Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie rozwiązania - źródło sterowane.

marcin1606 19 Lut 2011 15:06 3451 5
  • #1 19 Lut 2011 15:06
    marcin1606
    Poziom 10  

Witam. Bardzo proszę o sprawdzenie podanego niżej zadania. Korzystam z metody amplitud zespolonych.
    Tutaj umieszczam moje rozwiązanie:
    Wykładowca stwierdził, że mogę zamienić rzeczywiste sterowane źródło prądu na rzeczywiste sterowane źródło napięcia. Walczę z tym zadaniem od kilku dni i nie mogę sobie poradzić. Wydaje mi się, że zamieniając źródło prądu na źródło napięcia zaburzam prąd sterujący i przez to dostaję wynik niewłaściwy. Czy dobrze myślę?? Bardzo proszę o odpowiedź.

0 5
  • #2 19 Lut 2011 21:26
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

marcin1606 napisał:
    Witam. Bardzo proszę o sprawdzenie podanego niżej zadania. Korzystam z metody amplitud zespolonych [tylko po co, skoro trzeba policzyć moc czynną? - dop. Quarz].
    Tutaj umieszczam moje rozwiązanie:
    Wykładowca stwierdził, że mogę zamienić rzeczywiste sterowane źródło prądu na rzeczywiste sterowane źródło napięcia. Walczę z tym zadaniem od kilku dni i nie mogę sobie poradzić. Wydaje mi się, że zamieniając źródło prądu na źródło napięcia zaburzam prąd sterujący i przez to dostaję wynik niewłaściwy. Czy dobrze myślę?? Bardzo proszę o odpowiedź.
    mówisz masz:
    Wnioski wyciągnij sobie sam ... :idea: :cry:
    A gdzie policzone to, co należało podać jako odpowiedź; u(t), PR2 ... :?: :!:

Pozdrawiam

0
  • #3 20 Lut 2011 12:05
    marcin1606
    Poziom 10  

Przepraszam zapomniałem jednostek, przy ωL jednostka to Ω, a przy E to V.
    Czy mógłby Pan wyjaśnić co maił na myśli stawiając pytajnik przy $$20e ^{ \frac{j \pi }{4} }$$, i podkreślając I i E?? W sposobie pierwszym w równaniu prądowym najpierw postawił Pan pytajnik, a potem ptaszek, czy równanie jest poprawne??
    Sprawdziłem wszystkie notatki i wykładowca podał, że dla amplitud zespolonych np.
    $$20cos(100t+\frac{\pi }{4})=20e ^{ \frac{j \pi }{4} }$$
    Nie oznaczałem prądu i napięcia małymi literami tylko dużymi literami I i E dlatego ,żeby odróżnić, że to amplituda zespolona. Uczono mnie, że małe litery dla przebiegów zmiennych w czasie, a dla amplitud zespolonych i prądu stałego dużymi literami.
    Moc czynną chciałem policzyć ze wzoru $$S= \frac{1}{2}U \vec{I}$$, gdzie $$\vec{I}$$-I sprzężone
    Wtedy P=Re(S), a Q=Im(S)
    Dlatego liczyłem amplitudy zespolone, bo do obliczenia mocy potrzebuję zarówno napięcie jak i natężenie.
    Wiem, że nie wysłałem obliczonych mocy i napięcia, mam je policzone i wyśle całe zadanie rozwiązane(chce żeby rozwiązanie było poprawne), żeby inni też skorzystali z tego, tylko chce zrozumieć dlaczego nie chce mi to wyjść.
    Dobrze, że chociaż równania są poprawnie ułożone, w tym skreślonym rozwiązaniu korzystałem z własności modułu i argumentu liczb zespolonych:
    $$arg(\frac{ z_{1} }{ z_{2} })=arg(z_{1})-arg(z_{2})$$
    $$arg(e ^{j \frac{ \pi }{4} } )= \frac{\pi }{4} $$
    Moduł liczyłem z twierdzenia Pitagorasa, a argument jako arcus tangens części urojonej do części rzeczywistej.
    Liczę to zadanie już z 15 raz i za każdym razem wychodzi mi ten sam wynik co wysłałem, nie wiem gdzie robię błąd, bo prąd na rezystorze $$R_{2}$$ wychodzi mi 3 razy większy niż po zamianie źródła sterowanego prądu na sterowane źródło napięcia.
    Jakby Pan mógł to bardzo proszę o wskazanie błędu, bo sam nie mogę dojść do żadnych wniosków.

