Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiotelefon w taxi INTEK MT-446XP

marycha61 20 Feb 2011 13:49 2659 11
    marycha61
    Level 11  
    Witam! mam parę pytań ponieważ wpadłem na pomysł by komunikować sie w małej korporacji taksówkarskiej za pomocą radiotelefonu INTEK MT-446XP, czy jest to dobry pomysł? jest tam możliwość zmiany częstotliwości by normalne radiotelefony nie przeszkadzały. Czy to w ogóle może sie sprawdzić? czy jest możliwość podpięcia tego radiotelefonu pod antene na samochodzie? Czy uważanie ze jest to dobry pomysl? Korporacja jest mała ok. 12 aut w mieście ok 45tyś mieszkańców. Proszę o opinie, z góry dziekuje
    gregorio27
    Level 31  
    Tak, dobry pomysł jeśli będzie używany zgodnie z prawem - czyli tylko i wyłącznie w paśmie PMR z oryginalną anteną z zestawu. W innym przypadku szkoda zachodu z wyrabianiem licencji taksówkarskiej :D Jak chcecie w tych okolicach to trunking poza zakresem częstotliwości tego radia.
    marycha61
    Level 11  
    ten radiotelefon ma możliwość zmiany częstotliwości w zakresie 430-450 Mhz, czyli darmowe tak? Z tego co patrzyłem inne radiotelefony mają częstotliwość chyba 446 czy jakoś tak, wiec jak ustawię np. 430 to nikt nie bedzie mi zakłócał?
    gregorio27
    Level 31  
    Quote:
    430 to nikt nie bedzie mi zakłócał?
    Nie tylko Ty będziesz zakłócał pasmo przeznaczone dla innych służb i wcześniej czy później was "odstrzelą". Poczytaj trochę wątków ze ZROZUMIENIEM.
    marycha61
    Level 11  
    to czyli tak naprawdę legalne pasmo to tylko 446? tylko jest w tym problem żeby nikt niepowołany nie zakłócał naszego kanału
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    marycha61 wrote:
    to czyli tak naprawdę legalne pasmo to tylko 446? tylko jest w tym problem żeby nikt niepowołany nie zakłócał naszego kanału
    A to musicie sobie taki kanał wydzierżawić :)
    Michał
    marycha61
    Level 11  
    ale jeśli sprzedający na aukcji przedastawia że mogę sobie zmienić częstotliwość od 400 do 470 Mhz to znaczy że poza pasmem 446 (króre występuje we wszystkich radiotelefonach) jest to nielegalne i trzeba za to płacić?

Dodano po 3 [minuty]:

najprościej mówiąc chcę zrobić tak by komunikacja była darmowa i żeby nikt nie proszony mi nie przeszkadzał, nie chodzi o to by te pasmo było zablokowane czy coś w tym stylu tylko o to by działać w miarę innym paśmie od typowych radiotelefonów
    c2h5oh
    Moderator
    marycha61 wrote:
    ale jeśli sprzedający na aukcji przedastawia że mogę sobie zmienić częstotliwość od 400 do 470 Mhz to znaczy że poza pasmem 446 (króre występuje we wszystkich radiotelefonach) jest to nielegalne i trzeba za to płacić?

To masz napisane co można używać bez zezwolenia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7925538#7925538
    Na każde inne urządzenie musisz posiadać stosowne pozwolenie i za nie zapłacić.
    Na "darmowych" kanałach nie ma "prywatnych częstotliwości". Każdy ma do nich jednakowe prawo.
    To co wypisują handlarze na Allegro włóż między bajki. Oni mają za cel tylko komuś wcisnąć radio. A jak ktoś da sobie wcisnąć to niech się martwi co z nim zrobić.
    marycha61
    Level 11  
    ok dzieki wielkie, jeszcze tylko ostatnie pytanie dotyczące mocy nadawania, sprzedawca może przestawić mi z 0,5wat na 4wat , czy to zwiększy mi odległość nadawania? czy znowu jest to tylko marketingowy bajer?
    SP5IT
    Nadawanie z 4W w paśmie PMR jest nie dozwolone.
    Michał
    marycha61
    Level 11  
    a jakiego zasiegu moge sie spodziewac na orginalnej antenie w miescie.?
    SP5IT
    Przy założeniu, ze to PMR z ręki z kabiny auta to widzę cię - słyszę cię, nie widzę cię - nie słyszę cię.
    Michał