Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny potencjometr AVT 594 - co z nim nie tak?

20 Feb 2011 09:11 3504 11
 • Level 28  
  Witam

  Buduję właśnie wzmacniacz lampowy, a rozłożyłem się na tak prostym układzie (ostatnia część całego projektu):

  http://download.avt.pl/INSTRUKCJE/AVT594.pdf

  Jednakże ja zasilam µC z zewnętrznego zasilacza, a nie 7805 (czy to może mieć jakieś znaczenie? może kondensatory za długo się rozładowują po wyłączeniu etc?)

  Sterownik obraca potencjometrem i nie chce reagować na piloty podczas procesu programowania (przetestowałem piloty TV Sony, DVD i amplitunera Yamaha, projektora kina domowego Benq, i tunera sat Samsung).

  Sygnał z TFMS 5380 dociera do nóżki nr 3 (podpiąłem LEDa dla sprawdzenia). Schemat wykorzystuje TFMS 5360 ale w spisie elementów można wyczytać, że może to być dowolny odbiornik z rodziny TFMS5xx0 więc nie powinno być problemów. Dodatkowo testowałem inne odbiorniki IR - bez sukcesu.

  Jednakże ok 2 razy zareagował na programowanie i przeszedłem całą procedurę. Pomimo to nic nie pozostało w pamięci procka. Dodatkowo w zależności od chęci, układ zamruga, pokręci potencjometrem czekając na sygnał z pilota , następnie znów powtórzy procedurę, i kolejny raz i kolejny.
  Przy kolejnym załączeniu do sieci powyższą procedurę wykona tylko raz. Praktycznie nie ma różnicy czy załączam go ze zwartym jumperem, czy też nie - zawsze błyśnie led i obróci się pot.

  Po wyciągnięciu procka przeprowadziłem symulację sygnałów sterujących. Pozostała część układu steruje silnikiem oraz przekaźnikiem bez najmniejszych problemów.

  Miał ktoś podobny problem?

  Wyczytałem gdzieś, że ktoś podmienił C2 z 4,7µF na 10µF bo procesor nie chciał zapamiętywać pilotów. Ale to nie powinno mieć wpływu na sam proces zaprogramowania - tylko na zapamiętanie.

  Czy procek do reklamacji?
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 36  
  Zwiększenie pojemności C2 zwiększy stałą czasową obwodu resetującego mikrokontroler. Wątpię by to jednak rozwiązało problem. Można jednak spróbować.

  Tak, w zasadzie to stałeś się członkiem elitarnego :D klubu niedziałających urządzeń AVT ! Nie słyszałem w sumie by jakiś kit (no właśnie dosłownie kit) tej "firmy" działał bez problemów. No,może oprócz migających diodek itp.

  Kiedyś bawiłem się odbiornikami IR. Była to jednak seria TSOPXXXX. Konkretny odbiornik jest przewidziany dla określonej nośnej. Jeżeli np. miałem odbiornik TSOP1333 (nośna 33KHz) i podałem na niego sygnał o nośnej 38KHz to mimo poprawnego programu dla nośnej 38KHz układ nie działał - na wyjściu odbiornika było cały czas 0. Odbiorniki takie przekształcają paczki impulsów nośnej na ciągły impuls. Oczywistym jest, że musi to być wykonywane w obwodzie z jakąś stałą czasową. Stała ta z kolei jest liczona dla konkretnej nośnej. Z drugiej strony jak zastosowałem TSOP1338 (nośna 38KHz) i podałem na niego sygnał o nośnej 33KHz, to działało, ale gorzej, impulsy miały bardziej zniekształcone czasy. W związku z tym musisz znać nośną pilota nadajnika (często w pilotach RTV jest to 38KHz), ponadto musisz wiedzieć w jakim kodzie pracuje pilot. Oczywiście np. Sony ma swój kod i dlatego z tym pilotem to nie działa. Ponadto nie wiadomo jak działa program w uC. Może mierzyć on czas pierwszego półbitu (kodowanie bifazowe w RC5), albo być napisany dla jednej, konkretnej nośnej.
 • Level 28  
  O jejciu.. nigdy się nie zagłębiałem w tajniki RC5 ale wygląda na to, że jeszcze będę musiał zamówić pilot, który wchodzi do gotowego zestawu. Od wczoraj przetestowałem piloty od
  TV:
  SONY (jak piszesz nie ma prawa działać), Wattosn (w środku wygląda na Philipsa), Grundig (na 100% to samo co Philips), i stary UNIMOR
  SAT:
  Samsung, od TVNK i analogowego Winnersata
  HI FI
  2 x Yamaha, Panasonic, Samsung
  Projektor kina domowego Benq
  Dodatkowo pilot uniwersalny oraz pilot od grzejnika Einhell. I "prawie" NIC!

  Po trudach wprogramował się pilot od Benq, ale później układ nie reagował poprawnie. Dodając głośności skokowo obracał potencjometrem, innym razem włączał i wyłączał przekaźnik.

