Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa na NE555 i IRF640

bf199 20 Lut 2011 16:06 21792 36
  • Lampa plazmowa na NE555 i IRF640

Witam, chciałbym przedstawić wam znaną już na tym forum konstrukcję lampy plazmowej. Było już wiele podobnych projektów, ja w swoim korzystałem ze standardowego schematu opartego na układzie NE555 w roli generatora. Obudowa uniwersalna z17 jest dość niskich gabarytów, łatwa w obróbce, ma otwory wentylacyjne od spodu i od góry dlatego postanowiłem ją użyć ponieważ dysponowałem większym radiatorem wraz z wentylatorem, którego chciałem zamontować w pozycji poziomej a głównym założeniem było stworzenie jak najmniejszego urządzenia i wykorzystywania tego co miałem już w domu, ale też nie zapominając o jego chłodzeniu, odizolowaniu od siebie poszczególnych podzespołów i w miarę cichą bezawaryjną pracę. W roli zasilacza użyty został transformator toroidalny o napięciu 12V i mocy 100W, mostek prostowniczy na 25A (taki miałem pod ręką, może w przyszłości zastosuje mocniejsze trafo) dwa kondensatory filtrujące o pojemności 6800µF/45V. Płytka na elektronikę została wykonana metodą termo transferu. Jako tranzystor kluczujący zamiast IRF830 postanowiłem użyć IRF640, który dużo mniej mi się grzeje a równocześnie dzięki niemu uzyskuje lepsze efekty końcowe. Transformator wysokiego napięcia pochodzi z jakiegoś starego telewizora, cewka wtórna w nim posiada tylko dwa wyjścia (główne podpięte mam do oprawki żarówki, zaś druga strona do gniazda uziemienia w obudowie) a pierwotna ma 10 zwojów grubego drutu. Opis panelu przedniego jak i tylnego został wykonany na szybko w corelu, wydrukowany i naklejona została na niego przezroczysta folia, która chroni papier przed zabrudzeniami itp. Podsumowując całość spisuje się świetnie, bez problemu może pracować długo, działa stabilnie, bardzo mało się grzeje, obecnie w oprawkę wkręcona jest żarówka 200W w której pięknie widać wyładowania. Całość wyniosła mnie 17zł ponieważ musiałem kupić wyłącznie obudowę:) Jestem zadowolony z efektu i polecam jej budowę, należy tylko zachować większą ostrożność na występujące tam WN ale to już każdy kto się zabiera za nią powinien wiedzieć wcześniej. Na koniec zamieszczam fotki, aparat nie uchwycił całego jej piękna które można zaobserwować dopiero w ciemnym pomieszczeniu lub nocy.

Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640 Lampa plazmowa na NE555 i IRF640

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bf199
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: elektronika
    bf199 napisał 589 postów o ocenie 354, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Kolbuszowa. Jest z nami od 2005 roku.
    lampowiec
    Poziom 14  
    Witam,
    bardzo ładna konstrukcja.
    Jaki prąd pobiera układ?

