Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DCP-330C zapchane dysze ?

alfa-technika 21 Lut 2011 00:46 12577 17
  • #1 21 Lut 2011 00:46
    alfa-technika
    Poziom 12  

Witam.
    Posiadam drukarkę DCP-330C i żadnych kodów błędów ale od jakiegoś czasu miałem braki w kolorach (brakowało kwadracików żółtych i czerwonych) i zacząłem kombinować.
    Rozebrałem drukarkę na atomy, do wężyków wciskałem strzykawką izopropanol, aż wylatywał dyszami.
    Potem zauważyłem, że w zbiorniczku elastycznym koloru żółtego, tym tuż przed głowicą pływa coś co przypomina osad (może izopropanol coś rozpuścił). Pozbyłem się go poprzez przepłukiwanie wężyka i zbiorniczka poprzez odpowietrzniki (są obok dysz, jak się je nadusi to tusz wylatuje tam zamiast głowicami).
    Potem napełniłem układ i wszystko zmontowałem.
    Ale wydruk był jeszcze gorszy niż przed czyszczeniem. :(

Oto wynik:

Następnego dnia wymyśliłem coś innego. Z powodu braku izopropanolu, postanowiłem przedmuchać każdy wężyk z osobna. Aż piana wylatywała dyszami, wg mnie wszystkie były drożne. Potem jeszcze moczyłem parę minut głowicę w izopropanolu. Na koniec zostawiłem puste wężyki i wszystko zmontowałem.

Użyłem procedury czyszczenia głowicy:
    1. Włącz drukarkę i naciskaj kolejno Menu-StartMono, Menu-StartMono
    2. Na wyświetlaczu powinien pojawić się napis MAINTENANCE 10
    3. cyfra 7 - OK
    4. cyfra 6 - OK - pojawi się "Cleaning All"
    5. cyfra 4 - OK - START

Oczywiście drukarka na pająku, czyli wszystko na wierzchu, tak żeby działało. :D

Układ się ładnie napełnił, wydruk testowy i niestety, żadnej poprawy. :cry:
    Jakieś pomysły?

Myślałem, żeby jeszcze tą głowicę w czymś wymoczyć dokładnie, jaki alkohol proponujecie :D do czyszczenia głowicy?

Dziś zdobyłem trochę izopropanolu i zrobię tak.
    Wyjmę kartridże, zamontuje na ich miejsce strzykawki z izopropanolem (niestety nie mam 4 pustych kartridży, żeby je napełnić płynem do udrażniania) i potem uruchomię czyszczenie serwisowe i zobaczę co się stanie. :)

0 17
  • #2 21 Lut 2011 22:40
    10Tysiecy
    Poziom 12  

Tłoczki od strzykawek nie sprawią że drukarka będzie miała problem z zassaniem izopropanolu? W kartridżach są specjalne odpowietrzniki aby usprawnić obieg tuszu i nie doprowadzić do podciśnienia w kartridżach. Po akcji najlepiej zaopatrzyć się w dobre tusze, nie mówię tu o oryginalnych ale coś lepszego niż za 2ł z allegro.

0
  • #3 21 Lut 2011 23:27
    alfa-technika
    Poziom 12  

he he pomyślałem i o tym, wpierw zamontowałem wciśnięte strzykawki (poj. 5ml) i odsączyłem cały możliwy tusz, wyjąłem tłoczki i strzykawką wyjąłem tusz ze strzykawek (ok. 1ml było w każdej strzykawce), dzięki temu miałem puste przewody, następnie do każdej strzykawki wlałem po 5ml izopropanolu, no i jeszcze zasłoniłem czujniki obecności kartridżów, uruchomiłem Cleaning All z menu serwisowego, zabrało po 2ml z każdej strzykawki (z Cyanu wzięło 3ml), teraz odczekam chwilę i jeszcze raz zrobie Cleaning All, a potem nie wiem, czy czekać do rana czy włożyć tusze

zdjęcia z operacji Clean and Clear Your Brother zamieszcze niedługo

a zatem przedstawiam kika fotek z operacji

widok ogólny

widok na opróżnione wężyki

widok na pojemniki z izopropanolem

widok na pampersa (chyba już prawie pelny)

widok na układ wężyków z widocznym jakimś przeciekiem

jakiś przeciek, co to jest ??? niech ktoś odpowie mi czy to groźne, czy mam robić bypassy???

Po około 1h, zrobiłem drugie czyszczenie. A po kolejnych 30min, puściłem wydruki pełnych kartek w kolorach CMYK w jakości WYSOKA.
    Nie wiem tylko ile czasu płyn do udrażniania głowic, moze być w układzie. Lepiej chyba jednak będzie jak na noc nie zostawie. Przepłukam tuszami. Ciekawi mnie czy coś puściło :)

0
  • #4 22 Lut 2011 01:38
    10Tysiecy
    Poziom 12  

I jak? To ostanie zdjęcie to jakiś przeciek czy zabrudzenie? Ja bym chyba nie ryzykował płynu w układzie na całą noc. Ba nawet jak czyściłem swoją padaczkę to tylko przepchałem tłoczkiem od strzykawki 4ml płynu, włożyłem nowe tusze i zarzuciłem zwykłe czyszczenie. I było ok. Użyłem jakiegoś płynu do czyszczenia głowic, podobno mocny to nie zostawiałem na dłużej.

