Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator w WC - sterowanie.

20 Lut 2011 13:50 5229 19

• Poziom 9  
    Witam,
    ponieważ elektryk nie miał pomysłu jak to zrobić zwracam się do Was z prośbą o rozwiązanie.

Chciałbym aby wentylator w WC po włączeniu światła uruchamiał się z opóźnieniem np. 3 min. Ale jeśli światło wyłączone zostanie przed 3 minutami to żeby się nie włączał.
    Jak wentylator już odczeka te 3 min i włączy się to żeby działał jeszcze 5 min. dłużej po zgaszeniu światła.
    Wszystkie przewody ściągnięte są do skrzynki elektrycznej.

Jak to zrobić? Z góry dziękuje za sugestie.

pozdrawiam.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Moderator sekcji Technicznej
    Zainstalować przekaźnik z grupy RTx.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Specjalista elektryk
    Witam
    lub dowolny inny który będzie miał możliwość nastawienia jednocześnie czasów opóźnienienia załączania oraz opóźnienia odpadania.
  • Poziom 43  
    Witam!

Są również wentylatory wyposażone fabrycznie w taki układ. Mogą być inne czasy, ale być może istnieje możliwość ich regulacji.
    Wymagają tylko doprowadzenia dwóch przewodów fazowych, Jeden z przed wyłącznika światła a drugi z za wyłącznika.
    Np: http://www.klimatop.pl/pl-wentylatory-lazienkowe-scienne,67.html

• Poziom 9  
    Fakt, są różne metody na zwlekanie z uruchomieniem, są też takie wentylatory. Problemem jest tu jednak warunek że jeśli światło zostanie włączone na krócej niż te przykładowe 3 min. to wentylator nie włączy się w ogóle. Czyli muszą być spełnione 2 warunki zapalenie światła + czas jego świecenia dłuższy niż 3 min.

Przekaźniki TRx ciekawie wyglądają, ale może ktoś mi pomóc z odpowiednim wyborem trybu pracy?
    np. z tego katalogu: http://www.katalog.onninen.pl/photos/98/407198_1.pdf
  • Specjalista elektryk
    Dzięki Krzysztof
    Nie przeglądałem jeszcze kart katalogowych ale dotychczas wydawało mi się że fabryczne układy realizują tylko opóźnienie wyłączenia nie obsługując opóźnienia załączenia. Pewnie zmodyfikowali konstrukcję ;)
  • Poziom 43  
    Witam!

Przecież kolego sam napisałeś w pierwszym poście
    Cytat:
    Ale jeśli światło wyłączone zostanie przed 3 minutami to żeby się nie włączał.
    Więc skąd teraz problem, że
    Cytat:
    ...jeśli światło zostanie włączone na krócej niż te przykładowe 3 min. to wentylator nie włączy się w ogóle.

• Poziom 9  
    no właśnie oba zdania mówią to samo (czy coś niejasno napisałem?),
    chciałbym aby wentylator zadziałał dopiero jeśli światło będzie włączone dłużej niż te przykładowe 3 min.
    Jeśli krócej to wentylator nie włączy się wogóle.
  • Specjalista elektryk
    Kolego p_pawelski jeśli formułujesz warunek logiczny
    Cytat:
    Ale jeśli światło wyłączone zostanie przed 3 minutami to żeby się nie włączał.

a spełnienie tego warunku generuje powstanie problemu
    Cytat:
    Problemem jest tu jednak warunek że jeśli światło zostanie włączone na krócej niż te przykładowe 3 min. to wentylator nie włączy się w ogóle

to coś trzeba pozmieniać w założeniach albo w nazewnictwie.
  • Specjalista elektryk
    p_pawelski napisał:
    ...ponieważ elektryk nie miał pomysłu jak to zrobić ...

Dlatego, że od tego jest kominiarz, bo nie ma nic lepszego od sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej. A przez takie kombinacje można tylko zakłócić naturalny ciąg w pozostałych pomieszczeniach i narazić na różne niebezpieczeństwa.
  • Poziom 13  
    Kol.p_pawelski proszę zaglądnąć na stronę firmy F&F,mają duży wybór różnego rodzajów czasówek.
  • Moderator sekcji Technicznej
    sq9jjh napisał:
    p_pawelski napisał:
    ...ponieważ elektryk nie miał pomysłu jak to zrobić ...

Dlatego, że od tego jest kominiarz, bo nie ma nic lepszego od sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej. A przez takie kombinacje można tylko zakłócić naturalny ciąg w pozostałych pomieszczeniach i narazić na różne niebezpieczeństwa.

