Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ocenić jakość kamer CCTV do monitoringu?

20 Lut 2011 17:40 18440 57
  • Poziom 11  
    Witam

Post mój jest o tym jak sprawdzić jakość monitoringu,rozdzielczość ?

Niedawno wykosztowałem się na monitoring.Zamontowała to niby profesjonalna firma.Kamery któremnie dużo kosztowały mają po 550 lini i ......... obraz jest zamazany.O rozróżniniu numerów rejestracji z 5 metrów nie ma mowy.

Jakie są kryteria jakości kamer CCTV. Czy powinno się bez problemu odczytywać rejestracje ? Dla mnie to straciło sens jak nie widać numerów.Będę reklamowałale różowo to nie wygląda.
  • OptexOptex
  • Poziom 36  
    Zacznijmy od modeli kamer jakie zostały zainstalowane.
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Bodajże VTV 512DN .Nie wiem coto za firma ale ma mieć 520lini.

Wewnętrzne to CDR406K - też nie wiem jaka to firma.Znam tylko model.
  • Poziom 30  
    Odległość kamery od tablicy rejestracyjnej nie ma znaczenia. Istotne jest jaką część kadru ona zajmuje. Zmierz na monitorze linijką szerokość całego obrazu i szerokość tablicy. Podziel jedną wartość przez drugą i podaj tu to co uzyskałeś.
  • Poziom 11  
    Szerokość całegoobrazu na monitorze to ok.18cm.Sama tablica ma ok 2,0-2,5cm(bo jest odjechane nieco aby było widac samochód). Ale na dużym monitorze i wyświtleniu na maxa też nie mogę rozpoznać numeru.

Nie mogę także znależć zdjęć poglądowych jak prawidłowy monitoring powinien wyglądać.
  • Poziom 30  
    Moim zdaniem dla podanych wymiarów i rozdzielczości kamery rzędu 520 linii tablica będzie w idealnych warunkach na skraju czytelności. Być może masz zbyt duże oczekiwania.
  • Poziom 11  
    Przy obserwacji samochodów widoczność rejestracji choć znieidealnej pozycji kamery (skos) nie jest chyba wielkim wymaganiem(stacja paliw).Z tego co wiem 520lini to całkiem dużo.
  • Poziom 30  
    Na tym zdjęciu tablica zajmuje około 60 pikseli: Jak ocenić jakość kamer CCTV do monitoringu?
    W przypadku kamer analogowych będziesz widział bardziej rozmazany obraz.
  • Poziom 11  
    Jakby tak było jak na Twoim przykładzie toniczego sobie więcej nie życzę.U mnie wygląda to mniej więcej tak (oczywiście pokompresji do jpg,print screen,paint,ale w sumie to efekt jest taki jak widać).

PS.Jutro zrobię próbę w domu.Wygrzebię jakąś kamerę ,podłączę DVR i wezmę tablicę rejestracyjną.
  • Poziom 15  
    Kamera masz z firmy Vidocon są faktycznie podwyższonej rozdzielczości. Wszystko zalezy ( jak już wcześniej pisano ) od odpowiedniego ustawienia kamery. Jeśli chcesz zczytac tablice to ustaw kamerę tak żeby w kadrze był tylko przód samochodu. Niema takiej możliwości że przy analogowej telewizji przemysłowej będziesz mógł zczytać tablice i obserwować plac z jednej kamery.
    Firma powinna cię o tym poinformować. Jeśli na spotkaniach powiedziałeś, że chcesz z jednej kamery widzieć wszystko i zczytać rejestracje auta, to powinni ci o tym powiedzieć.
    Zrób sobie zdjęcie z aparatu telefonicznego w rozdzielczości 640x480 z tej samej odległości co kamera i spróbuj odczytać tablice.
  • Poziom 19  
    ArturKania napisał:
    Witam

Post mój jest o tym jak sprawdzić jakość monitoringu,rozdzielczość ?

Niedawno wykosztowałem się na monitoring.Zamontowała to niby profesjonalna firma.Kamery któremnie dużo kosztowały mają po 550 lini i ......... obraz jest zamazany.O rozróżniniu numerów rejestracji z 5 metrów nie ma mowy.

