Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki nowy piec dwufunkcyjny gazowy

zaba7954 21 Lut 2011 11:06 11826 24
  • #1 21 Lut 2011 11:06
    zaba7954
    Poziom 10  

Witam.
    Mam do was takie pytanie.
    Mam ogrzewanie CO zrobione miedzią i piec dwufunkcyjny VALIANT chyba z roku 1999-2000
    Robi się troszkę już nie oszczędny i pasowało by w nim parę rzeczy wymienić: zawór trójdrożny , nie pokazuje ciśnienia w układzie i tym podobnie.
    Będę robić remont łazienki i wolałbym go już wymienić na nowy.
    Stary piec mam 24KW. Dom nie jest nowy ale są okna plastiki,drzwi,ocieplony,sufity podwieszane, 100 m2
    Moje pytanie jest takie: jaki piec kupić jeśli chodzi o markę i czy to może być kondensacyjny czy może coś innego??
    Taki mam stary
    http://www.mizar.pl/Vaillant/2090
    Dzięki za podpowiedzi z góry.

0 24
  • #2 21 Lut 2011 16:35
    bzzyk 55
    Poziom 12  

Witam
    Jeżeli chcesz zaoszczędzić to polecam kondensata
    Niestety kocioł nie tani ale zaoszczędzisz później na gazie, będziesz musiał przerobić trochę komin no i dołożyć sterowanie najlepiej do takiego kotła "pogodowe"
    Kolejną zaletą jest niska emisja spalin, a na pewno za kilka lat a może miesięcy przyjdzie nam płacić za zanieczyszczenie atmosfery tzw."podatek kominowy", przy kondensacie nie ma takiego problemu.
    Co do marki VAILLANT to chyba dobry wybór.

0
  • #3 22 Lut 2011 01:54
    COOLka5
    Poziom 18  

Aby piec kondensacyjny naprawdę spełnił swoje zadanie to instalacja musi być "zaprojektowana " pod ten typ kotła. Mówię tutaj o przewymiarowaniu grzejników oraz o zastosowaniu podłogówki. Jak wiadomo kotły kondensacyjne lubią pracować na niskim parametrze (czyli na jak najniższej temperaturze) większość kotłów kondensacyjnych nie kondensuje powyżej 50st na zasilaniu, nie mówiąc już o grzaniu ciepłej wody bo wtedy kocioł idzie na maksa. I tutaj trzeba zadać sobie pytanie czy żeby wygrzać dom wystarczy że na grzejniki puścisz temp. około 40-45st bo jeżeli to nie wystarczy do osiągnięcia zadanej temp. to zakup kondensata będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto no ale bedzie jeszcze działał efekt psychologiczny że mam kndensata to na pewno oszczędzam.

Może warto by było zwrócić uwagę na kotły gazowe tradycyjne aczkolwiek nowej generacji obojętnie czy turbo czy otwarta komora spalania.
    Jeżeli turbo ale i też przy kondensacyjnym kotle trzeba pomyśleć jeszcze o wsadzie kominowym (fi 80 koszt jakeś 80zł/m) nie znam warunków domu bo może można spaliny wyrzucić przez ściane to wtedy koszt komina jakieś 300zł.
    W tym przypadku korzyść taka że nie trzeba robić nawiewu do pomieszczenia i bezpieczeństwo wzrasta bo nie mam możliwości wydostania się spalin do pomieszczenia.

Jeżeli wybierzemy piec z otwarta komora spalania no to sprawa prosta ściągamy stary kocioł wieszamy nowy przerabiamy podejścia (raczej nie bedą pasowały do nowego) i tyle a jakie są wady to wiadomo, jak już pisałem wyzej.

