Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mierzenie poboru prądu miernikiem cęgowym

TheArt 20 Feb 2011 16:12 8174 16
Tespol
    TheArt
    Level 15  
    Hej.

Chcę pomierzyć pobór prądu telewizora gdyż waham się między plazmą a led. Dotąd użytkowałem plazmy i moje rachunki za prąd mocno poszybowały, jednakże teraz plazmy biorą znacznie mniej prądu (nawet 140W w trybie Eco). Chciałbym to jednak zmierzyć gdyż dla kilkudziesięciu W nie będę zmieniał mercedesa na forda ;). Czytałem Wasze poradniki o wpinaniu miernika w linię, jednak z tego co mówicie jest to mało miarodajna i niebezpieczna metoda. Mam natomiast miernik cęgowy i może nim możnaby jakoś dokonać pomiaru. Ewentualnie tymi miernikami z jedynego serwisu aukcyjnego za 35zl. Mierzyłem obserwując licznik i wydaje mi się, że licznik ma przekłamania, może stąd też wzięły się znaczne (o 50zl/mc) podwyżki prognoz mimo iż cały sprzęt w domu i żarówki zostały wymienione na energooszczędne. Dzieki.
  • Tespol
    ajpier
    Level 36  
    Miernik za 35zł na pewno nie jest bardziej miarodajny niż licznik. Sęk w tym że zwykłym miernikiem nie zmierzysz dokładnie poboru {patrz mierniki TRUE RMS} a tylko możesz porównać zużycie kilku sprzętów względem siebie. Przy cęgach pamiętać trzeba jeszcze żeby mierzyć tylko jedną żyłę przewodu sieciowego.
  • Tespol
    andy127
    Level 30  
    Witam.
    Prądy zasilające urządzeń elektronicznych są bardzo odkształcone (nie sinusoidalne) i pomiar tanimi miernikami może być obarczony znacznym błędem. Licznik najlepiej sprawdzić podłączając obciążenie rezystancyjne (grzejnik) o znanej mocy i licząc obroty tarczy w liczniku (lub mrugnięcia diody w nowszych). Pomiar prądu przy takim obciążeniu nie będzie miał dużego błędu.
    Andrzej
    TheArt
    Level 15  
    Tak jak mówię licznik jest mało wiarygodny, myślę że może być uszkodzony, dlatego szukam alternatywy.

A te urządzenia zwane watomierzami.
    andy127
    Level 30  
    Jeśli licznik jest mało wiarygodny to tym bardziej warto go sprawdzić i ewentualnie interweniować w energetyce aby nie płacić zawyżonych rachunków.
    Watomierze działają podobnie jak liczniki (mierzą moc czynną P=UxIxcosφ) tylko liczniki zliczają w czasie (energia).
    Andrzej
    TheArt
    Level 15  
    Znajomy zamówił ten watomierz i mówi że on pokazuje ilość zużywanego prądu w ciągu zadanego czasu, w danej chwili, można nawet ustawić żeby pokazywał ile zużywa jakieś urządzenie w walucie.
    ajpier
    Level 36  
    To że ktoś coś zamówił nie znaczy że jest to dobre. Na rynku jest pełno tego typu urządzeń które, nazwijmy to, "mierzą" pobór a w rzeczywistości nawet nie leżały obok licznika energii któremu obojętne jest czy liczy moc czynną czy bierną. Jak pisałem wyżej możesz tylko porównać urządzenia miedzy sobą natomiast z dokładnością wyników będzie już gorzej.
    TheArt
    Level 15  
    Ten watomierz dokładnie pokazuje zużycie prądu, w dowolnym przedziale czasowym i na bieżąco.