Jakie są kryteria jakości kamer CCTV. Czy powinno się bez problemu odczytywać rejestracje ? Dla mnie to straciło sens jak nie widać numerów.Będę reklamowałale różowo to nie wygląda.

Nie bardzo rozumiem w czym problem. Jeśli robiła to firma to pewnie była umowa. Jeśli była umowa to zapewne były podane warunki jakie system ma spełnić . Jeśli była mowa o czytaniu numerów rejestracyjnych ( podstawowy warunek na stacjach paliw ) to obecna sytuacja jest niezgodna z umową a zatem mozna firmę zmusić do poprawy systemu.
    Z twojego zdjęcia tablicy widać że dokonałeś dużego powiększenia , moim zdaniem kamery widzą za duży obszar , być może obserwują po dwa stanowiska. Wg. mnie takiej lipy nie wykona szanująca sie firma . A moze miało byc tanio ?
  • Poziom 11  
    Jakby tak było jak na Twoim przykładzie toniczego sobie więcej nie życzę.U mnie wygląda to mniej więcej tak (oczywiście pokompresji do jpg,print screen,paint,ale w sumie to efekt jest taki jak widać).

PS.Jutro zrobię próbę w domu.Wygrzebię jakąś kamerę ,podłączę DVR i wezmę tablicę rejestracyjną.
  • Poziom 30  
    Ten obraz oglądałeś bezpośrednio na wyjściu kamery ?
  • Poziom 11  
    Tzn.na monitorze podłączonym do rejestratora nie jestem w stanie rozpoznać żadnej rejestracji.Ogólnie obraz jest poprawny.Ale obawiam się,że firma chce mnie zrobić i chce żebym przyjął to tak jak jest.A coraz mniej mi się to podoba.

Chcę osiągnąć taki stan abym na monitorze bez problemu oglądał rejestracje.Z kamer wewnętrznych nie ma problemu z odczytaniem 8-10cm liter.
  • Poziom 30  
    Tablica rejestracyjna zajmuje bardzo małą część kadru. Przy tego typu kamerach nie uda się "bez problemu" odczytywać tablic.
  • Poziom 11  
    Witajcie.

@todaks.Czy miało być tanio. Powyżej 30tys. netto. to chyba tak mało nie przeznaczyłem na ważny dla mnie system.Nie jesteśmy jeszze rozliczeni i chyba tylko dlatego mam możliwość coś uzyskać.

Umowa jest.Oferta jest ze specyfikacją sprzętu ale bez opisu efektu.Choć w rozmowie mówiłem,że jakość/rejestracje są dla mnie ważne.

Kamer w sumie jest 26. Ale najazdy obserwują 4.Każda jedną stronę 4-stanowiskowej stacji.Problemem może być skosbo patrzą z góry pod małym kątem.

@Zenek1984

Jak pisałem kamera ogląda ok.6m szerokości a nie cały plac.Jak podjedża auto to nie wiadomo gdzie się zatrzyma.

PS. UPS za duże zdjęcie chyba i mnie mod ochrzani.

• Poziom 19  
    ArturKania napisał:
    Witajcie.

@todaks.Czy miało być tanio. Powyżej 30tys. netto. to chyba tak mało nie przeznaczyłem na ważny dla mnie system.Nie jesteśmy jeszze rozliczeni i chyba tylko dlatego mam możliwość coś uzyskać.

Umowa jest.Oferta jest ze specyfikacją sprzętu ale bez opisu efektu.Choć w rozmowie mówiłem,że jakość/rejestracje są dla mnie ważne.

Kamer w sumie jest 26. Ale najazdy obserwują 4.Każda jedną stronę 4-stanowiskowej stacji.Problemem może być skosbo patrzą z góry pod małym kątem.

