Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym.

madmax300 21 Lut 2011 11:35 9328 23
  • #1 21 Lut 2011 11:35
    madmax300
    Poziom 10  

Witam, proszę o pomoc w dobraniu warystora niestety prawdopodobnie przez skok napięcia w sieci popsuł się 'Rozrusznik progresywny VSA LC03 P/7' wypaliło płytkę tak jak widać na zdjęciach i potopiło obudowy przekaźników. Ta płytka odpowiada za rozruch pompy ciepła... i mam lodowato w domu.
    Na warystorze jest napisany symbol R8201W niestety takich w Polsce nie znalazłem.
    Na obudowie są widoczne napisy:
    prąd rozruchowy 15A.
    prąd pracy 45A.
    napięcie znamionowe 380-400V.
    Wiec domyślam się że warystory muszą mieć większe napięcie i więcej Amperów? Nie wiem czy mam racje.
    Znalazłem tą płytkę w internecie ale niemożna się tam dodzwonić.
    http://zamienne.dedietrich.pl/diagram.php?id_pd=5815

Proszę o szybka odpowiedź i wskazanie gdzie i jakie warystory mam zamówić, przekaźniki już mam dziękuje za pomoc.
    Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym. Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym. Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym. Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym. Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym. Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym.

pozdrawiam
    Bartosz D.

0 23
  • #2 21 Lut 2011 12:07
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Z warystorami to kłopot bo każdy z wytwórców na swoje oznaczenia. Do tego warystory dostępne na rynku różnią się bardzo jakością.
    Może najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie warystora stosowanego jako zabezpieczenie przepięciowe w instalacjach elektrycznych na listwę DIN. Dostępny we wszystkich hurtowniach i dobrych sklepach elektrycznych .
    To najszybciej.
    To rozwiazanie jest znacznie lepsze niż zastosowane firmowe równoległe połączenie warystorów, do zwiększenia prądów .

0
  • #3 21 Lut 2011 12:52
    madmax300
    Poziom 10  

Wolał bym chyba jednak naprawić istniejącą płytkę.

0
  • #4 21 Lut 2011 14:19
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Ja miałem przypadek ,że podczas robót elektrycznych padły z mojej winy warystory w pralce.
    Na wolumen miałem blisko i kupiłem kilka typów warystorów po 2-4 zł różnych firm .Wszystkie zdaniem sprzedawców były odpowiednie. Dwa pierwsze po wlutowaniu padły od razu , trzeci trzyma do dziś.
    Warystory różnią się przede wszystkim producentem , napięciem i średnicą .
    Warystory najlepiej kupować z pewnego źródła najlepiej bezpośredniego importera markowych produkcji.

0
  • #5 21 Lut 2011 19:07
    70135
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 21 Lut 2011 19:26
    madmax300
    Poziom 10  

Jest napisany symbol R8201W.
    Tak to urządzenie ma zapewnić łagodny start pompy ciepła.

0
  • #7 21 Lut 2011 22:00
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

madmax300 napisał:
    Witam, proszę o pomoc w dobraniu warystora niestety prawdopodobnie przez skok napięcia w sieci popsuł się 'Rozrusznik progresywny VSA LC03 P/7' wypaliło płytkę tak jak widać na zdjęciach i potopiło obudowy przekaźników. Ta płytka odpowiada za rozruch pompy ciepła... i mam lodowato w domu.
    Na warystorze jest napisany symbol R8201W niestety takich w Polsce nie znalazłem.
    Na obudowie są widoczne napisy:
    prąd rozruchowy 15A.
    prąd pracy 45A.
    napięcie znamionowe 380-400V.

Warystory to raczej nie są, raczej termistory NTC, po rozruchu zwierane przekaźnikami, być może własnie w przekaźniku tkwi problem, jeśli styki nie zewrą się po rozruchu to termistory ulegną przegrzaniu.

Cały moduł możesz zastąpić jakimś bardziej cywilizowanym softstartem.

0
  • #8 21 Lut 2011 22:32
    madmax300
    Poziom 10  

To bardzo możliwe, nie znam się na tym za bardzo. Jeśli można to proszę o wskazanie układu/urządzenia którym mogę to zastąpić.

0
  • #9 21 Lut 2011 23:03
    70135
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 22 Lut 2011 08:00
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Proponuje abyś dokładnie rozrysował układ z zaznaczeniem wartości , nikt tu nie jest jasnowidzem i na podstawie zdjęcia wątpliwe ,że dostaniesz odpowiedź .
    A najlepiej jak radzą koledzy , szukać zamienników tego w sumie archaicznego urządzenia.
    Bo jeśli to są pozystory( a na to wygląda) to ciężko będzie kupić , bo były robione na zamówienie.

0
  • #11 22 Lut 2011 08:46
    jdubowski

Robert Kaminski napisał:
    A najlepiej jak radzą koledzy , szukać zamienników tego w sumie archaicznego urządzenia.

Czyli z tabliczki znamionowej spisujesz moc elektryczną agregatu (elektryczną - nie chłodniczą!), idziesz do hurtowni elektrotechnicznej i pytasz o softstart.