W tych drukarkach wkurza to że dużo płynu siorpie podczas czyszczenia co czyni zakup oryginalnych tuszy nieopłacalnym.

0
  • #5 22 Lut 2011 01:54
    alfa-technika
    Poziom 12  

Tusz leci podczas czyszczenia z tego małego pipetka co widać tuż nad zabrudzonym wężykiem, coś mi sie wydaje że pampers nie wyrabia i nadmiar się cofa.
    Jutro kupię legninę czy cos tam i wymienię wkład pampersa.

Zamontowałem tusze, serwisowy Cleaning All i.... trochę lepiej drukuje Magenta, reszta kolorów bez większych zmian.... :(

...........................................................................................................

Wymieniłem wkład pampersa.
    W tym celu zdemontowałem zbiorniczek i wyjąłem wszystkie wkłady. Łatwo się to robi bo wklady są porozdzielane. Jak widać na obrazku.

Potem używając ligniny, czy jak to tam zwą (koszt rolki 2,40pln), robiąc grube wałki, wepchnąłem do środka, 3 lub 4 kawałki, i to wszystko.

........................................................................................................

Czy można na forum używać "epitetów" ? Szkoda bo mam ochotę puścić wiązanke słów na hu, ku, du, i ja pie !!!!! grrrrr
    Dziś podszedłem bardziej profesionalnie.
    Wyjąłem głowicę z szyn. Jak na obrazku poniżej.

Wyjąłem kartridże i do każdej z dysz wciskałem płyn do udrażniania aż zobaczyłem, że z dysz leci ładny strumień na całej szerokości dysz wylotowych, no nie ma h.. żeby dysze nie były drożne.
    I tak dla każdego koloru.

Potem czyszczenie serwisowe.
    I nic, żadnej poprawy wydruku, ciągle brakuje tych samych kwadracików w tych samych miejscach !!!

Niech ktoś coś doradzi, bo zaraz poleci z pierwszego piętra na dół !!!!!

0
  • #6 22 Lut 2011 22:05
    10Tysiecy
    Poziom 12  

A próbowałeś to przepchać strzykawką ;)? Wiem że mało finezyjne ale jak są dysze zapchane na amen to może drukarka nie jest wstanie sama tego przepchać. Zostaje Ci jeszcze myjka ultradźwiękowa, albo coś mocniejszego do czyszczenia.

0
  • #7 22 Lut 2011 22:14
    alfa-technika
    Poziom 12  

Oczywiście, że strzykawka, wężyk gumowy i włożone w miejsce kartridża, wszysto jak na filmie z Chińczykiem.

1
  • #8 22 Lut 2011 23:11
    endriuf
    Spec od drukarek

Ja robiłem podobnie. I zawsze ten sam efekt. Niestety głowica do wymiany. Koszt ok. 200zł.

0
  • #9 22 Lut 2011 23:29
    alfa-technika
    Poziom 12  

endriuf napisał:
    Ja robiłem podobnie. I zawsze ten sam efekt. Niestety głowica do wymiany. Koszt ok. 200zł.

głowica 200zł, drukarka ponad 300zł

a gdzie można kupić głowicę ?

0
  • #11 23 Lut 2011 13:12
    alfa-technika
    Poziom 12  

wysłałem zapytanie do firmy Blasc, zobaczę co odpowiedzą.

Co do nowych drukarek to wybrałem takie:
    DCP-J515W albo
    DCP-J715W (tusze LC-1100)

Z DCP-330C byłem bardzo zadowolony, koszt eksploatacji był prawie nieodczuwalny.

Ale ciekawi mnie dlaczego nie drukują niektóre dusze.
    Czy powodem jest przytkanie kanalików, czy też fizyczne uszkodzenie dysz ?
    W jaki sposób głowice Brothera działają, czy tak że tam nastepuje jakieś wyładowanie napięcia, które powoduje wyplucie atramentu, czy też jak w HP że podgrzewane są dysze, które powodują wyplucie atramentu.
    (kiedyś na Discovery widziałem program o fabryce drukarek HP).
    Może jakieś ścieżki które sterują dyszami się uszkodziły.