Wiele kotłów nazwijmy je tradycyjne czyli atmosferyczne o raz turbo posiadają już modulowany palinik (czyli kocioł nie odpala się i grzeje na maksa lub ma dwa stopnie mocy palnika tylko płomień płynnie wzrasta lub malej wraz z zapotrzebowaniem na moc) oraz wbudowaną pogodówkę co oznacza że kocioł sam określa wartość temperatury wody na zasilaniu c.o. aby uzyskać zadaną temp. pomieszczenia biorąc pod uwagę temp. zewnętrzną. Te dwie rzeczy już powodują dużą oszczędność w grzaniu i ośmielę się nawet powiedzieć że w Twoim przypadku ta oszczędność przy zastosowaniu takiego kotła tradycyjnego będzie podobna jak przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego (chyba że kolega ma już założone grzejniki o większej mocy niż wynika z obliczeń na dane pomieszczenie albo w domy jest podłogówka która lubi być zasilana temp. około 40st).
    A wiadomo że kocioł TURBO jest przynajmniej o połowę tańszy niż KONDENSACYJNY.

Teraz podam przykład kotła tradycyjnego który ma modulowany palnik i pogodówkę ale tylko jeden bo jest godzina 1:50 i wypada pójść spać.

http://www.dedietrich.pl/Produkty/Katalog-pro...owe-kotly-wiszace/ZENA-MS-24-MI-i-MS-24-MI-FF

0
  • #4 22 Lut 2011 08:25
    zaba7954
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o komin to mam wkład ze stali nierdzewnej.
    Piec kondensacyjny: właśnie potrzebuję większych grzejników a ja mam wątpliwości żeby to ktoś 10 czy 11 lat temu przewidział. Nie mam podłogówki ale właśnie w łazience chciałem zrobić.

0
  • #5 22 Lut 2011 11:59
    COOLka5
    Poziom 18  

hehe czyli konkretny remoncik i można pomyśleć o kotle kondensacyjnym.

A co do komina to zapewne wkład masz średnicy 120-130mm i w niego musiśz jeszcze włożyć rurkę z nerdzewki fi 80 z uszczelkami no i tam grzie ma wisieć pieceyk to jak bedzie wisiał kondensat to nie zapomnij podciągnąć kanalizacji żeby odprowadzać skropliny.

0
  • #6 22 Lut 2011 13:57
    zaba7954
    Poziom 10  

Mam nierdzewkę. A nie wystarczy dać redukcję jak bym miał 120-130 mm??
    Odprowadzenie też mam do kratki.
    Ale czy nie lepiej kupić zwykły piec?? Bo nie wiem jakie te grzejniki są. Jak będą za małe to na pewno nie będę ich wymieniać na nowe.
    Poleciłeś mi jakiś piec! Ale on odpada bo nie będę (jak by co) czekać na serwis tydzień:)

-1
  • #7 22 Lut 2011 14:23
    mirrzo

Moderator na urlopie...

zaba7954 napisał:
    A nie wystarczy dać redukcję ...

Nie, nie wystarczy. To dwa RÓŻNE kominy.
    Niemniej jednak namawiam na kondens.

0
  • #8 22 Lut 2011 15:52
    bzzyk 55
    Poziom 12  

Do kondensata dobrze by był mieć przewymiarowane grzejniki ale czy na pewno jest to potrzebne ?
    Tu trzeba przypomnieć sobie regułę że grzejniki dobieramy do temp. -20zew.+20wew. i pytanie ile takich -20'C dni jest w roku?
    Więc czy konieczne jest przewymiarowanie grzejników?

0
  • #9 22 Lut 2011 16:13
    zaba7954
    Poziom 10  

To jest też dobre pytanie.
    Niech mi ktoś powie jak się jeszcze te grzejniki oblicz i dobiera.

0
  • #10 22 Lut 2011 17:55
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeśli dom był ocieplony po zamontowaniu grzejników to może wystarczą, trzeba byłoby to obliczyć.
    Do takich małych powierzchni polecam kocioł kondensacyjny Beretta Conica Green 15kW modulowany już od 3kW!!
    Ewentualnie Beretta Conica sinthesi (kocioł turbo z przystawka kondensującą)
    W istniejący komin wystarczy włożyć druga rurę i po kłopocie. Jedną wydala spaliny, druga pobiera powietrze do spalania, a nawiew w łazience można zlikwidować.