0
  • #12 22 Lut 2011 08:56
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Obawiam się , że to będzie trudne , ale Grudziądz to duże miasto.

Zrobiłem szybki rekonesans.

Układy soft startu nie należą do popularnych w Polsce zastosowań w chłodnictwie.
    Traktuje się je jako luksus.

Jednym z dostępnych układów jest ten przedstawiony przez WoZaj.
    Detaliczna cena to 450 zł.
    W sklepie mają , na stronie nie wiem.
    www.popularna.pl
    tel 0228633330

Konieczne jest zastosowanie zewnętrznego sterowania.

0
  • #13 22 Lut 2011 14:36
    madmax300
    Poziom 10  

Objechałem wszystkie potencjalne sklepy w Grudziądzu w których możliwe że mieli by taki soft-start ale niestety nawet nie wiedzieli o czym mówię.

0
  • #14 22 Lut 2011 16:35
    jdubowski

madmax300 napisał:
    Objechałem wszystkie potencjalne sklepy w Grudziądzu w których możliwe że mieli by taki soft-start ale niestety nawet nie wiedzieli o czym mówię.

Jaka jest zimna (25 st.C) rezystancja pojedynczego termistora?
    A jaka jest moc elektryczna tego agregatu i jakie masz zabezpieczenie?

0
  • #15 22 Lut 2011 23:03
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Nie wiem czy jest sens to naprawiać , bo znalezienie odpowiedników będzie cudem.
    Ponadto jak słusznie jdubowski zauważył, powód spalenia leży po stronie przekaźników , a bardziej dokładnie, po stronie sterowania przekaźnikami a raczej prawdopodobnie jego braku.

0
  • #16 25 Lut 2011 23:29
    madmax300
    Poziom 10  

Witam, zapłaciłem w serwisie i mam nową płytkę. o cenę nawet nie pytajcie bo była astronomiczna.......... ale nareszcie wszystko działa jak trzeba.

zamykam temat i dziękuje za chęć pomocy :)

0
  • #17 27 Cze 2014 15:35
    enrike4
    Poziom 10  

witam !

Masz może jakieś namiary, ewentualnie doświadczenie z jakimś zamiennikiem,

bo mam identyczny problem - identyczny układ ?

Pozdrawiam

0
  • #18 26 Lis 2015 20:26
    jasko/2
    Poziom 2  

Witam. Na moim obiekcie padło to samo - wie ktoś, gdzie bez problemu, szybko (nie koniecznie tanio) mogę naprawić/kupić te ustrojstwo? Bez tego nie pójdzie? i jaka przyczyna uszkodzenia tego rozrusznika -może problem tkwi w sprężarce? Pozdrawiam

0
  • #19 27 Lis 2015 12:26
    jdubowski

jasko/2 napisał:
    Witam. Na moim obiekcie padło to samo - wie ktoś, gdzie bez problemu, szybko (nie koniecznie tanio) mogę naprawić/kupić te ustrojstwo? Bez tego nie pójdzie? i jaka przyczyna uszkodzenia tego rozrusznika -może problem tkwi w sprężarce? Pozdrawiam

Problem może tkwić w spreżarce (zablokowana, zwarcie, spalony silnik), ale winne mogły być też przekaźniki w rozruszniku.
    Sugeruję dobrać jakiś współczesny softstart na podstawie mocy silnika, wcześniej upewniając się że sprężarka jest sprawna (załączyć przez prowizoryczny rozrusznik z trzech grzałek od żelazek).

0
  • #20 22 Sty 2018 08:37
    SNCF
    Poziom 9  

Witam, odnawiam temat bo w mojej Pompie Ciepła dokładnie taki sam układ jak pokazany przez autora zaczął od dziś być bardzo gorący. Wróżę jego spalenie jak tak to potrwa. Czy winnymi nie będą Kondensatory przeciwzakłóceniowe 0,22uF widoczne w układzie? Też się martwię czy to nie jest coś ze sprężarką i powoduje ona większy opór przez to sie grzeje softstart? Nikt nie odpisał jak sie zakończyła sprawa z całą pompą ciepła po wymianie. Pobór prądu całościowo się nie zmienił.
    Ktoś tu dobrze napisał iż te czarne elementy to raczej nie warystory a raczej pozystory
    "Po przyjrzeniu się temu układowi to raczej są jakieś pozystory ponieważ są równolegle z zestykami przekaźnika.
    Wygląda że na początek płynie prąd przez te pozystory .
    W miarę rozgrzewania się ich rezystancja maleje a na koniec "zrównolegla" to przekaźnik - czyli łagodny start urządzenia."

Wiki:"Do rozruchu silników w chłodziarkach – po nagrzaniu przez prąd rozruchowy pozystor, zwiększając swoją rezystancję, ogranicza do minimalnej wartości prąd w uzwojeniu rozruchowym."

Tak czy siak zawczasu wyczułem iż sie spalą więc co może do tego doprowadzać? Kondensatory przeciwzakłóceniowe?

