Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera

21 Lut 2011 17:20 7030 23
  • Poziom 19  
    Witam!
    Mam pytanie.
    Chce w łazience podłączyć bojler.Model Viking E100 bieze on 2KW.
    W zime bedzie też podłączany grzejnik elektryczny 1000W.
    Bieząca instalacja elektryczna bedzie za słaba gdyż była kładziona za dawnych czasów i średnica kabli jest zbyt mała / stare budnownictwo.
    I tu pytanie (zamieszczam zdjecia) czy można od licznika puścić drugą linie/przewód umieszczając np. listy na scianie i w nich kabel elektryczny.
    Skrzynka jest umieszczona na I piętrze ja mieszkam na parterze do ściany z "łazienkną" wyszło by jakies 10-15 metrów.
    Na obecne mieszkanie jest wykupione w energi 4,5KW (trzeba by bylo cos dokupić ? Za kazdy dodatkowy 1KW chcą jednorazowo 170 zł)
    W mieszkaniu są 3 telewizory, komputer, lodówka, pralka, kuchenka elektryczna.
    Jezeli jest mozliwe dopięcie sie do skrzynki rozumiem ze trzeba by bylo tez dokupić dodatkową skrzynke bezpiecznikową na te linię i odpowiedniej średnicy kable ?
    Prosiłbym o pomoc. Wiedziałbym wtedy czy wogóle sie za to zabierać i brać odpowiedniego elektryka.
    pozdrawiam.
    Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera Dodatkowa instalacja od licznika do bojlera
  • Moderator - Elektryka
    Zacznij właśnie od konsultacji z elektrykiem.

4,5kW to minimum dla wymienionych urzadzeń, dołożenie kolejnych 3kW obciążenia bez zwiekszenia mocy jest nierealne.

Kto jest właścicielem budynku? Jeżeli nie Ty to musisz mieć zgodę.
  • Poziom 13  
    Witam.
    Aby cokolwiek zacząć robić z instalacją o takim zapotrzebowaniu mocy, musisz przede wszystkim zwiększyć jej przydział.
    Odpowiednio dobrać, przekrój przewodów instalacji, wartości zabezpieczeń przetęzeniowych oraz zapewnić tej instalacji bezawaryjna i bezpieczną pracę. Pozostaje też kwestia ingerencji w układ pomiarowy a tego bez odpowiednich zgód nie da się zrobić. Zalecam wezwać elektryka z odpowiednimi uprawnieniami. To pomoże rozwiązać problem.
    Od licznika należy poprowadzić nową o większym przekroju wewnętrzna linie zasilającą do tablicy bezpiecznikowej w mieszkaniu a tam dokonać podziału instalacji na obwody.
  • Poziom 19  
    Odnośnie ingerencji w licznik - byłem w Energi i kobieta powiedziala ze zaleznie od umowy ale zazwyczaj instalacje przeprowadza elektryk którego sie tam gdzies wykombinuje. Oni tylko przychodzą na gotowe i podłączaja przewody / plombują.

Odnośnie instalacji pierwszej lini. Była taka opcja zeby wymienic owy przewód od licznika do mieszkana ...ale trzeba by bylo ryć sciany i nie wiadomo gdzie on jkest podlaczony w domu ... a byly sprawdzane juz wszystkie puszki. I jakas musi byc gdzies zamurowana.... Dlatego chcialbym te instalcje zostawic w spokoju i dodac te drugą na łazienke.
    Chcialbym dodac ze w mieszkaniu nie mam zadnej dodatkowej tablicy bezpiecznikowej. Jest tylko to co na zdjeciach.
    Odnośnie mieszkania - są 3 rodziny. Dwie są w wspólnocie ja mam mieszkanie komunalne.