0
  • #11 22 Lut 2011 20:53
    COOLka5
    Poziom 18  

zaba7954 napisał:

Poleciłeś mi jakiś piec! Ale on odpada bo nie będę (jak by co) czekać na serwis tydzień:)

No to troche mnie uraziłeś.......;) jak jesteś z Poznania to ci go poserwisuje jak co:)

0
  • #12 23 Lut 2011 09:08
    omnixwp
    Poziom 17  

zaba7954 napisał:
    Witam...
    Mam ogrzewanie CO zrobione miedzią i piec dwufunkcyjny VALIANT chyba z roku 1999-2000.... Stary piec mam 24KW. Dom nie jest nowy ale są okna plastiki,drzwi,ocieplony,sufity podwieszane, 100 m2
    Moje pytanie jest takie: jaki piec kupić jeśli chodzi o markę i czy to może być kondensacyjny czy może coś innego?? ..

Ważny jest dobór mocy kotła do powierzchni jaką ma ogrzać. Prosty przelicznik 1 kW na 10m2 pozwoli ci na uniknięcie nietrafionego zakupu. Jest kilku producentów którzy mają w ofercie urządzenia grzewcze z przeznaczeniem do małych powierzchni np. De Dietrich ze swoją ofertą MCR http://www.dedietrich.pl/Produkty/Katalog-pro.../Gazowe-wiszace-kotly-kondensacyjne/MCR-II-MI
    Zanim się zdecydujesz na kocioł kondensacyjny, przygotuj sobie kalkulację również w wersji z kotłem "tradycyjnym".
    Może okazać się, że korzyści, oszczędności, nakłady finansowe na kondensata skierują cię na zakup nowoczesnego kotła "tradycyjnego"...

0
  • #13 23 Lut 2011 09:20
    mirrzo

Moderator na urlopie...

omnixwp napisał:
    Ważny jest dobór mocy kotła do powierzchni jaką ma ogrzać.

Błąd. Dobór taki, tylko dla kotłów jednofunkcyjnych. 10 kW może zapewnić ogrzewanie ok 100 M2. A co z produkcją ciepłej wody? Przy doborze takiego kotła, np.
    http://www.termet.com.pl/pl/produkty/gazowe_s...kotly_co/dwufunkcyjne/Microterm_GCO-DP-14-00/ zostanie zaspokojone ogrzewanie, jednak wody będzie "ciut" mało.

omnixwp napisał:
    Może okazać się, że korzyści, oszczędności, nakłady finansowe na kondensata skierują cię na zakup nowoczesnego kotła "tradycyjnego"...

Korzyść najważniejsza: BEZPIECZEŃSTWO. Nie ma nowoczesnych kotłów "tradycyjnych" Takie kotły, to przeżytek z lat 80 ubiegłego wieku.

0
  • #14 23 Lut 2011 09:52
    omnixwp
    Poziom 17  

mirrzo napisał:
    .... Nie ma nowoczesnych kotłów "tradycyjnych" Takie kotły, to przeżytek z lat 80 ubiegłego wieku.

Myślę, że ten cytat najlepiej zobrazuje wypowiedź o nowoczesnych kotłach "tradycyjnych":
    COOLka5 napisał:
    ...Wiele kotłów nazwijmy je tradycyjne czyli atmosferyczne o raz turbo posiadają już modulowany palinik ... oraz wbudowaną pogodówkę .... Te dwie rzeczy już powodują dużą oszczędność w grzaniu .. przy zastosowaniu takiego kotła tradycyjnego będzie podobna jak przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego (chyba że kolega ma już założone grzejniki o większej mocy niż wynika z obliczeń na dane pomieszczenie albo w domy jest podłogówka która lubi być zasilana temp. około 40st). ...

Warto również przypomnieć, że w Polsce sprzedawane są nie tylko kotły kondensacyjne. Określenie "tradycyjne" funkcjonuje w środowisku, jako odróżnienie od kondensatów, a jak ty to słowo postrzegasz, to już twoja sprawa w końcu jest demokracja i nikt nie będzie robił ci wymówek.
    Kotły niekondensacyjne też są nowoczesne. Wszystkie urzadzenia na rynku mają certyfikaty bezpieczeństwa. Sądzę, że po wstępnej kalkulacji klient samodzielnie podejmie decyzję co kupić, w końcu są to jego pieniądze....
    mirrzo napisał:
    omnixwp napisał:
    Ważny jest dobór mocy kotła do powierzchni jaką ma ogrzać.

