Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wind Explorer - auto zasilane przez mobilną turbinę wiatrową

danielde 20 Feb 2011 20:53 3692 4
 • Wind Explorer - auto zasilane przez mobilną turbinę wiatrową
  Podczas testu w Australii pojazd napędzany wiatrem, przejeżdżając niemalże 5000 kilometrów, ustanowił kilka ekologicznych rekordów. Wyprawa trwała 18 dni, a kierowcami auta zwanego Wind Explorer byli dwaj Niemcy, którzy go również skonstruowali.

  Pojazd zasilany jest bezpośrednio przez energię pochodzącą z akumulatora litowo-jonowego 8kWh, powszechnie stosowanego w rynkowych autach elektrycznych. Jednak wyróżnia go fakt ładowania tego akumulatora przez mobilną turbinę wiatrową, a nie przez gniazdo sieci elektrycznej. Turbina wiatrowa umieszczona jest na teleskopowym maszcie z bambusa o długości nieco ponad 6 metrów. Średnica wirnika turbiny wynosi 2.7 metra, a jej maksymalna moc wynosi 1 kW. Projektanci zabezpieczyli się przed spokojną, bezwietrzną pogodą i zamontowali w pojeździe wtyczkę umożliwiającą konwencjonalne ładowanie akumulatora.  Trafnie nazwany Wind Explorer został skonstruowany w około pół roku, przez dwóch niemieckich podróżników: Dirka Giona i Stefana Simmerera. Ich końcowy twór waży zaledwie 181 kilogramów, a jego karoseria, wykonana z włókna węglowego, zamontowana jest na aluminiowej ramie. W celu zmniejszenia oporu toczenia pojazdu, Niemcy zastosowali opony pochodzące od roweru wyścigowego. Podczas odbytej wyprawy, Wind Explorer osiągnął maksymalną prędkość wynoszącą około 88 km/h.

  Więcej informacji technicznych i mediów znajdziecie na stronie projektu.  źródło:Link

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  danielde
  Translator, editor
  Offline 
  danielde wrote 671 posts with rating 27, helped 0 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2009 year.
 • #2
  DawwidW
  Level 15  
  Perpetum mobile! Wystarczy jechać z rozłożonym wiatrakiem i podczas jazdy samochód będzie się cały czas ładować i nigdy się nie rozładuje!
 • #3
  moon09
  Level 15  
  nie prościej postawić żagiel?
 • #4
  mak222
  Level 13  
  I halsować pod wiatr? :P Zresztą korzystali z latawca też. Z wiatrem, no do półwiatru da się :)
 • #5
  jacekzat1
  Level 14  
  Ze zdjęcia wynika, że akumulatory ładowano w czasie postoju. Niezłą wywrotkę zaliczyliby w czasie jazdy.