  Ostatni typ to odbiornik - chcę kupić dokładnie taki jaki zastosował autor projektu. Może ruszy...
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 36  
  Zacznijmy od polskiego pilota. Rozkręć go i zobacz jaki rezonator ceramiczny i jaki scalak tam siedzi. Ten pilot na 99,9% pracuje w RC5 z nośną 38KHz, zaś rezonator ma 455KHz. Jeżeli w układzie masz TFMS5380, to jest on dopasowany do nośnej 38KHz. Na 90% powinno działać z tym pilotem Unimora, o ile sam pilot jest sprawny.
 • Level 28  
  Z moim TFMS5380 coś jest nie tak... układ startuje po włączeniu w trybie programowania. Podmieniłem na inny przypadkowy odbiornik i bez zwarcia jumperka nie załącza się program programowania. Mój TFMS5380 nie posiada "s" w nazwie - cokolwiek to znaczy. Jak tylko dostanę nowe TFMSy przystąpię do kolejnych testów.
 • Level 28  
  Kupiłem dziś TSOP1136 - tylko taki był na stanie. Układ ruszył! Ale tylko z pilotem od starego unimora i jakimś uniwersalnym. Będzie trzeba zaakceptować 6sty pilot na stoliku :( . Okazuje się zatem, że współczesny sprzęt nie jest obsługiwany przez RC5.

  Temat do zamknięcia
 • Level 28  
  Udręki ciąg dalszy. Uruchomiłem wzmacniacz w obudowie a tu kit odmawia posłuszeństwa. Otóż wcześniej nie podłączałem napięcia do styków przekaźnika. Teraz, gdy transformator toroidalny jest podłączony od przekaźnik przy załączaniu wielokrotnie µC się restartuje. Efektem tego jest załączenie na kilka mikrosekund przekaźnika po czym się wyłącza. Przez kilka sek kit nie reaguje na pilota.

  Co zrobiłem:
  1. Zmieniłem pozycję płytki (myślałem, że indukuje się jakiś impuls ot toroida)
  2. Zmieniałem przekaźnik
  3. Zwiększyłem kondensatory w zasilaczu (teraz 4400µF) myśląc, że przy załączeniu toroida na chwilę przysiada napięcie
  4. Zasiliłem kit z dodatkowego zasilacza 19V
  5. Odłączyłem wszystkie zbędne przewody (switch, LED)
  6. zwiększyłem kondensator po stabilizatorze 5V do 6800µF

  Nic, kompletnie nic nie pomogło....

  Zauważyłem, że µC restartuje się także gdy klikam szybko na głośniej lub ciszej. Trop padł na stabilizator, który daje mi 4,9V i spada do 4,7V przy ruchy potencjometru. Tak sobie myślę, czy właśnie to nie jest problemem. Co sądzicie?
 • Level 10  
  H....m ,
  Uruchomiłem ten układ - działa OK
  Pokaz na schemacie jak zasilasz układ. Skoro stwierdzasz , że napięcie spada przy zadziałaniu przekaźnika i resetuje µC - prąd pobierany z załączonym przekaźnikiem ok 100mA - poprawna praca.

  ps. 1) wklej schemat jak to zasilasz.
  2) czy poprawnie programujesz komendy pilota ?

  / Programowanie ---ukł. wyłączony---zakładasz zworkę2----włączasz zasilanie , a LED sygnalizuje mrugnięciem i lekkim obrotem potencjometru-----odpinasz zworkę2----naciskasz krótko przycisk 1 programowany LED mrugnie-----nastepny przycisk 2 programowany LED mrugnie----- i następny przycisk dla ON/OFF przekaźnika LED potwierdzi ------> i powinno działać OK --- zakładając , że nie popełniłeś błędów przy montażu/
 • Level 28  
  Układ "na sucho" działa bez zarzutów. Zasilany jest z oddzielnego uzwojenia transformatora (działa w wysokiej klasy wzmacniaczu więc praktycznie każde napięcie do każdego modułu ma swój prostownik / filtr / stabilizator). Wydawało mi się, że jest już wszystko OK po opisaniu powyższej akcji z wylutowaniem elementów od nogi RESET ale niestety nie jest OK... Otóż przekaźnik załącza główny transformator przez SOFT START (trochę ponad 300Watowy trafo) i na razie jest wszystko ok. Po ok 2 minutach załącza się przekaźnik opóźniający napięcie anodowe. Powoduje to przepłynięcie dość sporych prądów ładujących kondensatory zasilacza wysokonapięciowego (wartość napięcia ok 460V). I w tym momencie uC się resetuje!. Po ponownym załączeniu (gdy kondensatory nie są w pełni rozładowane) wszystko jest OK. Aczkolwiek zdarzyło mi się, że nawet przy podgłaśnianiu wyłączył mi przekaźnik. Jedyny punkt wspólny kitu AVT i pozostałej części wzmacniacza to masa.

  Straciłem już nerwy do tej części układu - wyrzucam przekaźnik i będę załączał wzmacniacz pstrykiem....


  link do projektu: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=18513&start=30
 • Level 36  
  Zwykłe zakłócenia - zdarza się. Prawdopodobnie płytka w AVT594 jest źle zaprojektowana. Być może reset ma długą ścieżkę. Można próbować ekranować ten układ :D .
 • Level 28  
  Nic, ekranowanie, skrócenie przewodów do odbiornika IR, nie pomogło. Znalazłem przez przypadek aplikację takiego samego uC sterującego przekaźnikiem. I tam dodatkowo w ukłądzie zasilania znajdował się kondensator 100nF przylutowany tuż przy nóżkach uC. Więc postanowiłem wlutować go do mojego układu. I ŚMIGA AŻ MIŁO!!! Okazuje się, że chłopaki w ATV potrafią sknocić tak prosty układ... brakowało 1, ale jak ważnego elementu. Mam nadzieję, że komuś się przyda ta informacja.
  Problem rozwiązany. Temat do zamknięcia.