Mam teraz do wyboru:
    - nic nie robić, drukować jako tako
    - grzebać dalej i naprawić albo popsuć całkowicie

A najchętniej to bym kupił używaną drukarkę DCP-330C z błędem 4f i wymienił się głowicami, ciekawy jestem efektu hehehe

kontynuując temat :)
    przyszła wczoraj paczuszka z nowym innym płynem do udrażniania głowic
    co ciekawe ten płyn ma kolor niebieski i wogóle nie pachnie (izopropanol do czuć z paru metrów)
    na szczęście pracuję w takim miejscu, że znajomi chemicy zbadają mi skład tego czegoś
    ale oczywiście nie omieszkałem spróbować czyszczenia (przedmuchiwania dysz, jak poprzednio), minimalnie pomogło dla koloru magenty
    drukując tekt, nie jest tak źle, drukując zdjęcia to niestety słaba jakość dużo białych pasków ehh

0
  • #12 16 Wrz 2011 21:40
    Sasni
    Poziom 20  

Mam nadzieję, że nie będzie to odkopywanie zbyt starego tematu ale mam pytanie... Czy koledze udało się to w końcu uruchomić?
    Lub czy komukolwiek udała się operacja własnoręcznego czyszczenia brothera?

0
  • #13 17 Wrz 2011 01:41
    10Tysiecy
    Poziom 12  

Zobacz mój temat o tym. Ja odetkałem czerwony kolor.

2
  • #14 20 Sty 2013 18:15
    poprostuewenement
    Poziom 9  

Ja mam mega dziwna drukarkę.... DCP-330C.

Ogólnie jak zwykle, gadają, że tani tusz i zapchane dysze.

[img]DCP-330C zapchane dysze ? [/img]

Jak widać Yellow praktycznie nie istnieje...

Śmieszne jest to, że przy wydruku bezpośrednim z photoshopa kolor szary drukuje jako niebieski.

Zaś jak przekleję do Worda to foto ma takie kolory jak powinno!

Bawię się w tzw. Stencils więc drukuję na czarno i mi nie wychodzi :/

Co mam zrobić?

1
  • #15 18 Lut 2013 21:16
    kowal1406
    Poziom 9  

Do Brothera używajcie tylko i wyłącznie ActiveJet!!!! to nie jest żadna reklama. Tusze o których mowa są tuszami atramentowymi takie jak oryginalne brother.

Występują również tusze pigmentowe w sprzedaży których to drukarki nie akceptują zwłaszcza Brother. Ja takiego użyłem i się galareta zrobiła po zmieszaniu obu. Sam próbowałem naprawić przepchać ale nic nie mogłem zrobić, tak się zdenerwowałem ze walnołem szufladą z papierem i podajnik papieru ułamał się i Du..

Zaniosłem do servisu w Bydgoszczy i mi zrobili, taaa... ale 100zł musiałem zapłacić za podajnik i przepchanie

0
  • #16 18 Lut 2013 21:18
    poprostuewenement
    Poziom 9  

Ja też z Bydgoszczy jestem... miałem z Canady bardzo dobre tusze.... i 2 lata śmigała bez problemu, nawet na papierze fotograficznym! A teraz się skusiłem i mam placek! Najlepsze jest to, że w WORDZIE jak wrzucę foto to wychodzi ok, a jak z photoshopa przerobione to już drukuje dziwne barwy i żółtego nie ma :/

0
  • #17 05 Mar 2013 08:57
    djdavemix
    Poziom 9  

alfa-technika napisał:

jakiś przeciek, co to jest ??? niech ktoś odpowie mi czy to groźne, czy mam robić bypassy???

To nie przeciek. Jest tam ulokowany odpowietrznik pompki - działającej mechanicznie - ściska wężyk cyklicznie i ten pompuje tusz. Jeśli wtłaczaliśmy pod ciśnieniem tusz strzykawką lub pompowaliśmy w drugą stronę przez pompkę przy otwartym odpowietrzniku to wówczas wypluwa tam tusz - przy normalnej pracy raczej nigdy nie powinien.

Jak doczytam w sprawach technicznych temat to dopiszę więcej info (np. jak komuś potrzebne jak to mniej więcej rozebrać).

Dodano po 3 [minuty]:

kowal1406 napisał:
    Do Brothera używajcie tylko i wyłącznie ActiveJet!!!! to nie jest żadna reklama. Tusze o których mowa są tuszami atramentowymi takie jak oryginalne brother.

Przyjęło się chyba nazywać barwnikowe i pigmentowe.
    Brother ma wszystkie barwnikowe.
    Oba powyższe nie są mieszalne ze sobą. Konsekwencje mieszania mogą być nieodwracalne.
    Używając ActiveJet nie narzekam. Tym razem napełniam nim oryginalne Kartridże swoim sposobem opisanym gdzieś na forum w jednym z tematów i chyba dla mnie to najlepsze wyjście. Nic nie cieknie, nie zapowietrza się.

P.S. Pozdrawiam kolegów z Bydgoszczy a szczególnie WLOP z ul. Szubińskiej o ile dobrze pamiętam :P

0
  • #18 14 Mar 2013 20:38
    10Tysiecy
    Poziom 12  

Wracając do tuszów. Od 4 lat używam tylko firmy Dulin, czarnych poszło z 15 a kolorów 5 z każdego. Nic się nie dzieje, drukarka drukuje tak jak zawsze. Więc jestem mega zadowolony. Kiedyś się skusiłem na inne zamienniki i miałem po czerwonym. Musialem odpychac.

0