Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FT232R - ultra prosty programator AVR + USB/RS232 za free

mirekk36 20 Lut 2011 14:35 98447 159
    Kriti
    Poziom 15  
    Cytat:
    Kriti --> no to rzeczywiście fajne rozwiązanie ;) zamknięte, zależne od jakiegoś ukraińskiego autora ;) .... może ktoś poda jeszcze coś od chińskiego autora w chińskim języku.

A co za różnica polskie czy ukraińskie. Jeśli jest kontakt po angielsku to już da się dogadać.

Cytat:
    I znowu rozwiązanie konsolowe.

Nie wiem jak inni ale ja preferuje do developmentu takie rozwiązanie, mogę wprost z Eclipsa programować uC.

mirekk36->Nie chcę w żadnym przypadku podważać twojego rozwiązania, jest dobrze przygotowane, świetnie opisane, sprawdzone. Chce tylko pokazać,że można też inaczej każdy wybierze co będzie wolał.
  • PCBway
    mirekk36
    Poziom 42  
    Kriti napisał:

mirekk36->Nie chcę w żadnym przypadku podważać twojego rozwiązania, jest dobrze przygotowane, świetnie opisane, sprawdzone. Chce tylko pokazać,że można też inaczej każdy wybierze co będzie wolał.

Ok, rozumiem - na prawdę nic do ciebie nie mam, ja też tylko wyraziłem swoją opinię, że wolałbym już sprawdzone avrdude pod eclipsem niż to rozwiązanie o którym pisałeś, tym bardziej, że uznałem że wynikało z twojej wypowiedzi iż jest słaby kontakt z tamtym autorem.

Ale ok - jeszcze raz tylko przypomnę, że w całym temacie chodzi raczej o przyjazne okienkowe rozwiązanie i szczególnie dla początkujących a nie tych wszystkich, którzy już od dawna się posługują takim programowaniem w sposób konsolowy. Bo przecież to nie jest jakieś odkrycie roku że jest taka możliwość. Istnieje już od dawna ale właśnie słabo opisane i nie dal początkującego.
    Nerwus
    Poziom 18  
    Czyli wykorzystując dowolna przejściówkę na FT232R można tego używać?
    mirekk36
    Poziom 42  
    Nerwus napisał:
    Czyli wykorzystując dowolna przejściówkę na FT232R można tego używać?

Tak oczywiście ;) to cała zaleta .... hmmm no tylko że taka przejściówka dowolna (jeśli ktoś ją już wyprodukował) musi mieć wyprowadzone na zewnątrz te potrzebne piny opisane wyżej - przynajmniej te do ISP .
    Komar91
    Poziom 18  
    czy ten termometr wyglądał by tak
    mirekk36
    Poziom 42  
    Komar91 napisał:
    czy ten termometr wyglądał by tak

No może nie do końca - bo ten schemat przystosowany jest do złącza RS232 standardowy port COM z napięciami -12V - +12V. Więc trzeba byłoby może troszkę zakombinować inaczej.
  • PCBway
    Komar91
    Poziom 18  
    a mógłbyś to zaproponować bo ja jestem początkującym elektronikiem i nie wiem za bardzo o co chodzi
    mirekk36
    Poziom 42  
    Komar91 napisał:
    a mógłbyś to zaproponować bo ja jestem początkującym elektronikiem i nie wiem za bardzo o co chodzi

Tak, ale teraz zmagam się z innym ważnym problemem więc nie mam za bardzo czasu. Jednak gdy będę opracowywał taki pełny PACK z opisem i wszystkim lub nawet gotowym takim programatorkiem to postaram się i to opracować a nawet przetestować bo fajne rozszerzenie będzie ;)
    Komar91
    Poziom 18  
    no to czekam z niecierpliwością :D
    tank_driver
    Poziom 16  
    Pięknie Mistrzu!

Logicznie ułożony, ładnie wykonany, w pełni polski projekt służący kompleksowemu programowaniu procesorów AVR. Sam przeżyłem niedawno śmierć kliniczną Atmegi8 w USB-ASP, musiałem bawić się w programowanie przez LPT+operację wymiany procka. Gdybym wiedział że Twój projekt istnieje to nie bawiłbym się w takie rozwiązania, tym bardziej że z dostaniem FT232R nie ma najmniejszego problemu, mało tego, można skorzystać z części fabrycznych przejściówek.