I najwazniejsze czy jest mozliwe podlaczenie tej drugiej lini ?
    Bo miałem tez w opcji podłączenie zupełnie nowej lini z licznikiem "przedpłatowym" ...
    C
  • Poziom 13  
    stryker2 napisał:

Odnośnie instalacji pierwszej lini. Była taka opcja zeby wymienic owy przewód od licznika do mieszkana ...ale trzeba by bylo ryć sciany i nie wiadomo gdzie on jkest podlaczony w domu ... a byly sprawdzane juz wszystkie puszki. I jakas musi byc gdzies zamurowana.... Dlatego chcialbym te instalcje zostawic w spokoju i dodac te drugą na łazienke.
    C

Skoro nie wiesz gdzie masz pierwszą puszkę w instalacji i nie chcesz "ryć" ścian od licznika to jakim cudem chcesz poprowadzić drugi absurdalny wlz od licznika do łazienki?. Jeśli wymienisz obwody zasilające łazienkę (Nie wnikam już z którego miejsca instalacji i zakładam to teoretycznie) to Twoja robota jest bez sensu ponieważ przewody od licznika (wlz) są przewodami które do tego obciążenia (bojler i grzejnik) nie są przystosowane.
  • Poziom 19  
    marcofree napisał:

Skoro nie wiesz gdzie masz pierwszą puszkę w instalacji i nie chcesz "ryć" ścian od licznika to jakim cudem chcesz poprowadzić drugi absurdalny wlz od licznika do łazienki?..

Napisalem w pierwszym poscie. Stosując listwy , montujac na scianie klatki. Łazienka znajduje sie w "bliskosci" licznika i bedzie wiercony ewentualnie tylko jeden otwór w ścianie....
    Ale taka opcja odpada ?

Jedyna to wymienić ewentualnie stary przewód co idzie do mieszkania (jeżeli nie będzie miał odpowiedniej średnicy) ? Będzie trzeba chyba użyc detektora kabli) i w mieszkaniu zamontować dodatkowa skrzynke i zniej jedna linia na mieszkanie druga na łazienke ?
  • Poziom 13  
    stryker2 napisał:

Napisalem w pierwszym poscie. Stosując listwy , montujac na scianie klatki. Łazienka znajduje sie w "bliskosci" licznika i bedzie wiercony ewentualnie tylko jeden otwór w ścianie....
    Ale taka opcja odpada ?

Odpada!. Żaden Zakład energetyczny nie wyrazi zgody na to abyś poprowadził bezpośrednio od układu pomiarowego 2 wlz'ty.
    stryker2 napisał:

Jedyna to wymienić ewentualnie stary przewód co idzie do mieszkania (jeżeli nie będzie miał odpowiedniej średnicy) ?

Najrozsądniejsza!. Przekroje żył przewodów powinny być tak dobrane, aby były spełnione wymagania dotyczące obciążalności prądowej, skuteczności działania zabezpieczeń przetężeniowych, nieprzekroczenia spadków napięć.

stryker2 napisał:

Będzie trzeba chyba użyc detektora kabli) i w mieszkaniu zamontować dodatkowa skrzynke i zniej jedna linia na mieszkanie druga na łazienkę ?

To już zostaw elektrykowi z uprawnieniami który z dręczącym Cię problemem sobie poradzi. I nie jedna "linia" na mieszkanie, druga na łazienkę tylko na poszczególne obwody całej instalacji.
  • Poziom 14  
    Witam

marcofree napisał:

Odpada!. Żaden Zakład energetyczny nie wyrazi zgody na to abyś poprowadził bezpośrednio od układu pomiarowego 2 wlz'ty.

Dlaczego tak jest?
    Chodzi mi o uzasadnienie techniczne dla braku zgody na takie rozwiązanie. Na razie przychodzi mi do głowy jedno potencjalne uzasadnienie, ale ciekaw jestem konkretnej odpowiedzi.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    komalik napisał:

Dlaczego tak jest?
    Chodzi mi o uzasadnienie techniczne dla braku zgody na takie rozwiązanie. Na razie przychodzi mi do głowy jedno potencjalne uzasadnienie, ale ciekaw jestem konkretnej odpowiedzi.
    Pozdrawiam

Proszę bardzo:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1769773-0.html
  • Poziom 43  
    Witam!

