Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Wodnik trio 619.5.1

inforobert 20 Lut 2011 13:43 3492 1
  • #1 20 Lut 2011 13:43
    inforobert
    Poziom 10  

Mój odkurzacz bardzo głośno pracuję już od kilku lat i dlatego chcę wymienić łożyska na wirniku.
    Ktoś już demontował wirnik w tym kombajnie :?:
    Łożyska to jakiś specjalny model czy można dobrać inne w sklepach specjalizujących się w łożyskach :?:

0 1
  • #2 21 Lut 2011 12:43
    Jerzy Feter
    Poziom 17  

Witam!
    Nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że w Twoim odkurzaczu winien być silnik 336.1, tak więc w oryginale występują tam 2 typy łożysk.
    Od strony turbinek winno być łożysko 608RS klejone klejem Loctite 648 do kierownicy stałej odlewanej, a od strony szczotek łożysko 608ZZ mocowane za pomocą sprężyny płaskiej 308.0008 oraz podkładki sprężystej pod łożysko 308.0005. Są to elementy jednorazowe i należy je wymieniać przy wymianie łożysk.

Łożyska najlepiej firm NSK lub SKF, gdyż jest większe prawdopodobieństwo, że zagwarantują dłuższą bezawaryjną pracę niż tzw. "no name" po 1 zł.

Jak zawsze należy przypomnieć, że łożysk nie należy zbijać, ani zabijać młotkiem na wirnik, tylko wyciskać i wciskać najlepiej na prasce, gdyż inaczej uszkadza się wirnik (pakiet uzwojeń wirnika przy uderzaniu przesuwa się po osi powodując urwanie wyprowadzeń uzwojeń od komutatora).

Pozdrawiam

0