kolejne pytanie, czy aby na pewno "NIE KOPIE"?:D gdy się dotknie żarówki "gołym" palcem, i czy przy przypadkowym "uziemieniu się -> dodatkowym -> grzejnik, nie przez buty do Ziemi, może zaboleć?:D sprawdzałeś?:> czyli czy osiągnięty został efekt "naskórkowości"?
    pozdrawiam
    bf199
    Poziom 20  
    Prąd jaki mierzyłem między uzwojeniem wtórnym transformatora zasilającego a resztą wynosił ok 8A ale to tylko wtedy gdy żarówki dotykało się palcem albo zbliżało się do niej dłoń:) a co do kopania to śmiało można jej dotykać, czasem przeskakują takie żółte iskierki poza żarówkę. Należy pamiętać aby nie trzymać punktowo w jednym miejscu długo ponieważ może dojść do przetopienia szkła żarówki. Efekty można dokładnie wyregulować poprzez wystawione potencjometry na zewnątrz obudowy. W tej konstrukcji efekt końcowy jest w dużej mierze zależny od mocy transformatora zasilającego, użytego tranzystora kluczującego i cewki wysokiego napięcia:)
    lampowiec
    Poziom 14  
    8A strasznie dużo, można by się pokusić o inne trafo WN :D o lepszej sprawności -> uzwojenie pierwotne
    wtedy było by dużo lepiej i efekt też.
    fabryczne lampy plazmowe nie pobierają nawet 1A a dają zaskakujący "bezpieczny" efekt, ale to też dlatego, że "bańka" zawiera gaz a nie próźnię
    xpawkox
    Poziom 12  
    Po co tak właściwie jest ta regulacja? Układ zrobiony świetnie!
    bf199
    Poziom 20  
    Dokładnie:) Taki prąd jest potrzebny do dobrego wysterowania żarówki 200W która nie zawiera żadnych gazów a próżnie, do mniejszej zapewne byłby niższy. A co do trafa HV myślałem właśnie o jakimś innym niż to z telewizora, tylko nie wiem gdzie takie zdobyć, no i żeby jego wydajność prądowa też była lepsza niż tego co mam użyte:)

A co do regulacji, to zrobiona jest po to by można było sobie dostroić efekt końcowy dla własnego upodobania bez rozkręcania obudowy:)
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Ciekawe jaki koszt bylby zamowienia takiej bani szklanej, o srednicy ok 200mm, lekko zagazowanej np. neonem i argonem z wtopiona elektroda ? Sa firmy, produkujace reklamy neonowe, oraz na Elektrodzie urzeduje Kolega bodaj ArekZ, ktory tym sie zajmuje.
    KJ
    Poziom 31  
    Typowa żarówka zawiera azot pod ciśnieniem niewiele niższym niż atmosferyczne. Przydał by się jakiś schemat. Jak sterowany jest tranzystor mocy ? Wykonanie całkiem ładne ale jak to układ z AVT to tranzystor wcześniej czy później walnie.
    Kamis47
    Poziom 13  
    Konstrukcja wykonana solidnie i dokładnie to się chwali. Mam jednak jedno zastrzeżenie. Mówisz, że układ pobiera 8A a przewody prowadzące do tranzystora są strasznie cienkie.
    lukashb
    Poziom 39  
    Witam!