Kolego marcofree nie głoś nie tylko nieprawdziwej teorii, ale nie mającej nawet odniesienia do tego przykładu.

Zaprezentowane tablice licznikowe są wyposażone w zabezpieczenia. Więc o jakich w.l.z. tu mowa?
    Moim zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie zabezpieczeń do lokalu.
    Istniejącą tablicę licznikową należy zdemontować i zastąpić nową.
    Demontaż jest konieczny, ponieważ jeden z zacisków (zerowy) jest umiejscowiony pod tablicą i dostęp do niego nie jest w inny sposób możliwy.

Należy więc doprowadzić zasilanie przewodem trój żyłowym od licznika do nowej rozdzielni w mieszkaniu.
  • Poziom 25  
    Niech kolega napisze jakie posiada zabezpieczenia u siebie w kolejności od głównego zabezp. po zabezp. na obwodach do mieszkania,następnie czy masz instalacje zasilaną 3faz,i potem rozdzieloną? bo nie wyczytałem tego,ponieważ może się okazać że podłączyć ten boiler będziesz mógł tak jak masz teraz wszystko zrobione nic nie będziesz musiał zmieniać, dojdzie tylko zabezp.B16A i kabel który musisz pociągnąc do łazienki tak jak masz zamiar zrobić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Aby móc odbierać z jednej fazy moc około 9 kw musiał być mieć zabezpieczenie przedlicznikowe 32 A.To kosztuje krocie polecam zmianę licznika na 3 faz i wykupienie mocy 12.5 kw daje to nam w zabezpieczenie przedlicznikowe 3x 20 A .Z tym że przejście na trzy faz wiąże się z ze zmianą wlz.Ogólnie to masz do wykonania dość skomplikowane prace elektryczne i polecam poszukanie fachowca w celu dokonania wyceny materiałów i całości prac.Za podobne prace w tamtym tygodniu na materiały klient stracił około 500 zł i za moja robotę 450zł .
  • Poziom 14  
    Witam
    Uprościłem przypadkiem moje pytanie. Nie myślałem o podłączaniu bezpośrednio pod zaciski licznika dwóch wlz-ów, gdyż przeważnie nie są one dostosowane do tego. Chodziło mi o poprowadzenie 2 wlz-ów, które będą w sposób technicznie poprawny podłączone do niego np. poprzez kostki w trzema zaciskami. Czyli w zasadzie bezpośrednio z licznika lub FRa lub zabezpieczenia zalicznikowego.

W przytoczonej dyskusji nie padły żadne argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu stąd ponawiam pytanie tutaj. Czy jest jakieś techniczne przeciwwskazanie?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam!

Napisałeś kolego
    Cytat:
    Chce w łazience podłączyć bojler.Model Viking E100 bieze on 2KW.
    W zime bedzie też podłączany grzejnik elektryczny 1000W.
    Czyli nie ma mowy o jednym obwodzie.
    Tu muszą być dwa obwody z oddzielonymi PE i N.
    Ponadto jak rozumiesz "pdłączenie grzejnika" w zimie. Jezeli za pomocą gniazda to prosisz kostuchę do tańca. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe wykonane zgodnie ze sztuką lub grzejnik wykonany w II klasie ochronności zamontowany na stałe.
    Tyle względem łazienki.

Doprowadzenie dwóch obwodów wiąże się z nieuchronnym zdemontowaniem istniejącej tablicy licznikowej a więc również z rozplombowaniem licznika.
    Tę tablicę należy zastąpić tablicą współczesną ze względu na dostęp do zacisku PEN.
    Dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie umiejscowienie nowej rozdzielni w mieszkaniu i jej zasilenie nowym przewodem zawierającym żyłę ochronną. Na istniejącej tablicy licznikowej i tak już nie masz miejsca na umieszczenie następnych zabezpieczeń.
    W Polskich warunkach wskazane jest zasilanie trójfazowe. Natomiast zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości mniejszej niż 25A jest błędem, ponieważ obniża funkcjonalność instalacji.
  • Moderator - Elektryka
    stryker2 napisał:
    Czy jest taka mozliwosc ? Ze linie od ich "puszki" pociągne na samą łazienke.

