Recovery, lecz wskazówki z instrukcji coś nie działają - i aplikacja się przy starcie laptopa nie uruchamia).

Próbowałem jeszcze, w geście rozpaczy, ratować się instalacją Windowsa XP, lecz po załadowaniu sterowników, etc., wyświetlił się BSOD, innej treści.

Skoro Linux startuje, a Windows nie, to może jakiś wirus wkradł się do pamięci lub siedzi na dysku?

Załączam zdjęcia obu BSOD-ów. Obrazek pierwszy przedstawia bluescreena pojawiającego się w czasie zwykłego uruchamiania Visty, obrazek drugi to BSOD, który pojawił się, gdy włączyłem instalator XP.

Toshiba L300 (Win Vista) restart przy uruchomieniu systemu Toshiba L300 (Win Vista) restart przy uruchomieniu systemu

Pozdrawiam i z góry dziękuję za porady!

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Witam ponownie,

Udało mi się nareszcie dojść, w jaki sposób w trakcie bootowania włączyć narzędzie Toshiba HDD Recovery. Już miałem się cieszyć, bo program sformatował partycję systemową i wgrał "czystą" Vistę, kiedy, podczas ponownego uruchamiania komputera (już po formacie i reinstalacji) ponownie pojawił się BSOD tej samej treści, co wcześniej (wszystko uwiecznione na pierwszej fotografii).

Tymczasem z poziomu Linux LiveCD bez problemu uzyskuję dostęp (jest całkowity) do plików (wszystkich), które znajdują się na poszczególnych partycjach, a także jestem w stanie zajrzeć i do partycji ukrytej.

Nie mam już pojęcia, co się dzieje z komputerem: pamięć jest niby w porządku...

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi!

0