Błąd. Dobór taki, tylko dla kotłów jednofunkcyjnych. 10 kW może zapewnić ogrzewanie ok 100 M2...
    omnixwp napisał:

Narazie jesteśmy z klientem na etapie rozważań teoretycznych. W sumie nie napisał (albo przeoczyłem) jaka powierzchnia lokalu? Czy chce 1 czy 2 funkcyjny i czy taki zakupi? Gazowy? a może elektryczny, taki, czy śmaki? Więc nie pisz o błędach nt. przelicznika, bo sa to rozważania czysto teoretyczne na temat doboru mocy kotła...

0
  • #15 23 Lut 2011 10:09
    wnoto
    Poziom 32  

COOLka5 napisał:
    Aby piec kondensacyjny naprawdę spełnił swoje zadanie to instalacja musi być "zaprojektowana " pod ten typ kotła. Mówię tutaj o przewymiarowaniu grzejników oraz o zastosowaniu podłogówki. Jak wiadomo kotły kondensacyjne lubią pracować na niskim parametrze (czyli na jak najniższej temperaturze) większość kotłów kondensacyjnych nie kondensuje powyżej 50st na zasilaniu, nie mówiąc już o grzaniu ciepłej wody bo wtedy kocioł idzie na maksa. I tutaj trzeba zadać sobie pytanie czy żeby wygrzać dom wystarczy że na grzejniki puścisz temp. około 40-45st bo jeżeli to nie wystarczy do osiągnięcia zadanej temp. to zakup kondensata będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto no ale bedzie jeszcze działał efekt psychologiczny że mam kndensata to na pewno oszczędzam.

Polecam kondensata. Porównaj sobie konkretne ceny. Kondensat za 4 tys to już nie problem. Ile kosztuje Trbo ? 3 tys . Warto dopłacić. Dlaczego ?

Pierwsze pogrubienie: przy CWU prawie zawsze taki piec kondensuje ! Woda na wejściu ma 4-8C a na wyściu np. 45C :)

Drugie pogrubienie. Większość sezonu grzewczego to mały mróż lub kilka stopni powyżej zera. Wtedy najczęściej wystarcza te 45C i kondensacja działa !
    Wychidzisz do pracy - piec stop. Wracasz - piec startuje - woda ma tylko 20C - kondensacja działa ! (oczywiście ustawiasz to na sterowniku czasowym)

0
  • #16 23 Lut 2011 11:21
    zaba7954
    Poziom 10  

Już mam mętlik w głowie :)
    A może ktoś mi poleci jakiegoś dobrego fachowca i spojrzy na ten mój stary piec i powie: wymień to i to a ja go ustawię nabiję ( chyba azotem ?) i będzie oki, albo powie że się nie opłaca i kupić nowy...
    Jestem z okolicy Brzeska Okocim. Macie tutaj jakiegoś dobrego fachowca??

0
  • #17 23 Lut 2011 12:22
    wnoto
    Poziom 32  

Fachowcy i sprzedawcy podpowiedzą Ci najczęściej to na czym mają najwięcej marży albo z kim mają podpisana umowę. To prawidła rynku. Tutaj możesz oczekiwać na dyskusję co będzie najlepsze bo WSZYSTKO może być zweryfikowane przez innych. :)

Nie wiem dlaczego chcesz wymieniać piec. Piszesz o ciśnieniu i zaworze. Nie wiem jakie to są koszty. Ale może wystarczy je wymienić. Wymienijąc piec na inny atmosferyk nic nie uzyskasz. Przechodząc na kondensata lub Turbo coś uzyskasz ... ale ile ? Cieżko powiedzieć bo nioe wiemy nawet jakie masz obecnie rachunki- zużycie. I w pierwszym mailu pisałeś o CO. Czy wodę do kąpieli grzejesz w inny sposób ?

