Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elmuz 2604m spalone koncówki nie oryginalne trafo

20 Lut 2011 17:10 1273 2
  • Poziom 10  
    Witam.

Mam wzmacniacz mocy Elmuz 2604M w którym padła końcówka mocy. Wzmacniacza nie podączałem do prądu w celu uniknięcia ewentualnych kolejnych uszkodzeń. Po rozebraniu i rozłączeniu kanałów wyciągłem mosfety i na obu kanałach były one "upalone" (w lewym kanale 6 po 3 2sk1530 i 2sj201, uszkodzona jedna para). W drugim kanale znajdowały się tranzystory IRFP244 i IRFP9240 (8 sztuk, 4 upalone). Zaraz gdy to zauważyłem sprawdziłem przełącznik mono stereo i był on w pozycji mono.
    Teraz o zasilaniu. Wzmacniacz posiada trafo toroidalne robione na zamówienie(tak na nim pisze).
    Trafo ma moc 1500VA i napięcia:
    2x61,5V 2x 12A
    2x9v 2x0,5A
    Dodam że trafo ma uzwojenie wtórne przystosowane do napięcia 220V a obecnie jest 230 czyli wszystkie napięcia na wyjściu są o 1/22 większe.Elektrolity na zasilaczu to 2x elwy 15000uF 80V

Teraz mam kilka pytań.
    Jakie napięcia ma oryginalne trafo.
    Elektrolity powinny być np 6x10000uf na 100V?
    Czy ten wzmacniacz może pracować przy znamionowym napięciu zasilania około 90V czy też trzeba przewijać trafo?
    Czy mosfety o których mówiłem mogą pracować razem tj toshiby z irfp(bo fabrycznie w elmuzie zakladają i jedne i drugie)?
    Proszę o pomoc w mojej sprawie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Napięcie po wyprostowaniu to ok. 87V, wzmacniacz przeżyje, gorzej z tymi elektrolitami na 80V. Tranzystory lepiej z jednej firmy.
  • Poziom 10  
    Skontaktowałem się z przedstawicielem elmuza polecił odwinąć trafo na uzwojeniu wtórnym o 10v i dobrze odizolować. Zalecił też że jeśli nie mam kasy to założyć IRFP wszystkie bo na jednym kanale oba rodzaje mosfetów nie mogą razem pracować. Sam na początku stwierdził "W tym wzmacniaczu ktoś nieźle namieszał." Co do elektrolitów powiedział że 4x10000uf/100V wystarczy.

Z tego co wiem to schemat dla mosfetów toshiby różni się jednym rezystorem względem tego dla IRFP.
    Jeszcze jedno pytanko czy aby na pewno oba rodzaje mosfetó nie mogą pracować w jednym kanale?