Wg mnie cały błąd tkwi w rozmieszczeniu kamer. Kamera jest za wysoko, widzi rzeczy kompletnie niepotrzebne. Ja zaproponowałbym dostawienie jeszcze czterech kamer patrzących na stanowiska z drugiej strony ( samochody mają też tablice z tyłu ) . Zmienić należy również same kamery bo te nie poradzą sobie w słoneczne dni . Proponuję SN-586C.
  • Poziom 20  
    Chcesz identyfikacji tablic z dwóch stanowisk przy pomocy jednej kamery..?
    Każde stanowisko, jeśli to możliwe, powinno być monitorowane oddzielnie pod jak najmniejszym kątem. Jeśli jest możliwość to powinno się montować kamery na ścianie budynku, nie na wiacie stacji.
    Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem są słupy na peryferiach i zastosowanie długich obiektywów.
    24 kamery i 30 tysięcy to niewygórowana cena. Na pewno ten pułap cenowy skłonił instalatora do oszczędności. Jeśli nie zastrzegłeś w umowie, że ma być identyfikowalna tablica rejestracyjna, a ograniczenie liczby kamer było twoim pomysłem na oszczędność, to niewiele nawojujesz.

Kadr ma 700x500 px ... nie więcej. Tablice zajmują ok. czterdzieści na kilkanaście.
    Nie ma cudów.
    Żelazna zasada! Jeden dystrybutor - jedna kamera. Inaczej nie ma sensu.
  • Poziom 30  
    U mnie na ekranie komputera zdjęcie ma szerokość prawie 18 cm
    Tablica rejestracyjna ma szerokość 1.4 cm. To o wiele mniej niż pisałeś wcześniej. Kamera patrzy na tablicę pod zbyt dużym kątem.
    W takich warunkach przy podanej rozdzielczości kamery powinieneś widzieć dokładnie to co widzisz.

1. Kamery zamontuj w większej odległości od dystrybutora.
    2. Zastosuj obiektywy o dłuższej ogniskowej
  • specjalista-kamery przemysłowe
    no do tego to musze sie wypowiedziec....
    @ArturKania
    Przy takim kadrze nie ma szans na to żeby widziec tablice rejestracyjne, nawet jezeli kamery się obniży! Lub nawet jak da sie kamery 700TVL. Nawet 800TVL nie pomoze...

Jest to limitacja systemów opartych na przetornikach analogowych...
    Masz okolo 400 tyś pikseli.... z których musisz stworzyc obraz, a na obrazie z kamery widac ze tablica jest zlozona z 80x30 pikseli!!!! z tego nie stworzysz obrazu, co najwyzej bóźke :)

Kolega @olexy71 dobrze mowi, złota zasada, jedna kamera, jeden dystrybutor.

Wg mnie przyblizenie tak 1,5X pomoze i powinno byc widac tablice, moze uda sie isc w kompromis, poucinac troche obraz z jednej strony i z drugiej, i może przeczytasz rejestracje?
    A czy w rejestratorze ustawiona jest najwyzsza jakosc zapisu ?

A jaka kamera tutaj podejdzie? :) IP 1,3 MPIX.
  • Poziom 31  
    jpl napisał:
    A jaka kamera tutaj podejdzie? :) IP 1,3 MPIX.

Dokładnie tak.
    Przy kamerze 2 lub 3 MPix możesz monitorować 2 do 6-u stanowisk jednocześnie (zależy od lokalizacji stanowisk).
    Za te pieniądze można zmontować niezły system monitoringu na kamerach IP.
    Pewnie ilość samych kamer też można zredukować (przy wyższej rozdzielczości).
  • Poziom 11  
    Oj,chłopy kochane. Chyba nikt nie sądzi,że 26 kamer wstawione w tym jedna na podjazdy :|

Oczywiście na podjazdy skierowanych jest 6 kamer i z każdej kaszanka wyszła. Sądziłem,że 520 lini daje możliwość uzyskania dobrego efektu.
    Zamieściłem obraz z jednej aby było o czym rozmawiać. Inne kamery są na placu firmy i w pomieszczeniach.

Dodam,że kamera jest na słupie od wiaty.Nie da się tego słupa przestawić :D, nie ma też budynku pod wiatą :D.