Odnośnie wypowiedzi niektórych poprzedników - proponowanie w miejsce dobrych, rodzimych rozwiązań czegoś co pochodzi z głębi Ukrainy lub z ery konsoli (albo, co gorsza, obie opcje naraz), gdzie mamy możliwość porozumiewania się z autorem po... angielsku (o ile odpowie - a co z powiedzeniem że Polacy nie gęsi?) jest moim zdaniem lekkim nieporozumieniem. To jedna z cech powodujących że sami siebie (jako naród) zniechęcamy do pracy, o ile nie użyłbym w tym przypadku sformułowania że jesteśmy nastawieni wrogo do tych rodaków, którym coś się udaje.

Autorze - cierpliwości, siły i mnóstwa determinacji. Droga którą obrałeś jest więcej niż właściwa.

Pozdrawiam!
    SunRiver
    Poziom 13  
    hehe... w kwestii programatorów simple na RS już odpisałem w głównym temacie Calculatorka , zastanawia mnie tylko kiedy przy pomocy MK będę mógł programować STM32 :) bo w sumie już przywykłem do programiku ,
    a dodanie suportu dla ICD2 czy PICkit to juz w ogóle byłby wypas

może Mirku cos pokombinujemy ??
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Już z Mirkiem dyskutowałem o projekcie, więc nie będę do tego nawiązywał. Wiadomo do czego służy i w tym zastosowaniu jest ok i fajnie. Natomiast co do oprogramowania - o ile się nie mylę Mirek też nie udostępnia źródeł. A więc sytuacja jest podobna do używania softu z Ukrainy - w obu przypadkach użytkownik zdany jest na łaskę i niełaskę autora. Mirka do pracy zachęca raczej zarobek jak sądzę, więc o jego zapał jestem spokojny :)
    SunRiver
    Poziom 13  
    Jakby nie polemizować zawsze dobra gratyfikacja z pracy daję szansę na dalszy rozwój programu dlatego tu możemy być spokojni faktycznie , niemniej w kwestii AVR to już chyba wszystko co można zrobić w programie teraz to już bardziej kwestia rozwoju samego avrdude i suportu mikrokontrolerów .

Teraz myślę bardziej o rozwoju programu o inne mikrokontrolery co na pewno by wiele dało i ułatwiło życie. No ale niech się wypowie sam autor :)
    Pickita można by zamieszać w programie tym bardziej że nim da sie zaprogramować AVRa :)

http://pickit2.isgreat.org/

Z czego sam czasem korzystam:)
    avrdude rozpoznaje jako AVRISP. Więc dodanie zakładki dla Piców było by na miejscu.
    mirekk36
    Poziom 42  
    SunRiver --> pewnie chętnie wezmę się za takie przeróbki o których mówisz ale jak sam sobie zdajesz sprawę na to potrzeba czasu a co ważniejsze w przypadku tych np ST'mów - trzeba by było też je mieć pod ręką zresztą tak jak i PIC'ki ;)

Z drugiej strony zastanawiam się jak to jest? jeśli piszesz, o tym żeby taki program MkAvrCalculator przystosować choćby do PIC'ów na początek - to na myśli masz jak domniemuję tylko i wyłącznie w zasadzie zakładkę programator chyba ? czy jak ? no bo przecież nie Fusebity ?

A z drugiej strony jeśli to rozwiązanie ze stronki, którą pokazałeś pozwala zaprogramować nawet AVRki (ciekawostka fajna) to nie da rady wrzucić tą samą drogą wsadu wprost do jakiegoś PIC'ka ????

no ale tak problemem jest chyba tu tylko, to,że MUSI być w MKAvrCalc wybrany jakiś AVR'ek .

Opisz może w 2 zdaniach jak ty byś to w ogóle widział - bo ja z uwagi na brak praktyki z tymi prockami nie bardzo to widzę na razie. Nie żebym nie chciał - po prostu nie mam koncepcji działania bo i skąd ? ;)
    Kabelek
    Poziom 14  
    Tak patrzę na schemat i nie podoba mi się linia "Ri > RESET".
    Ri jest wejściem, a potrzebne jest wyjście, by podać sygnał resetu do programowanego procka. Porównałem schemat z innymi rozwiązaniami programatorów ISP na RS232 i sygnał RESET jest w każdym przypadku podłączony do pinu "Wyjścia". Najczęściej do Tx np. "Ponyprog".
    Jeżeli się mylę, to proszę o sprostowanie, może źle zrozumiałem zasadę działania SPI.
    Sam właśnie zaczynam walkę z adapterem na FT232R by bezpośrednio sterować modułem RFM12.
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Witam

A można sklecić coś podobnego przy pomocy GD75232? Pytam, bo właśnie wpadł mi w ręce ten układ wylutowany z płyty głównej.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Kabelek --> w tym przypadku mamy sterowanie układem FT232 w trybie BitBang Mode, dzięki czemu pin RI jest wykorzystywany właściwie. Gdyby było inaczej to przecież to by nie miało prawa za bardzo działać ;) sugerujesz że tak tylko virtualnie to opisałem ?