Co to znaczy "ich puszki"? Ich, czyli czyjej? Mam wrażenie, że umyśliłeś sobie, że jak "wykupisz" dodatkowy licznik to dostawca na swój koszt przebuduje wlz a Ty podłączysz się dopiero od licznika. Tak? No więc nic bardziej mylnego!
    Tak czy owak chcąc zrealizować swój zamiar będziesz musiał przebudować wlz na swój koszt.
    A licznik przedpłatowy to dodatkowy wydatek 230zł, który wcale nie musi się zwrócić - ceny energii na przedpłatowych nie różnią się od zwykłych.

stryker2 napisał:
    Plusem by bylo to ze moglbym wykupic dwie taryfy...na starej jest jedna. No i wiedziałbym ile zużywa sie energi i jakie sa koszta.

Na obecnym liczniku też możesz zmienić taryfę i tak samo możesz kontrolować zużycie energii.
  • Poziom 19  
    zbich70 napisał:

Co to znaczy "ich puszki"? Ich, czyli czyjej? Mam wrażenie, że umyśliłeś sobie, że jak "wykupisz" dodatkowy licznik to dostawca na swój koszt przebuduje wlz a Ty podłączysz się dopiero od licznika. Tak? No więc nic bardziej mylnego!

Gdzie tak napisałem ?
    Wyraźnie w poprzednim poście pisze...
    Ze musze zakupić kable+listwy i wykombinować elektryka który to podłaczy (jezeli to jest realne do zrobienbia).Nic nie napisałem ze ma mi to za free zrobić energa.

A co do puszki chodzilo mi o tą na zdjęciach w rogu koloru czarnego...niewiem jak to sie fachowo nazywa...

zbich70 napisał:
    Na obecnym liczniku też możesz zmienić taryfę i tak samo możesz kontrolować zużycie energii.

Mogę to wiem. Ale w tych godzinach gdzie prąd jest droższy w domu przebywają ludzie korzystając z niego...
  • Moderator - Elektryka
    stryker2 napisał:
    Nic nie napisałem ze ma mi to za free zrobić energa.
    A co do puszki chodzilo mi o tą na zdjęciach w rogu koloru czarnego...niewiem jak to sie fachowo nazywa...

To czarne w rogu to zabezpieczenie 3xBi ileś A (max 25). Przedlicznikowe albo główne w zależności czy jedno z tych zabezpieczeń nie jest czasem przedlicznikowym. Swoją drogą część przedlicznikowa powinna być oplombowana, również te puszki rozgałęźne.

Natomiast jeśli uważasz, że to czarne w rogu to "ich puszka" to na 99,9% jesteś w błędzie. Sprawdź w umowie lub dopytaj w BOK gdzie jest granica własności (eksploatacji, miejsce dostarczania energii) i zapewne okaże się, że jest ona na zewnątrz budynku.