    W 2004 roku robiłem lampy plazmowe i ogólnie doświadczenia z WN. Niestety wyrosłem z tego już (a może i stety, choć szkoda, bo wspomnienia miłe) i muszę powiedzieć, że ten układ na 555+ mosfet mnie wtedy zaskoczył. Trafo dałem od Rubina co prawda, cewka miała średnicę 6cm, a wysokość 2cm tylko. Tranzystor IRFP450 na radiatorze z zasilacza Jowisz 04 (kto zna model ten pamięta słynny zasilacz z dość nie typowym układem przetwornicy synchronizowanej z imp. H). Do czego zmierzam? ano do tego, by mój post nie poleciał do kosza w tym momencie ;). Dokładniej mówiąc udało się zrobić niemal identyczny efekt jak u kolegi, ja miałem żarówkę 300W i działało elegancko, co ciekawe pobierało nie wiele więcej jak 1,5A bo rozebrałem taki właśnie zasilacz, i było to trafo 24V. Wniosek taki, że mogło działać właściwie non-stop, i nic się nie paliło, ten układ wspominam najlepiej, bo właściwie ten pokazał klasę, mimo, że robiłem wcześniej już ten układ i nic nie wyszło z tego. Tak więc pozdrawiam kolegę i życzę dalszych sukcesów.
    PS. Jak ten czas szybko leci, to było aż 7 lat temu a wydaje się, że to było wczoraj...do dziś trzymam jeszcze wydruk z atramentówki "jak leciały ścieżki" i spis części....łezka się w oku kręci, bo to ogrom czasu a do dziś są pozostałości:D
    młodyeltronik
    Poziom 10  
    Ładnie to wszystko wygląda , bardzo schludnie, wyrazy uznania ;)
    Jak kolega zasila układ ? Widzę trafo toroidalne chyba od zasilania, rozumiem że ne555 i poboczne bebechy zasilasz z lm78012, ale on 8A nie wyciągnie, to znaczy że podajesz do uzwojenia pierwotnego trafa WN napięcie prosto z mostka prostowniczego ? a może przefiltrowane kondensatorami ?
    bf199
    Poziom 20  
    Przewody, których użyłem do połączenia tranzystora z płytką pochodzą z zasilacza komputerowego jak dobrze pamiętam albo z jakiegoś starego wzmacniacza;) A co do zasilania to NE555 dostaje napięcie z 7812 i prąd tam na pewno nie może przekraczać 1.5A bo tyle właśnie wytrzymuje stabilizator tak że reszta prądu leci na tranzystor i trafo WN. Przełącznik myślę że nie ma takiego znaczenia czy ON czy OFF powinien być na górze bo widziałem fabrycznie różne rozwiązania np na lampkach biurkowych jest tak jak u mnie:)
    DJ MHz
    Poziom 24  
    Czasem uziemienie rdzenia trafo odrobine poprawia jego sprawność. Lampy plazmowe na ne555 mają ten plus, że można regulować częśtotliwość napięcia wychodzącego z trafo. Dzięki czemu właśnie lampka nie pokopie ;)
    Qujav
    Poziom 22  
    Co myslicie o uzyciu cewki samochodowej zamiast trafa WN?
    bf199
    Poziom 20  
    Tak wzorowałem się na projekcie z AVT ale tak jak już wcześniej pisałem, wprowadziłem parę własnych zmian min. minusa z płytki nie mam połączonego z jednym z wyjść cewki wysokiego napięcia. A co do tego czy wykorzystuje czerwone gniazdo do uziemienia, po to właśnie tam zostało umieszczone:) W to gniazdo bananowe wtykam przewód, który jest podłączony do kaloryfera ponieważ mieszkam w bloku i nie mam jak wykorzystać innego uziemienia.
    parafka
    Poziom 20  
    kaken napisał:
    Weller np. w stacji PU81 montuje przełączniki włączane dołem ;) - taka ciekawostka.

