Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kalkulatory i dekodery oznaczeń dla elektroników online

BTomasz92 20 Feb 2011 16:03 18320 21
NDN
 • Kalkulatory i dekodery oznaczeń dla elektroników online

  Witam, kilka miesięcy temu postanowiłem zrobić wygodny i prosty w obsłudze zbiór kalkulatorów dla i dekoderów oznaczeń elementów. Dzisiaj projekt jest już dość dobrze rozwinięty i zawiera kilka interesujących funkcji, dlatego postanowiłem go tutaj zaprezentować.

  Zdecydowałem się nie robić kolejnego programu do ściągnięcia i zainstalowania na komputerze bo często obliczenie czy zdekodowanie oznaczeń jest potrzebne tylko jeden raz. Odpada też robienie aktualizacji programu po dodaniu do programu nowych funkcji - wystarczy wejść na stronę kalkulatora i wszystko tam jest.

  Strona jest zoptymalizowane pod względem wygody użytkownika - działania są wykonywane bez przeładowywania. Zrezygnowałem z wykorzystywania przycisków typu "oblicz" na rzecz automatycznego podawania wyniku jeśli to możliwe. Podejście do wykonywania obliczeń często jest też inne niż w zwykłych programikach np. w kalkulatorze do prawa Ohma wystarczy podać dwie wartości, a kalkulator obliczy niewiadomą. Podobny mechanizm jest często używany w innych kalkulatorach.

  Oto lista dotychczas wykonanych kalkulatorów:
  Kod paskowy rezystorów
  Kod rezystorów SMD
  Rezystor do LED
  NE555 - Tryb monostabilny
  NE555 - Generator astabilny
  Zamiana jednostek
  Prawo Ohma
  Szeregi wartości
  Oznaczenia kondensatorów
  Nie jest tego jeszcze strasznie dużo, ale co jakiś czas dodaję następne, więc zapraszam do odwiedzania strony.

  Co o tym sądzicie? Jakie kalkulatory i dekodery warto by jeszcze dodać?

  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  BTomasz92
  Level 16  
  Offline 
  BTomasz92 wrote 131 posts with rating 13, helped 18 times. Been with us since 2008 year.
 • NDN
 • #2
  S1
  Level 16  
  A co z oznaczeniem rezystorów SMD wg.systemu EIA96 np.wartość 67B to 4,87k 1%, a kalkulator je nie rozpoznaje.
 • #3
  BTomasz92
  Level 16  
  Najwyraźniej o EIA96 zapomniałem a paradoksalnie do tego systemu oznaczeń dekoder może przydać się najbardziej bo opór nie wynika wprost z tego, co jest napisane na rezystorze - trzeba zajrzeć do tabeli . Jutro napiszę obsługę oznaczeń wg. tego standardu. Dzięki za przypomnienie o tym standardzie :).
 • NDN
 • #5
  pawel1029384756
  Level 21  
  Podoba mi się ten kalkulator rezystorów do LEDów, ale fajnie jak by tam jeszcze wyliczał moc rezystora, bo ktoś niedoświadczony może wziąć typowy 0,25W, a potem się dziwić, że się z niego dymi. Dosyć często jak mamy jakąś kontrolkę zasilania, to mamy spory spadek napięcia na rezystorze i w efekcie też dużą moc.

  Ogólnie strona fajna, ale musi się jeszcze rozwinąć.
 • #6
  BTomasz92
  Level 16  
  S1: Kalkulator już rozpoznaje oznaczenia EIA-96.

  pawel1029384756: Dodałem wyświetlanie wymaganej mocy rezystora, to akurat było dużo prostsze i szybsze do zrobienia.

  A czy macie konkretne propozycje nowych kalkulatorów do dodania?
 • #8
  Uxlin
  Level 13  
  BTomasz92 wrote:
  A czy macie konkretne propozycje nowych kalkulatorów do dodania?