Całkowita racja. Przypomnieć także należy, że jest obowiązkiem dokonywanie przeglądów wentylacji i kominiarz od razu taki dołożony wentylator może zakwestionować. Lepiej więc ewentualne przeróbki zacząć od konsultacji z kominiarzem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Witam
    Ja mam zamontowany wentylator z wbudowaną czasówką awersyjną i do tego dołożyłem przekaźnik czasowy awersyjny sterowany z oświetlenia pomieszczenia - tanie i sprawdzające się rozwiązanie:)
    Odnośnie dyskusji w temacie zasadności stosowania wentylatora - kominiarz który mnie odwiedza też zakwestionował jego obecność przy czym poprosiłem go o dokładną kontrolę anemometrem i porównanie do normy - i na tym skończyło się jego marudzenia. W blokach takich jak mój czyli kochana wielka płyta ciężko znaleźć przypadek dobrze działającej wentylacji grawitacyjnej(szczególnie jak się mieszka na parterze jak ja).
  • Moderator sekcji Technicznej
    lutek2001 napisał:

Odnośnie dyskusji w temacie zasadności stosowania wentylatora - kominiarz który mnie odwiedza też zakwestionował jego obecność przy czym poprosiłem go o dokładną kontrolę anemometrem i porównanie do normy - i na tym skończyło się jego marudzenia. W blokach takich jak mój czyli kochana wielka płyta ciężko znaleźć przypadek dobrze działającej wentylacji grawitacyjnej(szczególnie jak się mieszka na parterze jak ja).

Nie piszesz kiedy to było, ale całkiem niedawno nowelizowano WT w tej tematyce. Wymagania są mocno zaostrzone.
    A w blokach, przy wspólnych kanałach wentylacyjnych, stosowanie wentylacji wyciągowej jest zabronione w ogóle.
    Zainteresowanych odsyłam do WT i ich nowelizacji:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
  • Poziom 15  
    Było to końcem zeszłego roku - październik o ile dobrze kojarzę i po pomiarach wyszło że wentylacja ma praktycznie żadną skuteczność i pan doszedł do wniosku że wentylator włączany okresowo może zostać. Po próbach interwencji w spółdzielni państwo stwierdzili że wiedzą jaki jest stan szybów i że jedynym rozwiązaniem byłoby podwyższenie ich(nie pamiętam z czego to wynikało ale kominiarz też o tym mówił) i generalnie na tym się skończyło.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Cytat:
    pan doszedł do wniosku że wentylator włączany okresowo może zostać

Absolutnie nie. Nie wolno mieszać układów wentylacji grawitacyjnej z wentylacją mechaniczną. Nie wiem kto wykonywał pomiary ale mylił się całkowicie.
  • Poziom 15  
    To nie tak - i kominiarz i ja wiemy doskonale że wentylatora być nie powinno natomiast w sytuacji kiedy kanał szczelny(przepływ powietrza nie jest tylko poprzez kanał wentylatora) powiedział że może zostać bo miał okazje zobaczyć jaki jest efekt jak któryś z sąsiadów powyżej pali w wc papierosa - większość dymu jest wtedy u mnie. Więc podsumowując wiem że wentylatora być nie powinno ale biorąc pod uwagę że pracuje on w porywach 10-15 minut dziennie uważam że jest mniejszym złem niż wyłapywanie całego smrodu z kanału blokowego.

• Poziom 9  
    Widzę że i kominiarz do tego dochodzi. W sumie nie napisałem że chodzi o dom a nie mieszkanie i wentylacja jest że tak napiszę "dedykowana" do WC czyli jeden szyb do jednego kominka wentylacyjnego.
    Chyba tu nie powinno być żadnych problemów?
    Dzięki wszystkim za sugestie muszę jeszcze przebrnąć przez opisy tych przełączników, przekaźników itp.
  • Admin grupy AGD
    Raczej całkiem wyczerpującą odpowiedź dał kol. :
    kkas12 napisał:
    Witam!

Są również wentylatory wyposażone fabrycznie w taki układ. Mogą być inne czasy, ale być może istnieje możliwość ich regulacji.
    Wymagają tylko doprowadzenia dwóch przewodów fazowych, Jeden z przed wyłącznika światła a drugi z za wyłącznika.
    Np: http://www.klimatop.pl/pl-wentylatory-lazienkowe-scienne,67.html

Dalsze doktoryzowanie jest raczej bezcelowe biorąc pod uwagę wypowiedź autora postu:
    p_pawelski napisał:
    W sumie nie napisałem że chodzi o dom a nie mieszkanie i wentylacja jest że tak napiszę "dedykowana" do WC czyli jeden szyb do jednego kominka wentylacyjnego.

Wentylator w WC - sterowanie.