0
  • #18 23 Lut 2011 12:28
    zaba7954
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o sprzedaż to dobrze wiem bo też sprzedaję tylko co innego :) to wiem jak to działa :)
    Właśnie rachunków nie mam dużych tak mi się wydaje :) : na miesiąc kuchenka, woda ciepła cały gaz to jakieś 300-400 zł
    Wodę ciepłą mam też z tego pieca.

0
  • #19 23 Lut 2011 12:35
    wnoto
    Poziom 32  

To po co chcesz to zmieniać. Liczmy że uzyskasz 107%-87%=20% oszczędności. To naprawdę byłoby sporo. czyli 60-80 zł miesięcznie.
    Kiedys Ci się zwróci wydatek ? za 25 lat.

Kup żonie coś ładnego za te pieniądze ... bardziej Ci to wyjdzie na zdrowie itp.

0
  • #20 23 Lut 2011 12:40
    zaba7954
    Poziom 10  

No dokładnie :)
    Chyba będzie remont starego.
    Jeszcze niech mi ktoś powie: zbiornik na "plecach" pieca czym ma być wypełniony ??

0
  • #21 23 Lut 2011 13:09
    bzzyk 55
    Poziom 12  

zaba7954 napisał:
    Już mam mętlik w głowie :)
    A może ktoś mi poleci jakiegoś dobrego fachowca i spojrzy na ten mój stary piec i powie: wymień to i to a ja go ustawię nabiję ( chyba azotem ?) i będzie oki, albo powie że się nie opłaca i kupić nowy...
    Jestem z okolicy Brzeska Okocim. Macie tutaj jakiegoś dobrego fachowca??

Napisz do mnie na maila to podam Ci kontakt do instalatora i serwisanta zarazem, który doradzi, dobierze, naprawi, ewentualnie sprzeda Ci nowy kocioł, z Twoich okolic.

0
  • #22 23 Lut 2011 13:12
    omnixwp
    Poziom 17  

zaba7954 napisał:
    No dokładnie :)
    Jeszcze niech mi ktoś powie: zbiornik na "plecach" pieca czym ma być wypełniony ??

Ten zbiornik to naczynie wzbiorcze do kotła. Dobrze ci radzą z wyremontowaniem urzadzenia. Wszystko jest do kupienia i załatwienia. Kontakt na pw, powiem ci co i jak.

0
  • #23 23 Lut 2011 23:45
    mirrzo

Moderator na urlopie...

omnixwp napisał:
    Określenie "tradycyjne" funkcjonuje w środowisku, jako odróżnienie od kondensatów...

Oprócz tradycyjnych (ATMOSFERYCZNYCH) i kondensacyjnych, są również kotły z zamkniętą komorą spalania. I to te dwa ostatnie są nowoczesne. Atmosferyczne, niestety, już nie. To zdanie nie tylko moje, ale również wielu instalatorów, serwisantów i producentów.

zaba7954 napisał:

Jeżeli koszt naprawy nie przekracza 40%, to możesz naprawiać. Pozostaje Ci stary kocioł z nową jedną częścią.

zaba7954 napisał:
    ...zbiornik na "plecach" pieca czym ma być wypełniony ??

Azotem, ale mało kto tym uzupełnia. Powietrze też może być; zawiera przecież ok 78 % azotu

0
  • #24 24 Lut 2011 08:03
    wnoto
    Poziom 32  

Tylko proszę nie uciekaj z Forum :) tylko podziel się informacją za ile udało się naprawić piec.

Mirzzo kupno nowego pieca to nie tylko jego koszt ale również koszt jego instalacji (pewnie ze 2 stówy). To również czasami droższe części w przyszłości ... wyświetlacze, pierdoły itp. niż w starszych urządzeniach. W Twoim przypadku możesz kupić nowy i stary będzie na cześci.

0
  • #25 24 Lut 2011 08:29
    zaba7954
    Poziom 10  

Powiem tak: wiem co w piecu nie gra i wiem co trzeba wymienić:) bo sam go czyściłem i nabijałem powietrzem itp. Nowego nie będzie pieca bo się nie wyrobię z kasą.

0
  Szukaj w 5mln produktów