Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zużycie gazu - piec ariston

19 Lut 2011 19:03 6233 8
 • Poziom 8  
  Mam pytanie - ile średnio powinno wynosić zużycie gazu w m^3 na godzine, by było to w miare ekonomiczne?
  U mnie od momentu włączenia pieca grzeje sie przez 20 minut do ogrzania kaloryferów do ok. 70 stopni, co pochłania 1 m^3 gazu, a przez kolejne 40 min podtrzymuje temperaturę na 2-krotnie niższym płomieniu zużywając kolejny 1 m^3.
  W ciągu godziny może więc zużyć 2m^3.

  Ostatnio wyliczyłem że piec spala średnio 10 m^3 gazu dziennie - chyba taniej wyniosłoby ogrzewanie elektryczne. Chciałbym mimo wszystko trochę zaoszczędzić i wprowadziłem ograniczenie na termostacie. W ciągu dnia pracuje przez 3 godziny, więc spala tylko 6m^3, do tego kuchenka i ogrzewanie wody.

  Rachunki za gaz są dość wysokie - wiadomo stara poniemiecka kamienica z wysokim sufitem i ściana szczytowa nieocieplona, okna za to plastikowe - ale to już inna kwestia.

  O ile mi wiadomo ten piec nie ma regulacji płomienia - może pracować tylko w 2 trybach zużycia gazu.. czy są jakieś piece, które bardziej ekonomicznie spałałyby gaz w przeciągu godziny, lub sposoby by zmniejszyć, uregulować płomień pieca na niższy (np. przykręcenie wajhy)?


  Mod. ROBSON33
  Regulamin 15
  Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Przykręcać wajhy nie należy. 10m³/dobę to i tak stosunkowo mało (chociaż nie wiem jaką powierzchnię ogrzewasz). Uważam że prądem nie będzie taniej.
 • Poziom 8  
  powierzchnia 57 m^2, wysokość mieszkania 4,3m, wydaje mi się że można jeszcze jakoś zaoszczedzić.

 • Moderator na urlopie...
  Możesz opuścić sufit, jeżeli są do tego warunki. Albo umieść wentylator, żeby "zwalał" z góry ciepłe powietrze. 4,3 m, to spora wysokość.
  Prądem będzie znacznie drożej :(
 • Poziom 8  
  sorry 3,2 (jakoś omyłkowo dodałem 1,1 :]). tak czy inaczej mieszkanie wysokie i nieocieplone w pokoju od sciany szczytowej najchlodniej. Ponoc styropian +10cm od wewnatrz zalatwilby sprawe ale sciana ma tendencje do grzyba wiec wole nie.

  nic no trudno... przydalby sie bardziej ekonomiczny kociol gazowy, ale takich chyba nie ma.
 • Poziom 13  
  Napisz jaki to jest kocioł Aristona ( musiał by być barrrdzo stary, żeby nie mieć modulacji ).
 • Poziom 8  
  piec to Ariston at 23 mi + euroster-2000 (termostat)

 • Moderator na urlopie...
  squarky napisał:
  ... przydalby sie bardziej ekonomiczny kociol gazowy, ale takich chyba nie ma.


  Tu nie chodzi tak bardzo o kocioł, jak o ucieczkę ciepła. Jeżeli masz "dziurę" przez którą ucieka ciepło, to nic tu nie pomoże nawet najbardziej ekonomiczny kocioł. Musisz docieplić mieszkanie.
 • Poziom 13  
  Kociołek z początku tego stulecia, więc modulację palnika już ma. Nawet jak Wymieniłbyś urządzenie na kondensat, jakąś oszczędność dałoby się uzyskać. Ale ( jak napisał Mirrzo - ocieplenie jest najważniejsze, zlikwidować wszystkie mostki termiczne, docieplenie stropu, ścian zewnętrznych itd. ).