Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nikon D90 jak podłączyć GPS pinout wtyku GPS

8126 19 Lut 2011 21:26 3477 4
  • #1 19 Lut 2011 21:26
    8126
    Poziom 11  

Witam!

Chciałbym podłączyć do Nikona D90 moduł GPS http://www.sklep.propox.com/index.php?d=produkt&id=2638

Znalazłem w internecie informacje o wyprowadzeniach wtyku.
    Umieściłem je na poniższym rysunku.
    Nikon D90 jak podłączyć GPS pinout wtyku GPS]

Chyba jedyną możliwością zdobycia odpowiedniego wtyku było kupienie wyzwalacza migawki na kabelku. :D
    Przy okazji podpowiem że ten pilot dział na zasadzie zwierania w odpowiedniej kolejności trzech styków (niebieska ramka na rysunku).

Problem pojawił się gdy podłączyłem wtyk z przylutowanymi kabelkami GPS, +5V oraz GND do aparatu.
    Otóż na końcówce oznaczonej jako +5V naprawdę mam +6,5V. Na końcówce (wejściu) GPS jest +4,5V co by sugerowało możliwość, że wejście jest wyposażone w rezystor podciągający.
    Napięcie +6,5V może sugerować że końcówka jest bezpośrednio podłączona do baterii. Moduł GPS można zasilać napięciem od 3,2V do 5V. Jaki stabilizator byłby najlepszy dla tak małej różnicy pomiędzy napięciem na wejściu i wyjściu. Prawdopodobnie trzeba jeszcze wziąć pod uwagę spadek napięcia na stopniowo rozładowywanej baterii.

Czy ktoś z kolegów próbował czegoś takiego z D90?
    Czy wyjście modułu można bezpośrednio podłączyć do wejścia w aparacie, czy trzeba zastosować jakąś separację.

Gdyby nie ewentualne koszty naprawy aparatu z pewnością bym to sprawdził, jednak w tym wypadku wolę zdać się na doświadczenie kogoś, kto coś takiego wykonał lub ma pełniejszą wiedzę o D90.

Może ktoś posiada serwisówkę D90?

Pozdrawiam,

0 4
  • #2 13 Maj 2011 20:42
    he3r0
    Poziom 10  

wg tego:
    http://www.flickr.com/photos/grink/5209610842/in/photostream/
    czerwony to migawka
    żółty to ostrość
    biały nie opisany... pewnie masa.

udało Ci się to podłączyć?
    ja mam earthmate LT20 moduł gps, i zastanawiam sie czy sie to da podłączyc do mojego d90...
    a probowałeś zasilać zewnętrznie moduł gps(osobna bateria), i podłączyć go do aparatu? czy się już poddałeś?

0
  • #3 15 Maj 2011 10:14
    8126
    Poziom 11  

Witam!

PIN out z rysunków jest zgodny. Należy tylko uważać na napięcie zasilające. Wszystkie dostępne materiały w sieci mówią że tam jest +5V a nie jest. Dlatego NALEŻY dla bezpieczeństwa stosować jakiś stabilizator 3,3 ewentualnie 5V.

Nikon przyjmuje logikę 3,3V bez problemów.
    To co przez długi czas i wiele testów wydawało się złym dopasowaniem poziomów, tak naprawdę to była sprawa sekwencji NMEA z modułu GPS.

Nikon wymaga sekwencji NMEA raz na 2 sekundy. Baud rate 4800 8bitów bez parzystości 1 bit stopu.

To jest podstawa.
    Bez spełnienia tych warunków i wysyłania sekwencji co sekundę efekt będzie taki że ikona GPS owszem miga, ale nie przestaje migać nawet jak GPS złapie FIXa.

Jeśli Twój moduł spełnia powyższe i na wyjściu TX ma logikę TTL 5 lub 3V to powinno zadziałać. Na TX daj rezystor 300 Ω.

Moje rozwiązanie opiszę, ale chwilowo jestem tak zarobiony że biegam z pustymi taczkami, nie ma czasu załadować.
    :D

0
  • #4 05 Lut 2012 13:22
    utini
    Poziom 11  

Witam,

Czy orientuje się ktoś gdzie można nabyć gniazdo GPS do D90?
    Mam uszkodzone i jedynie wymiana wchodzi w grę.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #5 05 Lut 2012 16:03
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Wykopaliska!

0