Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sformatowana partycja ext4 -> fat32

xen0m 19 Lut 2011 20:10 1816 1
  • #1 19 Lut 2011 20:10
    xen0m
    Poziom 2  

Witam,

mój problem z dyskiem wygląda następująco.

Chodzi o dysk zewnętrzny FujitsuSimens, 250GB, port USB 2.0, 2.5''.

Przed utratą danych na całym dysku były założone dwie partycje (podstawowe)
    - ext4 (~220GB),
    - fat32 (~10GB).
    Wszystkie ważne dane miałem na partycji ext4 (korzystam prawie wyłącznie z Linuksa).

Jakiś czas temu dysk został przypadkowo sformatowany. Chciałem akurat (w Ubuntu 9.10) utworzyć LiveCD na PenDrive'ie. Niestety coś poszło nie tak i przy formacie PenDrive'a sformatowany został również wspomniany dysk zewnętrzny. Teraz na dysku nie ma poprzednich partycji, natomiast została założona jedna nowa partycja fat32 (na prawie całej powierzchni dysku).

Oczywiście skopiowałem od razu cały obraz dysku do pliku (dd if=/dev/sdc of=plik.img). Od tej pory próbowałem coś robić tylko na kopii.

Najpierw starałem się przywrócić dysk do poprzedniego stanu programem TestDisk. Przy głębokim wyszukiwaniu partycji (deeper search) obie stare partycje są widoczne. Dodatkowo stara partycja fat32 (10GB) jest nienaruszona. Widać strukturę plików i wszystko można bez problemu odzyskać.

Niestety, to na czym zdecydowanie bardziej mi zależy, czyli partycja ext4 jest widoczna, ale próba wylistowania zapisanych tam plików kończy się komunikatem ,,filesystem seems damaged''.

Następnie próbowałem odzyskać poszczególne pliki programem PhotoRec. Tutaj duża cześć zapisanych danych jest przywracana poprawnie. Niestety ta metoda ma oczywiście swoje wady, ponieważ na dysku miałem bardzo dużo danych i przebrnięcie przez tysiące plików z losowymi nazwami (no, może poza rozszerzeniami) jest bardzo kłopotliwe.

Najbardziej zależy mi na tym, aby odzyskać dawną strukturę plików i katalogów. Nawet zawartość plików jest dla mnie mniej istotna. Oczywiście idealnie byłoby gdyby dało się odzyskać wszystko, ale minimalny stan satysfakcjonujący to nazwy plików i struktura katalogów.

Kończąc długi post, czy jest jakaś szansa na odzyskanie danych?

Zgodnie z zaleceniami załączam screen z DMDE oraz kopię 100 pierwszych sektorów.

Będę wdzięczny za wszelkie rady. Jeśli jeszcze jakieś informacje o dysku będą potrzebne, to proszę dać znać. Przydadzą się może screeny z TestDiska?

Stan dysku tuż po formacie:

Sformatowana partycja ext4 -> fat32

0 1
  • #2 23 Lut 2011 10:13
    xen0m
    Poziom 2  

Próbowałem w międzyczasie kilku rozwiązań, ale niestety nic one nie dały.

Czy ten przypadek jest rzeczywiście tak trudny do naprawy?

W załącznikach przesyłem jeszcze screeny z TestDiska. Na pierwszym obrazku widać dwie stare partycje (FSext4 i FSfat32) oraz tę nową. Niestety przy próbie wylistowania plików na partycji FSext4 wyświetla się to co na drugim screenie.

Sformatowana partycja ext4 -> fat32 Sformatowana partycja ext4 -> fat32

Z innych rzeczy, których próbowałem, po przeskanowaniu dysku programem DMDE znajduje on niektóre pliki i katalogi (z nazwami). Niestety jest to niewielka część danych, które chciałbym odzyskać.

Czy mogę zrobić coś jeszcze? Chętnie oddałbym dysk do profesjonalnej firmy data-recovery, ale chciałbym wiedzieć, czy jest jakaś szansa na powodzenie.

0