Weller tak robi ponieważ psuje się wyłącznie w stanie wyłączonym.:D
    strzałi
    Poziom 13  
    Dla polepszenia i tak dobrego efektu, można by pomyśleć o wypełnieniu żarówki helem ale nie mam pomysłu jak to zrobić, podobno hel z balonów jest złym rozwiązaniem.

Próbowałeś zastosować to urządzenie jako tzw. generatorem euforii ?
    To drugie zastosowanie tego układu..
    Ma ono na celu nasycenie powietrza wokół urządzenia ujemnymi cząsteczkami z wykorzystaniem około 20 diód 1N4007 zamiast żarówki.
    Oczywiście trzeba dokonać małych zmian w konstrukcji lampy plazmowej aby otrzymać jonizator.
    tomgart
    Poziom 25  
    Cytat:
    Co myslicie o uzyciu cewki samochodowej zamiast trafa WN?

WN również działa i na cewce samochodowej. Z tym że prąd pobierany przez cewkę jest dość duży. Jako zasilacz zastosowałem ATX od komputera bez żadnych przeróbek.
    Jest trochę zabawy przy doborze optymalnych warunków pracy: częstotliwość - współczynnik wypełnienia.
    Należy jednak podczas eksperymentów z cewką samochodową uważać bo ma dość niską impedancję wyjściową i prąd z niej jest już konkretny.
    Wyżej wymieniony układ z cewką samochodową WN wykorzystywałem jednak nie do żarówki a przede wszystkim do fotografii kirlianowskiej

Pozdrawiam
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    ja też próbowałem z cewką, ale efektów praktycznie nie było...
    regulowałeś "na oko", czy z oscyloskopem?
    tomgart
    Poziom 25  
    Na "oko" :) W zalężności do czego ten generator podłączałem.
    Gdy na początku zasilałem cewkę z jakiegoś niewielkiego trafo to była mizeria. Dopiero zasilacz z komputera pozwolił na lepsze osiągi.
    DJ MHz
    Poziom 24  
    Zasilacz z kompa słaby, nawet przy zsumowaniu napięc. Ja kiedyś do układu dwóch tranzystorów mocy, zastosowałem zasilacz z TV Rubin, troszke zmodyfikowany. 24V dużej mocy. Łuki były fantastyczne :D
    Nnew
    Poziom 12  
    Użyj generatora samodławnego np :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic293580.html

Ja mam już kilka lat w podobny sposób uruchomione trafo WN - i to daje całkiem spore efekty (dosłownie jeden tranzystor i jeden rezystor ) , przy tym wcale nie ma aż tak wielkiego poboru prądu . Mam co prawda inne trafo ,a pobór wacha się w granicach 700mA (bez obciążenia wyjścia).

Generator samodławny generuje przebiegi piłokształtne (poczytaj dla wgłębienia nt. tych przebiegów , elementach idukcyjnych i histerezy magnetycznej), czyli takie jakie podaje się w telewizorach na trafo WN .
    dymuus
    Poziom 17  
    Witam, czy mógłbyś mi dać schemat płytki?? Bardzo proszę... Dopiero zaczynam a nie chce kupywać jak sam moge sie nauczyć zrobić. Pozdrawiam
    tomgart
    Poziom 25  
    W nawiązaniu do mojego poprzedniego postu - generator WN z cewką od samochodu. Od razu zaznaczam że konstrukcja generatora nie była celem samym w sobie a robienie zdjęć kirlianowskich i powstała bardzo szybko z tego co pod ręką. O wiele dłużej czasu zajęło klejenie szyb.

bf199
    Poziom 20  
    tomgart mógłbyś pokazać jakieś jedno zdjęcie??? Chciałbym zobaczyć jak to wygląda:)
    tomgart
    Poziom 25  
    Pokażę w najbliższym czasie tylko muszę zeskanować bo były robione jeszcze czasach gdy nie miałem aparatu cyfrowego. Konstrukcja jest sprzed ~ 9 - 10 lat.

Pokażę w najbliższym czasie tylko muszę je odnaleźć i zeskanować bo były robione jeszcze czasach gdy nie miałem aparatu cyfrowego. Oryginalnie konstrukcja jest sprzed ~ 9 - 10 lat.
    .3lite
    Poziom 17  
    strzałi napisał:
    Witam, czy kolego wzorował się na tym schemacie ?
    Lampa Plazmowa AVT 876
    Czy czerwone gniazdo z tyłu uziemiasz podczas pracy lampy ?

Ja się dołączę do tematu, po zobaczeniu tego pdfa naszło mnie zrobienie jonizatora ale trochę inaczej niż tam jest pokazane, testowo zrobiłem coś takiego:

W rureczce termokurczliwej jest 20 diod typu 1N4007 połączonych szeregowo by uzyskać odpowiednie napięcie przebicia, doprowadzone są one do igiełek na pcb, górna elektroda nad igłami to druga część z uzwojenia WN.

Ogółem na pewno czuć "coś" od razu, nie jestem w stanie stwierdzić co, ale 2 osoby którym kazałem odpowiedzieć co czują mniej więcej mówiły o efekcie jak po burzy (o to chodziło) ale jednak JA coś czuję nie tak z tym, może jednak jest to coś innego? Ozon? Jony dodatnie? Pokój w miarę szybko się tym napełnia.