Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

proszę o pomoc w doborze prostownika

goobi 21 Lut 2011 01:50 3685 8
  • #1 21 Lut 2011 01:50
    goobi
    Poziom 9  

Witam,

Proszę o pomoc w doborze prostownika.
    Mam dwa do wyboru:
    1. ABSAAR (12V/20A) Z FUNKCJĄ ROZRUCHU 180A typ prostownika BBL 1200 15 NE
    2 tryby ładowania normalny 10A i przyspieszony 15 A Cmin30Ah Cr=180Ah
    diody LED
    wygląd solidny
    2. RING RESC8 jest w pełni automatyczny z możliwością wyboru szybkiego lub standardowego ładowania.

- maksymalny prąd ładowania 8A, napięcie 14,4V
    - mikroprocesorową kontrolę procesu ładowania
    - funkcję regeneracji (odsiarczania) akumulatora
    - funkcję sprawdzania stanu akumulatora
    - wielofunkcyjny wyświetlacz: woltomierz, amperomierz, wskaźnik % naładowania
    - zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora - kontrolka LED
    - zabezpieczenie przeciwzwarciowe
    - zabezpieczenie termiczne oraz wentylator
    - możliwość bezpiecznego użycia bez wyjmowania akumulatora z pojazdu
    - możliwość jednoczesnego ładowania 2 akumulatorów jednego rodzaju oraz pojemności

Mam dwa auta, czasem "serwisuję" auta znajomych. Czasem żona zapomni o światłach a czasem po długim postoju muszę podładować auto.
    Ten ring ma funkcję odsiarczania.
    A absaar jest solidny i ma funkcje rozruchu 180A ale nie wiem czy to mikroprocesorowe ładowanie RINGa nie jest zdrowsze dla akumulatora i czy ten absaar może ładować żelowe akumulatory(na razie takich nie mam ale mam zamiar zmienić auta niedługo)
    Który wybrać?

0 8
  • #2 21 Lut 2011 08:25
    _prusak_
    Poziom 23  

ABSAAR (12V/20A) Z FUNKCJĄ ROZRUCHU 180A typ prostownika BBL 1200 15 NE
    2 tryby ładowania normalny 10A i przyspieszony 15 A Cmin30Ah Cr=180Ah ta propozycja jest lepsza. Miałem już prostownik z kontrolą ładowania który wyłączał się po przekroczeniu 14,4V i niestety nie spełniał dobrze swojej funkcji. Akumulator ciagle był niedoładowany mimo że na wskaźnikach mozna było wywnioskować że jest naładowany na full. Dwa akumulatory ładowane w ten sposób miały już iść na wymiane jako uszkodzone po trzech latach. Przypadkowo musiałem skorzystać ze wzykłego prostownika bez kontroli ładowania ( transformator, mostek ) i akumulatory cudownie ożyły. Ponadto funkcja rozruchu kusi.

0
  • #3 21 Lut 2011 08:53
    ja-kenaj
    Poziom 26  

Popieram "_prusaka_" . Czym bardziej urzadzenie naszpikowane elektroniką tym podatniejsze na uszkodzenia. Wskaźniki mogą zakłamywać stan naładowania akumulatora. A akumulator niedoładowywany, po pewnym czasie nadaje się na złom.

0
  • #4 21 Lut 2011 15:45
    goobi
    Poziom 9  

Dzięki.
    W takim razie lecę po niemieckiego ABSAARa.
    W tym ringu odsiarczanie mnie kusiło - ale coś mi się wydaje, że ta funkcja to tylko mydlenie oczu.
    pzdr

0
  • #5 21 Lut 2011 21:22
    tzok
    Moderator Samochody

Za to elektroniczną ładowarką możesz ładować akumulator w aucie bez odłączania go od instalacji samochodu. W normalnych warunkach wystarczy, że prostownik podładuje akumulator, resztę zrobi alternator, jeśli jest sprawny. 180A to żaden rozruch... poza tym nie odważyłbym się go użyć na współczesnym, naszpikowanym elektroniką, aucie.

0
  • #6 23 Lut 2011 02:14
    goobi
    Poziom 9  

już byłem skłonny aby wziąć absaara ale kolega tzok też ma rację... eh

0
  • #7 23 Lut 2011 13:14
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

Dopnę się do tematu z swoimi problemami a mianowicie chce sobie kupić jakiś prostownik dla zabezpieczenia się by nie prosić się po ludziach `` Czy pożyczysz mi prostownik bo padł mi akumulator :D `` i mam teraz problem z wyborem producenta i modelu. Wpadł mi w oko w sklepie prostownik firmy Romstan z płynna regulacją prądu cena ok 150zł poniekąd polski produkt, ale widziałem na elektrodzie zdjęcia wnętrza i tam niema nic ciekawego :D ma zabezpieczenie bezpiecznikiem.
    Akumulator ma pojemność 60Ah więc bym potrzebował 6A tak wnioskuję, ale nie znam się na tym. Możecie podpowiedzieć jaki by sobie kupić prostownik bym był zabezpieczony na lata posiadając go. Chodzi tylko o ładowanie - doładowanie akumulatora nic z rozruchu. Widziałem prostowniki Telwina, ale nie mogę namierzyć info o nich czy warte kupna. Nie chce zabawki z marketu za 60zł tylko być pewnym że jak podłącze to zadziała naładuje i nie zniszczy mi akumulatora i nie spowoduje wybuchu żadnego :D

0
  • #8 23 Lut 2011 13:39
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli potrzebujesz tylko okazjonalnie podładować akumulator i do tego mieszkasz np. w bloku więc i tak musisz brać akumulator do mieszkania w celu podładowania to w zasadzie nie ma znaczenia co kupisz - możesz kupić najtańszy prostownik 4-6A i w zupełności do tego celu wystarczy.

0
  • #9 06 Mar 2011 09:47
    alojzy7719
    Poziom 35  

Ja kupiłem prostownik polskiej firmy TELTO (12V, 8A) na tradycyjnym transformatorze. Sprawuje się bardzo dobrze. Cena 72 zł + przesyłka.

0