Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Orion 1800W

elektor18 20 Feb 2011 21:33 4062 4
 • #1
  elektor18
  Level 18  
  Witam
  Odkurzacz jak w temacie nie włącza się, po zdjęciu gumowej osłony silnika troszkę czuć przypalonymi przewodami jednak rezystancja wirnika wynosi 1,3Ω natomiast stojan 8,8Ω, czyli spalony nie jest, triak też dobry, czyżby to wina układu wyzwalania tyrystora? (U2008)
 • #2
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  A zwijacz, przełącznik i przewód na pewno sprawne ? :) Jeżeli podejrzewasz płytkę elektroniki pomiń ją, dowiesz się wtedy czy to jej wina i być może naprawisz.
  pzdr
 • #3
  Jerzy Feter
  Level 17  
  Witam!
  Jeżeli Kolega w swoim odkurzaczu ma silnik 309.5 - to rezystancja cewki stojana winna wynosić około 0,70 Ω (plus-minus 10%), a rezystancja wirnika około 1,18 Ω (plus-minus 10%), tak więc należy jeszcze raz sprawdzić pomierzone wartości.

  Tak jak pisał Kolega w poście wyżej, jeżeli masz obycie z prądem, możesz włączyć silnik z pominięciem układu regulacyjnego. W takim przypadku należy bezwzględnie mocno i pewnie zamocowac silnik (najlepiej wykonać te połączenia wewnątrz obudowy odkurzacza) w oryginalnej obudowie, gdyż uniknie się gwałtownego szarpnięcia i wyrwania silnika przy obsłudze bez obudowy oryginalnej.

  Pominięcie regulatora obrotów wyeliminuje jeden stopień niepewności, a jakby dalej nie działał to należy dalej eliminować (lub podstawiać sprawdzone) pozostałe elementy tj. zwijacz przewodów, wyłącznik, przewód zasilający.
  Na którymś z tych (najczęściej na zwijaczu) będzie przerwa.

  Pozdrawiam
 • #5
  bodek_l
  Level 1  
  skunik18 wrote:
  Stawiam na czerwony kabelek. warto zrobić przy okazji też brązowy.(gniazdo zwijacza)

  przy takiej rezystancji stojana stawiam na stojan ,wirnik o elektronice nie wspomnę