Kolego, żeby uniknąć kolejnych pytań - to co planujesz jest możliwe do wykonania. Więc zrób tak:
    1. wynajmij kumatego elektryka, który przejrzy całość instalacji (z przyłączem włącznie) i wstępnie oszacuje co trzeba zrobić,
    2. udaj się do admistratora budynku z prośbą o zgodę (elektryka weź ze sobą),
    3. wystąp do ZE z wnioskiem o zwiekszenie mocy, dołącz pisemną zgodę administratora, schemat instalacji obecny i proponowany opatrzony pieczątką z uprawnieniami i czekaj na warunki techniczne (na tym etapie uprawnienia nie są potrzebne ale lepiej to wygląda, wniosek jest lepiej traktowany a warunki są zgodne z oczekiwaniami),
    4. daj wreszcie zarobić elektrykowi i zleć wykonanie roboty i nie martw się przewodami, listwami, skrzynkami i innymi pierdołami,
    5. przypilnuj żeby papiery zostały złożone, poczekaj aż ZE wymieni licznik i ciesz się nową mocą przyłączeniową,
    6. wynajmij malarza lub innego dekoratora wnętrz, który przywróci stan poprzedni klatki schodowej, bo często w zgodach administratorów jest taka klauzula,
    Punkty 2 - 6 pomiń, jeśli wynajmiesz porządną firmę, która zrobi wszystko od A do Z, ale licz się z nieco wiekszymi wydatkami.
  • Poziom 9  
    Trochę dziwne to wszystko. Nie bardzo rozumiem. U mnie np. przed licznikiem mam 25A, w domu mamy różne urządzenia dużej mocy, jak: pralka, suszarka, czajnik elektryczny, odkurzacz, żelazko. Na pewno nie zwrócę się do ENEi z pytaniem o możliwość dokupienia drugiego czajnika czy żelazka i nie będę dokupował mocy. Mam 25 A i jak przesadzę, to zadziała zabezpieczenie. Te urządzenia nie pracują jednocześnie i nigdy się nie zdarzyło, żeby wywaliło 25-tkę.
    Może trochę wyjaśnień? O co tu chodzi? Głupie żelazko + pralka mają większą moc, niż kolega deklaruje. Gdyby na korytarzu przed licznikiem miał starą instalację i bezpiecznik 6 czy 10A, to przed modernizacją elektryki w budynku i tak niczego nie da się dokupić. Gdzieś popełniam błąd?
  • Poziom 17  
    Z racji rozsądnych postów polecam ci tak ;współpraca z dobrym elektrykiem który wie co robić czyli dzwonimy do ZE zgłaszamy rozpląbowanie licznika i fachowiec wyrzuca ci do mieszkania od licznika WLZ np przewód 5x4mm2 [wystarczy]montuje w domu małą skrzyneczkę bezpiecznikową i po robocie.Oczywiście w twojej gestii jest załatwienie licznika 3faz.Pracuje w zawodzie tylko 6 lat ale wiem że ZE to państwo w państwie i jak nie masz kogoś kto ci to załatwi ,to masz troszke papierków do roboty.
  • Poziom 25  
    jangr8 napisał:
    Trochę dziwne to wszystko. Nie bardzo rozumiem. U mnie np. przed licznikiem mam 25A, w domu mamy różne urządzenia dużej mocy, jak: pralka, suszarka, czajnik elektryczny, odkurzacz, żelazko. Na pewno nie zwrócę się do ENEi z pytaniem o możliwość dokupienia drugiego czajnika czy żelazka i nie będę dokupował mocy. Mam 25 A i jak przesadzę, to zadziała zabezpieczenie. Te urządzenia nie pracują jednocześnie i nigdy się nie zdarzyło, żeby wywaliło 25-tkę.
    Może trochę wyjaśnień? O co tu chodzi? Głupie żelazko + pralka mają większą moc, niż kolega deklaruje. Gdyby na korytarzu przed licznikiem miał starą instalację i bezpiecznik 6 czy 10A, to przed modernizacją elektryki w budynku i tak niczego nie da się dokupić. Gdzieś popełniam błąd?
    Popieram kolegę,napisałem to samo ale moderator usunął mój post,a treść przekazywał tą samą, generalnie dlaczego post mój o tym że 75 proc. mieszkań w starym budownictwie jednorodzinnym mają zab głowne 25A,a na odpływie za licznikiem 16A,i pralki po 2500W,czajniki po 1800W,kuchenki elektryczne po 4kW,wszystko pracuje,w tych domach,lata już,został usunięty nie wiem,czyżby wszyscy mieli napisać podania o zapotrzebowanie na większy przydział mocy? pozdrawiam
    Pkt 7.3 regulaminu. [retrofood]