Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić własną lutownicę kolbową z ograniczeniem temp.

20 Lut 2011 11:02 3613 11
  • Poziom 9  
    Witam, i mam do was takie pytanko, na co dzień bardzo dużo używam w pracy lutownicy kolbowej i cały czas się psują każda jedna i te tanie, i te droższe, i najlepsze nie da się ich naprawić, i ja z takim pytaniem do was czy da się jakoś zrobić taką lutownicę kolbową, używam tylko do przekuwania materiałów więc grot wystarczy jak jest trochę rozgrzany, jak by mi ktoś dał przepis jak zrobić, bardzo bym prosił.
  • Poziom 9  
    fixian napisał:
    Witaj. Próbowałeś się kiedyś bawić czymś takim ?? http://www.bosch-elektronarzedzia.pl/dremel-palnik-lutownica-gazowa-osprz%C4%99t-p-19518.html . Napisz co to jest za materiał. Pozdrawiam

zastanawiałem się nad gazową tylko tu jest problem bo kolbową sobie nagrzeje i mogę robić cały czas a z gazową na zbiorniczku wytrzymuje 40 minut i musiał bym ją ciągle napełniać albo włączać za każdym razem jak przekuwam dziurę, a gazowa też od razu się chyba nie nagrzeje.

Materiały to są chyba z bawełny, tapicerki do wózków.

Właśnie wiem że nie którzy robią takie kolbowe lutownice i wytrzymują długo a nawet jeśli coś się stanie to można sobie naprawić bo wiadomo z czego się zrobiło.
  • Poziom 21  
    To spróbuj lutownicą transformatorową 100W. Szybko się grzeje.
  • Poziom 39  
    Kup sobie jakąś lutownicę z stabilizacją temp.
    Np: Weller.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Dawno, dawno temu, kiedy w sklepach nie było prawie nic, zrobiłem sobie taką właśnie kolbową lutownice. 15 cm mosiężnej rurki o średnicy 20mm zaklepałem z jednej strony zostawiając otwór na grot. Grotem był 5x5mm pręt miedziany wsunięty do rurki, obłożony paskami z włókna azbestowego. Na tym nawinięta była spirala ze starej kuchenki elektrycznej na 230V. Całość wsunięta do rurki i zalana masą szamotową.
    Jako regulator mocy, służył mi autotransformator, też zresztą wykonany samodzielnie.
  • Poziom 9  
    sirsizar napisał:
    Jako regulator mocy, służył mi autotransformator, też zresztą wykonany samodzielnie.

a czy ten regulator mocy jest potrzebny, bo mnie by wystarczyła żeby tylko minimalnie ciepła grot dał ?
  • Poziom 39  
    Jakiej mocy masz tą kolbę?
  • Poziom 11  
    Można zasilać z 110V lub wpiąć szeregowo żarówkę wtedy masz połowę mocy i grot jest ciepły a nie gorący
  • Poziom 39  
    sirsizar napisał:
    Można zasilać z 110V lub wpiąć szeregowo żarówkę wtedy masz połowę mocy i grot jest ciepły a nie gorący

Dioda w obwodzie będzie lepsza, ale czy nie będzie to za niska temperatura, trudno powiedzieć, trzeba sprawdzic.
    Na pewno bedzie służyla wieki.