  Mógł byś dodać kalkulatory do obliczania parametrów transformatorów. Mam na myśli moc, ilość zwojów itp.
 • #9
  BTomasz92
  Level 16  
  Transformatory (szczególnie ich projektowanie) to dosyć szeroki temat i jest tam sporo skomplikowanych rzeczy, ale dodanie kalkulatorów dla tzw. przekładni transformatorowej czy mocy w znaczeniu P=U*I nie powinno być problemem i zagoszczą one pewnie w serwisie w ciągu kilku dni.
 • #10
  MATEO XXX
  Level 16  
  Myślę że mógłbyś dodać kalkulator łączenia kondensatorów szeregowo i równolegle i rezystorów .
 • #12
  BTomasz92
  Level 16  
  Dodałem właśnie nowy kalkulator do obliczania mocy wraz z różnymi przekształceniami wzorów (łącznie 9) - kalkulator mocy

  Inne powinny pojawić się w następnych dniach jeśli czas pozwoli.
 • #13
  naelektryzowany
  Level 17  
  Zapowiada się ciekawie niestety, przeglądarka wywala 404 na twoich stronach.
 • #14
  BTomasz92
  Level 16  
  Akurat od wczoraj przenosiłem stronę na nowy serwer, teraz już powinno działać poprawnie.
 • #15
  naelektryzowany
  Level 17  
  Już działa, kalkulatorek bardzo przejrzysty, do wad zaliczyć trzeba niestety to, że czasem się przycina, ale to chyba wina mojego przestarzałego PCta. Do pełni wszystkiego brakuje tylko kalkulatora Uo dla LM317 i mógłbym pozbyć się "asystenta elektronika"...no prawie :)
 • #16
  BTomasz92
  Level 16  
  Kalkulatory dla LM317 też kiedyś pewnie będą, a co do przycinania się - na słabym sprzęcie faktycznie może być niewesoło bo kalkulator sprawdza czy można coś obliczyć i ew. oblicza po każdej zmianie wprowadzonej w polach. Wygodne, ale i trochę czasu procesora wymaga.
 • #17
  BTomasz92
  Level 16  
  Uxlin wrote:

  Mógł byś dodać kalkulatory do obliczania parametrów transformatorów. Mam na myśli moc, ilość zwojów itp.


  Napisałem właśnie kalkulator do obliczania przekładni transformatora i rzeczy z nią związanych (napięcia, ilość zwojów) - kalkulator przekładni transformatora. Mam nadzieję, że o to chodziło :)
 • #18
  grabie2
  Level 11  
  W wyliczaniu rezystorów można by dodać od razu wypisywanie kodu barwnego, a poza tym fajnie by było, jakby uzupełniało wartości na prezentowanych schematach
 • #19
  BTomasz92
  Level 16  
  grabie2 wrote:
  W wyliczaniu rezystorów można by dodać od razu wypisywanie kodu barwnego, a poza tym fajnie by było, jakby uzupełniało wartości na prezentowanych schematach


  Dzięki za dwa ciekawe pomysły. Drugi raczej nie doczeka się realizacji - zmienianie zawartości obrazków ze schematami jest problematyczne ze względów technicznych (chyba, że chodzi Ci o coś innego), ale wypisywanie od razu kodu barwnego i innych może być dobrym pomysłem. Może w formie dymków po najechaniu na podawany opór?
 • #20
  3-2-1-zwarcie
  Level 12  
  A jak poradzić sobie z rozszyfrowaniem parametrów kondensatorów ceramicznych SMD, które nie posiadają żadnych oznaczeń ?

  Czy może ktoś wyjaśnić dlaczego rezystory SMD, które mają podobne rozmiary jak ww. kondensatory, posiadają oznaczenia liczbowe rezystancji a po ich gabarytach określić można ich moc - i w ten sposób bez specjalnych przyrządów łatwo ustalić najważniejsze parametry ?
  W przypadku ceramicznych kondensatorów SMD, które z niewiadomych dla mnie przyczyn pozbawione są jakichkolwiek oznaczeń dopiero specjalnym miernikiem określić można pojemność, a jak odgadnąć napięcie robocze ?
 • #21
  kopppl
  Level 13  
  Kalkulator trafo nie działa na telefonach troche szkoda ale tak to genialny pomysł.
  Brawo!
 • #22
  BTomasz92
  Level 16  
  Prawdę mówiąc powoli przygotowuję następną wersję kalkulatorów, nie tylko z dziedziny elektroniki + przelicznik jednostek i ona już bez problemu działa na w miarę nowoczesnych telefonach :).