No ten obrazek powyżej to jest moje marzenie.
    Mówicie,że kamerki są niebardzo na słoneczne dni :?: Pod wiatą zabardzo słońca niet.
    @jpl-sprawdzę rejestrator bo też mi się wydaje,że mogli nie przestawić rozdzielczości :D

PS. Ile kosztują takie kamerki 1,3 ; 2,0 ;3,0 MPx i co polecanie bo może się szarpnę aby mieć spokój.
  • Moderator - Sieci, Internet
    przy analogu taka tablica rejestracjyjna powinna zajmować co najmniej 10% obrazu przy stojącym pojeździe natomiast przy ruchu około 20-30% aby móc rozpoznać tablice. Czyli obiektyw w dłoń i zwiększyć zoom, oczywiście kosztem obejmowanej powieszchni.
    Z kamer IP polecam Vivoteka a cena kamer zaczynają się od 600zł netto w górę.
    jimasek napisał:

Z kamer IP polecam Vivoteka a cena kamer zaczynają się od 600zł netto w górę.

no tak ale musisz miec rejestrator, ktory zapisuje IP... czyli trzba by się liczyć z kosztem maszyny np komputera PC, wraz z 2-3 kamerami IP,
    Koszt pewnie z 3-4 tysiące.

Co do kamery IP za 600zł ? w dzień pięknie, a jak w nocy?

Kolego @ArturKania - sprawdz rejestrator, nagrywanie,
    co do TVL 520 to dużo, ale niestety nawet 700tvl moze nie pomoc, jeżeli rejestrator jest źle ustawiony (lub jeżeli jest słabej jakości)

mam nadzieje że okaże się że rejestrator ma słąbą jakośc nagrywania, i będzie w miarę widać.
  • Poziom 11  
    Mam 2 rejestratory Samsung 1645.
    no to sprzćcicho naprawdę dobre....

szczerze powiem... goście zrobili ci na dobrym sprzęcie, naprawdę
    Widać że nie poszli po najłatwiejszej lini.

Może jednak ustawienia? bo mi ten obraz wygląda na niską jakość
  • Poziom 20  
    Wygląda na robotę amatorów. Rejestrator pierwsza klasa. Kamera nie pierwsza klasa .. ale nawet ten kadr powinien wyglądać lepiej przy tym sprzęcie.
    Trzeba zmienić kadry i zastanowić się czy nie ucieka nam jakość na szkiełkach albo na kablach. Chłopcy nie oszczędzali na rejestratorze... może przycięli na kamerach, kablach i szkiełkach. :-)
  • Poziom 11  
    No cóż:
    1)Rejestrator to mój pomysł
    2)Kamery-nie znam się ale 520 TVL to chyba nieźle.Napisałem aby się wyspowiadali,czy kamery i objektywy są zgodne z ofertą.
    3)O obiektywach za dużo nie wiem-sprawdzę.
    4)Kabelki mogą być słabe bo to idzie po skrętce,w przebiegu kabli elektrycznych i na to jeszcze jakieś filtry są założone bo były zakłócenia.
    5)Ale rozdzielczość mnie rozczarowuje.Poza tym nie widziałem aby się jakoś wysilaliprzy regulacji.Żadnych testów itp.

Firma to Secret Service z Radomia.
    http://www.sekretserwis.radom.pl/
  • Poziom 20  
    Hehe! :D
    Zwędzili mi nazwę firmy dranie!
    Jeśli są filtry na skrętce to na pewno ucieka nam jakość po kablu.
    Torów kablowych wizji nie układa się razem z elektryką!
    Niech zgadnę. Kabelki układał elektryk - przyjaciel rodziny... ? :-)
    Jeśli jest okablowanie typu skrętka, to można rzeczywiście zastosować kamerki IP, jednak wymagało by to zmiany filozofii rejestracji obrazu, jak w poście @Marek. Więc liczyło by się z dużymi kosztami.

Odnośnie kamer. To że ich rozdzielczość to 520 linii to żadna informacja. W Twoim przypadku powinny mieć funkcję szerokiego zakresu dynamiki, aby obraz jaśniejszy z poza wiaty nie przeważał obrazu na pierwszym planie i nie zaciemniał go. Ale to jest połowa problemu, gdyż okablowanie, jeśli jest położone niepoprawnie lub sam kabel jest niskiej jakości (np. skrętka kompozytowa, nie miedziana), to właśnie on może psuć finalny obraz najbardziej.
  • Poziom 11  
    Witam

Skrętka jest bardzo podejrzana !!! Ale co teraz mają położyć od nowa :cry:

Firma działa od 15 lat.Wiele modernizujemy.To nie są warunki jak w projektowaniu wszystkich instalacji od podstaw.