Spokojnie - złóż i sprawdź aha no i spróbuj doczytać gdzieś albo sprawdzić może w nocie PDF scalaczka o trybie BitBang ok? (wtedy można sterować dowolnymi pinami jak się chce)

Paolo1976 --> już pisałem kilka razy, że program działa w oparciu o bliblioteki FT2XX.DLL przewidziane dla FT232RL - więc nie mam pojęcia jak się zachowają jakieś inne scalaki i czy będą zgodne (raczej w to wątpię).
    SunRiver
    Poziom 13  
    Tak coby podenerwować nieco :

Tą samą droga niestety nie da sie wrzucić wsadu do pic-a :(
    ale ja bym widział to tak:

Dodajesz zakładkę z obsługą PIC coś na wzór oprogramowania dla PICkit2
    fusy też można zrobić bo w picu to tak jakoś bajkowo-lajtowo jest a nie pogmatwane jak w avr-ach, przez co początkujący sie zniechecają bo i łatwo
    im usmiercić procka.

zerknij tak wygląda konfiguracja dla popularnego PIC16F84A

a tak sa opisane fusy w nocie

Tu sie nie da praktycznie nic pomylić

a samego Pickita w avrdude nie trzeba dodawać bo i tak idzie jako AVRISP lub STK500v2
    mirekk36
    Poziom 42  
    No tak fuski z PICach są prostsze ale z drugiej strony nie dają tyle możliwości konfiguracji więc coś za coś ;) ... ok to jednak nie istotne.

Bardziej mnie martwi to że skąd brać informacje o prockach PIC w tej zakładce do nich???? przecież też chyba trzeba wiedzieć na jakiej podstawie co tam programować itp ... chyba że się mylę ... (jak mówiłem brak praktyki)

ale mam gdzies na dnie szuflady kilka tych najprostszych procków PIC16F84 więc wezmę się kiedyś w chwili wolnej i coś popróbuję. Tylko żadnego programatorka nie mam. No i zdaje się że do PIC, ków trzeba podawać zdaje się 12V .... (tak strzelam na bazie jakichś starszych informacji z mojej głowy)..... kiedyś jak chciałem zrobić coś prostego to niczego takiego prostego jak ISP dla AVRów nigdzie nie znalazłem i stąd chyba wtedy szybko przesiadłem się na AVRki ;)
    jousto
    Poziom 16  
    Programator tego typu jest obsługiwany przez AVRDUDE jako EvB. Jeden z producentów płyty eksperymantalnej montuje ten programator standardowo w swoich produktach (płytka uruchomieniowa) już od dłuższego czasu. Jestem użytkownikiem takiej i jak do tej pory nie miałem większych trudności w programowaniu ATMeg. Problemem mogą być egzemplarze które fabrycznie mają ustawione do taktowania wewnętrzny oscylator, gdzie metodą prób i błędów trzeba ustawić odpowiednią szybkość transmisji.
    mirekk36
    Poziom 42  
    jousto --> a ja stosuję to w zestawie uruchomieniowym ATB jako programator FT232R-ATB. Co ważne u mnie dzięki programowi MkAvrCalculator nie trzeba wyjmować wtyczki z gniazda USB po skończeniu programowania, żeby procek ruszył. Wszystko działa ładnie razem z kalkulatorem Fusebitów. A ważną opcją jest także to, że można programowo ustawiać SLOWSCK dla procków taktowanych 1MHz i mniej. A jeśli chodzi o procesory, które mają ustawione wewnętrzne taktowanie oscylatorem to wcale nie trzeba ustawiać prędkości transmisji metodą prób i błędów ;) wystarczy zajrzeć na ostatnią stronę noty rozdziału USART w nocie PDF swojego procesora i tam masz jak na patelni podane jakie prędkości dla jakich częstotliwości taktowania będą działać (podpowiadam, że te, które mają w tych tabelkach procent błędów mnieszy niż 2%). Więc na drugi raz skorzystaj z tych tabelek - będzie dla ciebie dużo szybciej.
    tmf
    justo - wszystkie AVRy są sprzedawane z ustawionym wewnętrznym generatorem RC :)
    Mirek - jak sądzę chodzi nie o programowanie, tylko transmisję po USART. Wewnętrzny generator RC może nie mieć wystarczająco dokładnie ustawionej częstotliwości, w efekcie transmisja ze standardowo wylicoznym baudrate może być niemożliwa. Wtedy trzeba albo eksperymentalnie dobrać właściwy baudrate, lub porządnie napisać obsługę USART i dodać autokalibrację. BTW, FT232R może dawać zegar na zewnątrz o kilku różnych częstotliwościach. Może warto go wyprowadzić, przyda się w sytuacji ratowania procka. Swoją drogą ten układ można też wykorzystać jako przejściówkę RS232-USB (w sumie to jest właśnie przejściówka). W takiej sytuacji, może warto dodać d rugie ISP realizowane na pinach CBUS. Wtedy można programowany układ podłączyć przez RS i dodatkowo przez ISP. Mamy 2 w 1: komunikację po RS i możliwość programowania ISP.
    Komar91
    Poziom 18  
    witam ponownie

