Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stały napęd 4x4 Kia Sportage 2.0TDi

Rafal1888 20 Lut 2011 19:25 4755 5
  • #1 20 Lut 2011 19:25
    Rafal1888
    Poziom 7  

Witam. Mam samochód marki Kia sportage z 1997r, z silnikiem 2.0Tdi. Moje pytanie dotyczy jazdy ze stałym napędem na dwie osie . Pytam ponieważ wyeksploatowało się sprzęgiełko prawego przedniego koła i połączyłem na stałe napęd czyli sprzęgiełko nie rozłącza napędu. Chciałbym dowiedzieć się czy jazda z takim napędem nie jest szkodliwa dla samochodu . Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi .

0 5
  • #2 21 Lut 2011 09:02
    globus
    Poziom 24  

Pierwsze co moze być odczówalne to wzrost zuzycia paliwa jakies 0,5- 1l na 100km no i pamietaj o tym, że masz ciągle pracujący odcinek od koła do koła talerzowego, przednie napędy bywają nie przewidziane do pracy non stop wiec jakieś zuzycie nastąpi.

0
  • #3 21 Lip 2012 19:23
    Nix
    Poziom 21  

Popieram przedmówcę
    A dodam że nie wolno z napędem 4x4 ( 4L) jechać szybciej niż 80km/l i to po podłożu umożliwiającym częściowy uślizg kół. Powód : brak międzyosiowego mechanizmu różnicowego.

pzdr! Nix

0
  • #4 20 Lip 2013 19:51
    soltys_w
    Poziom 24  

:arrow: Nix

O ile ja dobrze zrozumiałem autora wątku, to chodziło mu o samo zasprzęglenie "wolnego koła" a nie o załączenie napędu 4x4.
    Tak jak pisał globus wzrost zużycia paliwa oraz z pewnością, jak pisali mądrzy ludzie na zaprzyjaźnionych forach, zużycie łożysk igiełkowych w piaście + postępująca degradacja przegubów.
    :arrow: Moderator
    Zdaję sobie sprawę, że temat odgrzewany co rok ;) ale może przyda się przyszłym nowym użytkownikom KIA Sportage.

Pozdrawiam!

0
  • #5 21 Lip 2013 00:39
    krocze
    Poziom 25  

soltys_w napisał:
    może przyda się przyszłym nowym użytkownikom KIA Sportage.
    Nie tylko Sportage, ale i starszych SJ'tów, Samuraiów, Vitar, Pajero, czy ARO.
    One wszystkie mają podobną konstrukcję napędu 4x4, opartą na manualnych sprzęgiełkach piast przednich.

0
  • #6 21 Lip 2013 09:21
    Nix
    Poziom 21  

krocze napisał:
    soltys_w napisał:
    może przyda się przyszłym nowym użytkownikom KIA Sportage.
    Nie tylko Sportage, ale i starszych SJ'tów, Samuraiów, Vitar, Pajero, czy ARO.
    One wszystkie mają podobną konstrukcję napędu 4x4, opartą na manualnych sprzęgiełkach piast przednich.

Manualnych, jeśli user zmienił na manualne, KIA fabrycznie miała automaty- załączane mechanicznie, lub pneumatycznie.
    pzdr Nix

0