A mnie interesuje jak obliczyć zużycie mając tabliczkę znamionową urządzenia na której nie podano W tylko 50/60Hz, 1.66A 220/230V.
    andy127
    Level 30  
    Energia to W=Pxt [Ws=Wxs] - można przeliczyć na kWh
    Moc dla prądu przemiennego jednofazowego to P=UxIxcosφ [W=VxA] tak jak pisałem wcześniej.
    Jeśli ten Twój odbiornik ma charakter rezystancyjny (jest to np. grzejnik) to sprawa jest prosta cosφ=1 i wystarczy pomnożyć prąd razy napięcie i masz moc a dalej wyliczysz energię wiedząc ile czasu to coś jest włączone. Jeśli ten odbiornik jest np. silnikiem to nie znając współczynnika mocy cosφ nic nie obliczymy. Jeśli to jest np. lodówka, która włącza się okresowo (termostat) to na dodatek nie znamy czasu pracy.
    Andrzej
    ogur3k
    Level 33  
    Nie dowiesz się, dopóki nie zmierzysz.
    cosφ jest Ci potrzebny.
    TheArt
    Level 15  
    50/60Hz, 1.66A 220/230V to jak to obliczyć.
    kondensator
    Level 36  
    Było: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8611681#8611681
    Masz do wyboru głównie takie opcje:
    1. Z rozwiązań prawdziwych i wiarygodnych:
    a. Bardzo dobre i niedrogie rozwiązanie (licznik jednofazowy regenerowany) w cenie na jaką jesteś przygotowany (ok. 25...50zł)
    b. Prawdziwe mierniki z amperomierzem TrueRMS w cenie na którą nie jesteś przygotowany (>1000zł).
    2. Z rozwiązań "tanich" z których wyniki mają zupełnie inne orbity niż rzeczywistość: "tanie mierniki cęgowe", "liczniki kosztów energii" itp. gadżety z allexxx, biedrxxx itp. - jak lubisz bezsensownie wyrzucać pieniądze.

PS: Taka mała rada: Daj sobie spokój z tą "plazmą". Oprócz znacznego poboru coraz droższej anergii, urządzenia takie generują niestety jeszcze częściej niż LCD zakłócenia radiowe w pasmach fal długich, średnich, krótkich a nawet VHF.
    Nie polecam też ekranów większych niż 26 cali do typowego mieszkania, gdzie odległość widza od ekranu nie przekracza ~3m.
    Większy pobór energii to także większe wydzielanie ciepła, a to wyjątkowo przyspiesza możliwość uszkodzenia urządzeń elektronicznych (które projektowane są tak aby wytrzymać tylko okres "gwarancja + 1 dzień"). Szczególnie współczesne kondensatory elektrolityczne są krótko żywotne (poszukaj pod "bad capacitor plague")
    andy127
    Level 30  
    Kolega TheArt nie chce uwierzyć zwykłym licznikom indukcyjnym. A każdy ma podaną ilość obrotów tarczy na kilowatogodzinę i można go dość łatwo sprawdzić (grzejnik lub żarówki + zwykły amperomierz).
    Andrzej
    TheArt
    Level 15  
    kondensator wrote:

PS: Taka mała rada: Daj sobie spokój z tą "plazmą". Oprócz znacznego poboru coraz droższej anergii, urządzenia takie generują niestety jeszcze częściej niż LCD zakłócenia radiowe w pasmach fal długich, średnich, krótkich a nawet VHF.
    Nie polecam też ekranów większych niż 26 cali do typowego mieszkania, gdzie odległość widza od ekranu nie przekracza ~3m.
    Większy pobór energii to także większe wydzielanie ciepła, a to wyjątkowo przyspiesza możliwość uszkodzenia urządzeń elektronicznych (które projektowane są tak aby wytrzymać tylko okres "gwarancja + 1 dzień"). Szczególnie współczesne kondensatory elektrolityczne są krótko żywotne (poszukaj pod "bad capacitor plague")

Moja odległość od ekranu to więcej niż 3m i nie wyobrażam sobie oglądania czegoś mniejszego niż 125cm przekątnej ;). A te mierniki są popularne i chwalą je użytkownicy.
    ajpier
    Level 36  
    Chwalą bo się nie znają. Jakby wiedzieli co faktycznie mierzą {a raczej czego nie mierzą} to by ich nie kupowali.
    TheArt
    Level 15  
    Mam ten miernik i zmierzyliśmy pobór różnych urządzeń, mogę potwierdzić że mierzą dokładnie (a przynajmniej według licznika) i można ustawiać przedziały czasowe a nawet alarmy. Myślę że warto, szczególnie że to wydatek kilkudziesięciu złotych za Silvercast.