ja w sprawie termometru. przerobiłem to tak aby układ był zasilany z usb.
    czy miał byś czas aby rzucić na to okiem
    tmf
    Zasadniczo jest ok. Tylko weź pod uwagę, że układ ten nie może brać sumarycnzie więcej niż 100mA, a w trybie suspend >2,5mA. Stąd też Vcc do reszty dobrze jest wyprowadzić przez P-MOSFET sterowany z FT (robi to automatycznie). Lub... olać standardy :)
    athon
    Poziom 1  
    Tak się zastanawiam, skoro programik MkAvrCalculator korzysta (de facto) ze standardowych linii portu szeregowego, to czy nie można wybrać fizycznego portu COM i zastosować jakąś prostą przejściówkę konwertującą napięcia +/-12V na 0/5V. To byłby chyba najprostszy programator AVR, oczywiście dla tych posiadających w swoim komputerze fizyczny port COM. Problem tylko z linią RESET której brak w standardowym porcie COM.
    mirekk36
    Poziom 42  
    athon napisał:
    Tak się zastanawiam, skoro programik MkAvrCalculator korzysta (de facto) ze standardowych linii portu szeregowego, to czy nie można wybrać fizycznego portu COM i zastosować jakąś prostą przejściówkę konwertującą napięcia +/-12V na 0/5V. To byłby chyba najprostszy programator AVR, oczywiście dla tych posiadających w swoim komputerze fizyczny port COM. Problem tylko z linią RESET której brak w standardowym porcie COM.

Nie zwróciłeś uwagi na to, co było już wyżej napisane. W standardowym porcie COM sygnał RI jest wyjściem a nie wejściem. To dzięki programowaniu układu FT232R w trybie BitBang można zmienić kierunek jego działania w przeciwieństwie do standardowego portu COM.

Owszem są możliwości skorzystania ze standardowego portu COM z AVRDUDE ale niestety wtedy zajęte mamy linie Rx oraz Tx a to już jest na prawdę "bida-wersja" ;) .... Biorąc to pod uwagę a także to że powoli i zwykłe porty COM znikają - ta wersja zresztą równie prosta - jest wg mnie zdecydowanie lepsza i wcale nie droga w stosunku do jakości jaką daje.
    mlassota
    Poziom 18  
    Jedyną rzeczą jakiej mi brakuje w tej wersji programatora jest kontrolka "stanu" programowania (taka jak w USBasp)... Szybkość - faktycznie porównywalna z USBasp. Płytkę można spokojnie zrobić jednowarstwową, dodatkowo zaprogramować FT232 żeby na jednym z CBUS dawał sygnał zegarowy - co czasem dla mniej wprawnych (takich jak ja) kombinatorów może okazać się zbawienne.
    Czy jest możliwość programowej obsługi któregoś z CBUS żeby zmienił stan np na wysoki w momencie programowania?
    jachuk1
    Poziom 9  
    Może to głupie pytanie nie trzeba tego programować.To najprostrzy programator
    na rs232 i do tego przejściówka z rs232 na usb:?:
    mirekk36
    Poziom 42  
    mlassota napisał:
    Czy jest możliwość programowej obsługi któregoś z CBUS żeby zmienił stan np na wysoki w momencie programowania?

Tak ;) pracuję już nad tym i niedługo MkAvrCalculator będzie zapalał diodkę w trakcie programowania albo nawet nią migał ;) .... ale potrzebuję jeszcze "chwilę" wolnego czasu

Dodano po 1 [minuty]:

jachuk1 napisał:
    Może to głupie pytanie nie trzeba tego programować.To najprostrzy programator
    na rs232 i do tego przejściówka z rs232 na usb:?:

Tak, dokładnie jak piszesz - "TEGO" nie trzeba programować żeby posłużyć się "TYM" jako programatorem sprzętowym. Jest od razu gotowe do działania, ale niedługo ukaże się jeszcze ciekawszy projekt z tym związany ;)
    arktik1
    Poziom 27  
    No i rozumiem, że jak połączymy wszystkie przewody do Uc to będzie można używać mkAVR... i mkBOOT... na raz.:D