Pozdrawiam

Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym.Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym.

0
  • #21 22 Sty 2018 11:11
    jack63
    Poziom 42  

SNCF napisał:
    Tak czy siak zawczasu wyczułem iż sie spalą więc co może do tego doprowadzać? Kondensatory przeciwzakłóceniowe?

Odtwórz sobie schemat tej części poniżej PCT(prawdopodobnie, ale łatwo sprawdzić). Mnie to wygląda na trójfazowy zasilacz beztransformatorowy. Kondensatory nie służyły by "odkłócaniu" tylko ograniczeniu prądu regulatora bocznikowego.
    Ich pojemność jest istotna, podobnie jak widocznego elektrolita.
    Podejrzewam, że jest to układ czasowy który zwiera, przez przekaźniki, te PCT.
    Ew. układ reaguje na prąd jednej fazy i gdy spadnie, czyli silnik sie rozpędził, załącza przekaźniki zwierające.
    Podejrzane są:
    1. Przekaźniki - wypalone styki, ew. uszkodzone cewki. Ja bym je wymienił wszystkie bez wahania.
    2. Kondensatory - utrata pojemności
    3. Inne drobne - trzeba sprawdzać po kolei.
    Zmierz wszystkie PCT. Powinny mieć mniej więcej tą samą rezystancję.
    Zmierz jw po podgrzaniu/ostudzeniu.
    Oznacz kable zasilania i sprężarki aby nie zgubić kolejności faz. Odłącz płytkę. Zasil ją 3f i obserwuj co sie dzieje. Czy klikną przekaźniki? Zmierz napięcie DC na kondensatorze elektrolitycznym. Powinno być mniejsze niż podane na nim i w okolicach napięcia nominalnego cewek przekaźników. UWAŻAJ przy pomiarach aby nie zostać porażonym!!!
    Daj znać co wyszło z obserwacji i pomiarów.

0
  • #22 22 Sty 2018 23:02
    SNCF
    Poziom 9  

Witajcie, problem już rozwiązany, ale! możliwe było to tylko w takim przypadku jak mi sie udało zawczasu wyczuć że coś jest nie tak.
    Po prostu codziennie zaglądam do kotłowni i wyczułem dziwny zapach, szybko zlokalizowałem gdzie jest obudowa ciepła, rozbiórka i bach układy mega gorące więc odcinamy zasilanie. Dzięki temu uniknąłem dalszej pracy i przez to spalenia jak to widać u autora wątku na zdjęciach.
    Zmierzyłem i wszystkie 3 szeregi pozystorów miały jeszcze taką samą rezystancję.
    Winowajcy to kondensatory na 275VAC które powinny mieć 3x 0,22uF czyli 3x220nF, a jeden miał 130nF drugi 35nF a trzeci 1nF. Bez tego nie załączają się przekaźniki i cały prąd 3fazy leci przez pozystory zamiast przy samym rozruchu 1sekunde to nonstop = pożar po kilku godzinach. Po wymianie kondensatorów przekaźniki załączają się, robią bypass i pozystory nie pracują. Dla pewności jeszcze zmieniłem diody prostownicze 7szt ale dałem na 1000V. Wszystko jest temperatury pokojowej.

Przy okazji podaje jakby ktoś potrzebował jest tam ciężko dostępny MOSFET na 600V FU1N60A, Diody prostownicze na 1600V, Warystor K275, Przekaźniki zasilane 24V DC Finder 40.61s czyli 16A no i najgorsze 18szt Pozystorów R8201W, połączone szeregowo po 6szt na fazę, które obciążone za długo osiągają stan grillowanej śląskiej.

Dziękuję i Pozdrawiam

Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym.Jaki zamiennik warystora w rozruszniku progresywnym.

Tutaj słychać jak powinno pracować, najpierw słychać przekaźnik układu kontroli faz, prąd płynie przez pozystory i po chwili załączają sie przekaźniki na softstarcie:

0
  • #23 23 Sty 2018 09:30
    jdubowski

SNCF napisał:
    w mojej Pompie Ciepła dokładnie taki sam układ jak pokazany przez autora zaczął od dziś być bardzo gorący.

SNCF napisał:
    18szt Pozystorów R8201W, połączone szeregowo po 6szt na fazę, które obciążone za długo osiągają stan grillowanej śląskiej.

Jaka jest ich zimna rezystancja?

0
  • #24 23 Sty 2018 11:02
    SNCF
    Poziom 9  

Okazuje się iż nazywanie ich pozystorami jest błędne bo ich rezystancja nie rośnie z temperaturą, a maleje.

są to termistory NTC

NTC – o ujemnym współczynniku temperaturowym (ang. negative temperature coefficient) – wzrost temperatury powoduje zmniejszanie się rezystancji

W temperaturze pokojowej mają po 2 Ohmy czyli każdy szereg ma 12 Ohmów
    Po podgrzaniu do 40'C maja o połowę mniej czyli po 1Ohm szereg 6Ohmów
    Pozdrawiam

0