0
  • #4 20 Lut 2011 13:12
    Quarz
    Poziom 43  

marcin1606 napisał:
    Przepraszam zapomniałem jednostek, przy ωL jednostka to Ω, a przy E to V.
    Zamiast tu przepraszać, proszę o tym nie zapominać przy rozwiązywaniu zadań na ocenę - tam nie ma "zmiłuj się" ... :!:

marcin1606 napisał:
    Czy mógłby Pan wyjaśnić co maił na myśli stawiając pytajnik przy $$20e ^{ \frac{j \pi }{4} }$$[spacja zbędna], i podkreślając I i E?? W sposobie pierwszym w równaniu prądowym najpierw postawił Pan pytajnik, a potem ptaszek, czy równanie jest poprawne??
    Sprawdziłem wszystkie notatki i wykładowca podał, że dla amplitud zespolonych np.
    -> $$20cos(100t+\frac{\pi }{4})=20e ^{ \frac{j \pi }{4} }$$ [to nie jest poprawny zapis ! ! ! i znak równości jest tu niedopuszczalny - dop. Quarz]
    Po odpowiedź odsyłam do stosownego podręcznika; forum nie jest miejscem na pobieranie nauk podstawowych - patrz Regulamin punkt 16 - od tego są wykłady na Wyższej Uczelni, podręczniki, itd. - stosowne hasło to: Metoda Symboliczna rozwiązywania liniowych, skupionych, obwodów elektrycznych w stanie ustalonym przy wymuszeniach sinusoidalnozmiennych.

marcin1606 napisał:
    Nie oznaczałem prądu i napięcia małymi literami tylko dużymi literami I i E dlatego [spacja zbędna],[spacja]żeby odróżnić, że to amplituda zespolona. Uczono mnie, że małe litery dla przebiegów zmiennych w czasie, a dla amplitud zespolonych i prądu stałego dużymi literami.
    Tylko poczuwający się do błędu/przewinienia tłumaczy się, a przy tym 'rozmywa' swe błędy oraz przewinienia - zamiast honorowo przyznać się do swej niewiedzy - a co gorsze, to dalej, na dodatek, brnie tam gdzie było poprawnie ... :idea: :cry:

marcin1606 napisał:
    Moc czynną chciałem policzyć ze wzoru $$S= \frac{1}{2}U \vec{I}$$, gdzie $$\vec{I}$$-I sprzężone
    Wtedy P=Re(S), a Q=Im(S)
    Dlatego liczyłem amplitudy zespolone, bo do obliczenia mocy potrzebuję zarówno napięcie jak i natężenie. [bzdura, patrz wyżej, nie do tego celu używa się amplitud zespolonych - dop. Quarz]

Wiem, że nie wysłałem obliczonych mocy i napięcia, mam je policzone i wyśle całe zadanie rozwiązane[spacja](chce żeby rozwiązanie było poprawne), żeby inni też skorzystali z tego, tylko chce zrozumieć dlaczego nie chce mi to wyjść.
    Dobrze, że chociaż równania są poprawnie ułożone, w tym skreślonym rozwiązaniu korzystałem z własności modułu i argumentu liczb zespolonych:
    $$arg(\frac{ z_{1} }{ z_{2} })=arg(z_{1})-arg(z_{2})$$
    $$arg(e ^{j \frac{ \pi }{4} } )= \frac{\pi }{4} $$
    Moduł liczyłem z twierdzenia Pitagorasa, a argument jako arcus tangens części urojonej do części rzeczywistej.
    Parole, parole, parole,
    Link
    a rozwiązania przedstawionego na forum nie widzę, więc co mam tu sprawdzać ... :?: :!:

marcin1606 napisał:
    Liczę to zadanie już z 15 raz i za każdym razem wychodzi mi ten sam wynik co wysłałem, nie wiem gdzie robię błąd, bo prąd na rezystorze $$R_{2}$$ wychodzi mi 3 razy większy niż po zamianie źródła sterowanego prądu na sterowane źródło napięcia.
    Jakby Pan mógł to bardzo proszę o wskazanie błędu, bo sam nie mogę dojść do żadnych wniosków.
    Znałem studenta (ale tylko "wiecznego studenta"), co to samo zadanie, i znacznie łatwiejsze od tego, liczył 77 razy - autentyczne, ponieważ "usprawiedliwiał się" on stosem zapisanych kartek z nieudolnymi próbami rozwiązania tego zadania - ale nie posiadał on stosownej wiedzy z matematyki ze szkoły średniej i zawsze czynił ten sam, i nie można tego nazwać inaczej jak, prostacki błąd ... :idea: ... wszak wiedza z trygonometrii jest wiedzą nabywaną w komplecie w szkole średniej ... :!:

0
  • #5 21 Lut 2011 20:22
    marcin1606
    Poziom 10  

Witam ponownie. Zapoznałem się z literaturą i zdążyłem się dokształcić, że $$u(t)=U _{m}sin(\omega t+ \alpha )$$ prowadzi w $$U= \frac{U _{m} }{ \sqrt{2}} e ^{j \alpha $$
    Wiem, też, że w takiej sytuacji trzeba użyć tożsamości trygonometrycznej $$cos(\alpha)=sin(\frac{\pi}{2}-\alpha)$$. Dla mojego przypadku będzie wunosić $$U=\frac{20}{ \sqrt{2} } e^{j\frac{\pi}{4}}$$
    Chciałbym w końcu zrozumieć, gdzie popełniam błąd i żeby uniknąć błędów matematycznych załóżmy że mamy podany niżej obwód prądu stałego i chcemy obliczyć spadek napięcia na rezystorze$$R_{2}$$.
    Na prawdę liczyłem to wiele razy i nie mogę dojść gdzie popełniam błąd. Cały czas nie zgadza mi się w rozwiązaniach w liczniku człon $$1+\alpha$$.
    Nie wiem dlaczego nie chce wyjść mi ten sam spadek napięcia po zamianie źródła sterowanego prądu na źródło sterowane napięcia. Bardzo proszę o wskazanie błędu lub wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje. Bardzo chciałbym w końcu zrozumieć, gdzie popełniam błąd. Z góry dziękuję.
    Zauważyłem niejednoznaczność
    W wyniku rozwiązania 1 w liczniku ma być $$R_{2}*E*(1+\alpha)$$

0
  • #6 21 Lut 2011 22:02
    Quarz
    Poziom 43  

marcin1606 napisał:
    Witam ponownie. Zapoznałem się z literaturą i zdążyłem się dokształcić, że $$u(t)=U _{m}sin(\omega t+ \alpha )$$ prowadzi w $$U= \frac{U _{m} }{ \sqrt{2}} e ^{j \alpha $$
    Wiem, też, że w takiej sytuacji trzeba użyć tożsamości trygonometrycznej $$cos(\alpha)=sin(\frac{\pi}{2}-\alpha)$$. Dla mojego przypadku będzie wunosić $$U=\frac{20}{ \sqrt{2} } e^{j\frac{\pi}{4}}$$
    Chciałbym w końcu zrozumieć, gdzie popełniam błąd i żeby uniknąć błędów matematycznych załóżmy że mamy podany niżej obwód prądu stałego i chcemy obliczyć spadek napięcia na rezystorze$$R_{2}$$.
    Już napisałem - w poprzednim moim poście - gdzie masz poszukać sobie odpowiedzi ... :!:

marcin1606 napisał:
    Na prawdę liczyłem to wiele razy i nie mogę dojść gdzie popełniam błąd. Cały czas nie zgadza mi się w rozwiązaniach w liczniku człon $$1+\alpha$$.
    Błąd Twój jest tak oczywisty dla mnie, że nie pokażę go Tobie, dlatego dochodź sobie do tego sam - a jak już do tego dojdziesz to więcej już tego błędu nie uczynisz ... :idea:

marcin1606 napisał:
    Nie wiem dlaczego nie chce wyjść mi ten sam spadek napięcia po zamianie źródła sterowanego prądu na źródło sterowane napięcia. Bardzo proszę o wskazanie błędu lub wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje. Bardzo chciałbym w końcu zrozumieć, gdzie popełniam błąd. Z góry dziękuję.
    Patrz wyżej - u mnie nie ma 'zmiłuj się' - a właściwie, to przecież sam to sobie pokazałeś w pierwszym poście, więc jak bym to pokazał, to uczyniłbym Tobie "niedźwiedzią przysługę" ... :idea: :cry: ... proponuję powrócić do szkoły podstawowej i powtórzyć rachunki.

marcin1606 napisał:
    A gdzie - w porównaniu ze schematem z tytułowego posta - podziała się indukcyjność L oraz dlaczego wzór na wartość prądu I w lewej kolumnie jest różny od wzoru na ten sam prąd I w prawe kolumnie (przecież to jest część obwodu niezmienna dla obu schematów!) ? ? ?
    Przecież należy przyjąć to za aksjomat, iż oba wzory mają być identyczne, o jak tu:
    w Twoim rozwiązaniu z tytułowego posta.

marcin1606 napisał:
    Zauważyłem niejednoznaczność
    W wyniku rozwiązania 1 w liczniku ma być $$R_{2}*E*(1+\alpha)$$
    Napisz cały wzór, ale nie wyrwaną z kontekstu część wzoru - tego zapisu nie rozumiem, ponieważ nie widzę całego równania ... :!: :idea: ... i pozostawię to bez komentarza ...

0