Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wąskopasmowy tor p.cz odbiornika FM - projekt

alamaut 20 Feb 2011 22:18 4268 9
Relpol
 • #1
  alamaut
  Level 9  
  Od jakiegoś czasu myślę o ulepszeniu toru pcz odbiornika FM polegającym na zastosowaniu Dynamicznego Filtru Śledzącego , w celu znacznego poprawienia czułości odbiornika.Jego zasada działania polega na zastosowaniu filtru wąskopasmowego który przestrajałby się w paśmie dewiacji w ślad za częstotliwością nośną, co umożliwiłoby ograniczenie pasma a więc i szumów przy przeniesieniu nie zniekształconej dewiacji czestotliwosci.Poniżej zamieszczam schemat blokowy układu, który miałby składać się z filtru heterodynowego ( 2 mieszacze zbudowane na 2 układach TCA 440 oraz VCO + filtr pcz 465kHz), filtru dolnoprzepustowego oraz typowego toru p.cz FM zbudowanego na układzie UL 1200, stosowanego np w tunerze FAUST produkcji DIORA. Zastosowanie filtru ceramicznego pcz 465 kHz i paśmie przepustowym 6 kHz powinno zwiekszyć czułość odbiornika około 5 razy.W związku z powyższym mam pytanie do kolegów.Czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia z podobnymi układami?Czy waszym zdaniem taki układ miałby szansę poprawnie działac?Może koś z kolegów byłby zainteresowany rozwijaniem tego projektu?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Wąskopasmowy tor p.cz odbiornika FM - projekt
 • Relpol
 • #2
  zbisli
  Level 13  
  Witam.
  Do czego ów wynalazek ma służyć? Ponieważ złożoność układu do uzyskanego efektu może być niewystarczająca...
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • #3
  alamaut
  Level 9  
  no sam sie wiem..powiem tak.Zawężenie pasma do np 6 kHz pozwoli na 25 krotne zmniejszenie mocy szumów a więc na ok pięciokrotne, napięciowe zwiększenie czułości.Proponowany przeze mnie układ jest tylko układem testowym.Jak sądzę możliwe jest jeszcze większe zwiększenie czułości odbiornika osiągnięte poprzez dalsze zawężenie pasma poprzez np filtr kwarcowy.Kiedyś wykonałem doświadczenie.Do odbiornika TARABAN podłączyłem typowy filtr p.cz złożony z cewki, kondensatora i diody pojemnościowej i... uszkodzonej głowicy UKF.Uszkodzony był stopień wzmacniacz wcz.skutek..?prawie brak szumów i wiele doskonale słyszalnych stacji na kawałku drutu zamiast anteny..:)to zainspirowało mnie do udoskonalenia układu.Zestaw 2 X 1/2 TCA 440 i filtr p.cz 465kHz stanowi ekwiwalent wyżej wspomnianego filtru.Wydaje mi się, że powyższy układ mógłby zainteresować krótkofalowca, w ykonaniu np pośrednia pcz normalnie 3kHz,zawężona do np 50Hz w filtrze kwarcowym.

  Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

  Układ miałby działać w następujący sposób:
  W chwili gdy odbiornik dostroimy do fali nośnej następuje zmieszanie w pierwszym stopniu i uzyskanie różnicowej częstotliwości pośredniej 465kHz.Po przejściu przez filtr następowałoby ponowne zmieszanie z częstotliwością oscylatora VCO w kolejnym mieszaczu i odfiltrowanie sumy częstotliwości , ponownie 10,7 MHz.Powyżej opisałem działanie klasycznego i szerzej opisanego w literaturze filtru heterydonewego.W momencie gdy częstotliwość nośna przesunie się np o 1kHz w górę lub dół , pojawi się różnica ( wzrost lub obniżenie ) napiecia ARW, co po przejsciu przez filtr dolnoprzepustowy ma spowodować przestrojenie oscylatora VCO o 1 kHz tak, aby częstotliwość nośna pozostała nadal w paśmie przenoszenia filtru wąskopasmowego.Spodziewane trudności to:problem z liniowością przestrajania VCO,zestrojenie napięcia ARW w taki sposób , aby filtr mógł spełniać swoją rolę.Być może wykonam ten układ.Na przeszkodzie stoi słabe wyposażenie warsztatowe i permanentny brak czasu.Pozdrawiam i dziękuję za post!
 • #4
  zbisli
  Level 13  
  Skoro zależy Ci kolego na czułości, to proponuję zacząć od optymalizacji układów wejściowych- odpowiednia stromość zboczy filtrów, następnie nisko szumny 1 wzmacniacz itd. To co chcesz zrobić może mijać z celem po wykonaniu bilansu mocy dla całego odbiornika, bo okaże się przykładowo: 10,7 jest to Twoja 2 p.cz. i może szumieć wg bilansu na poziomie np.6dB
  Proponuję zapoznać się ze stroną 398 Poradnika Ultra krótkofalowca aut.Z.Bieńkowski którą to pobierzesz ze str.:
  http://www.pk-ukf.org.pl/news.php
 • #5
  alamaut
  Level 9  
  Jeżeli chodzi o bilans szumów urządzenie to wygląda to tak, że największy wpływ na bilans mocy szumów mają wzmacniacz antenowy,fider oraz głowica + szumy syntezy.kolejne stopnie mogą już zbytnio nie wpływać na ogólny bilans szumów, a zawężenie pasma zawsze ma pozytywny wpływ na pracę urządzenia.Filtr heterodynowy można zresztą wykonać w oparciu np o 3 mosfety np BF960.W połączeniu z zastosowanym filtrem piezoceramicznym nie powinny jak sądzę zbytnio pogarszać bilansu szumów.Być może ktoś znajdzie lepsze rozwiązanie.Z tą też myślą założyłem wątek
 • #6
  zbisli
  Level 13  
  Witam.
  Kolego dokładnie napisałeś to samo co ja we wcześniejszej odpowiedzi.
  Czy zapoznałeś się ze stroną 398?http://www.pk-ukf.org.pl/news.php
  Pozdrawiam
 • #7
  alamaut
  Level 9  
  Witam Cię i dziękuję za post!Odwiedziłem stronę Polskiego Klubu UKF, ale na 398 stronę nie dotarłem..:)..myślę jednak że polscy ultrakrótkofalowcy mogą być zainteresowani moim pomysłem.W dniu dzisiejszym odlatuję na statek więc najprawdopodobniej przez jakiś czas nie będę mógł odpowiadać na posty.Mam jednak nadzieję że i inni koledzy zaangażują się w projekt i ze ten zacznie żyć własnym życiem.Pozdrawiam Cię najserdeczniej Grzegorz
 • #8
  gustaw353
  Level 16  
  Może kolega alamaut już wrócił - zapytam więc : po co tak komplikować sobie życie. Dostępne są tanie filtry. Kilkakrotne mieszanie to dopiero przyda szumów.
  Nadajnik pływający 1kHz to kiepski nadajnik. Heterodyna pływa - to ARCz sobie z tym poradzi.
  Przy zawężaniu pasma toru odbiorczego FM spowodujemy powstanie zniekształceń sygnału m.cz.
  Pasmo p.cz. 6kHz przy FM nikomu nie potrzebne bo w komunikacji;
  ( 3kHz/audio + 2,5/dev.) x2 =11kHz to jest minimum.
  W radiofonii dla audio-15kHz, dev-75kHz no i do tego jeszcze pilot stereo to pasmo jest potrzebne spore.
  Przykładem może być sprzęcior dla pasma CB. Tam tor FM idzie oddzielnie gdy AM (tym bardziej SSB) wyposażone są w filtry wąskie.
 • #9
  mkpl
  Level 37  
  Moze tak. 3 filtry 7x7 na 10.7 a między nimi 2 stopnie wzmacniające na BF199 a za nimi 4 sztuki typowych FCM 10.7. Dwa z szerokim pasmem i 2 dołączane z wąskim pasmem.

  Pierwsze 3 filtry powinny fajnie wstępnie ukształtować charakterystykę + odpowiednie wzmocnienie a dodatkowo BF199 jest mało szumny. Dalej typowe potrzebne 2 filtry FCM dla odbioru silnych stacji i dołączane przekaźnikiem 2 kolejne o wązszym paśmie + jakieś wzmocnienie na tranzystorze.


  Problem w tym, ze odbiornik to nie tylko p.cz a również głowica. Przy duzej czułości wymagana jest głowica z mosfetem na wejsciu z obwodami w bramce i drenie (GFE112).

  Jest jeszcze inny problem UL1200 bdb układ ale dziś są scalaki o znacznie lepszych szumach
 • #10
  gustaw353
  Level 16  
  Propozycja kol. mkpl ma rację bytu - choć by dla radioamatorskiego wyczynu. W masowej produkcji dąży się do technologii nie wymagającej udziału człowieka - uruchomienie, strojenie itp.
  Co do propozycji kol. alamaut - widziałem coś takiego wcześniej. Ma to sens ale nie na poziomie 455kHz.
  Proponuję zapoznać się z materiałem autorstwa UA9LAQ zamieszczonym na stronie 29 czasopisma РАДИОМИР КВ и УКВ 12-2010.
  Mam to gdzieś w archiwum i postaram się to w przyszłości tu zamieścić. http://depositfiles.com/files/mjwg556za tu on jest.