Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na tranzystorach kd502

zs3gaska 21 Lut 2011 17:29 15540 50
  • Witam.
    Chciałem przedstawić wam w nowej ulepszonej wersji mój wzmacniacz na tranzystorach KD502. Końcówka zbudowana właśnie na 4 takich tranzystorach połączonych ze sobą równolegle. Zasilanie końcówki jest symetryczne +/- 45 wolt. Kondensatory 10,000 mikroF na stronę mostek prostowniczy do 15 [A]. Radiatory są wydajne aczkolwiek przydał by się jeszcze takie dwa. W zasilaczu za kondensatorami zastosowałem bezpieczniki zwłoczne 3,15 [A], jest jeszcze jeden przed uzwojeniem pierwotnym transformatora 1,6 [A] oryginalnie montowany. Zależało mi na naturalnym czystym dźwięku dlatego nie zastosowałem żadnego przedwzmacniacza. Wcześniej był z Eltrona, ale to już nie była ta jakość w sumie to i tak sprzęt estradowy a nie domowy. Jest tylko potencjometr do wzmocnienia. Moc to ponad 100 wat przy 4 omach tak wychodziło z pomiarów. Koszty to tyle co za laminat, ponieważ resztę części miałem. Obudowa bo wzmacniaczu Techniks wraz transformatorem i kondensatorami. Co do konstrukcji jest prosta i nie sprawiła mi trudności większych. Schemat trochę przerobiłem na rysunku będzie wszystko pisać i widać. Zmieniłem kondensator w sprzężeniu zwrotnym z 1 na 150 mikroF. Wzmacniacz działa już miesiąc nie raz mu się już (dostało) pracować na pełnej mocy przez dłuższy czas po mimo tego gra dalej i nic się nie dzieje.
    Pomijam schemat zasilacza bo wygląda on jak każdy inny
    Schemat wzmacniacza

Po naniesieniu ścieżek na laminat trawinie płytki .

Wytrawiona płytka jeszcze wspólna masę łączyłem lakierem do paznokci:)

Płytka wypełnia się częściami

Po zmontowaniu w całość

Chłodzenie transformatora nie ma co się śmiać ta blach zdaje egzamin

tylni panel wyjścia i wejścia

z obudowo

Mam nadzieje, że się podoba, i że nie jeden wykorzysta swoje stare tranzystory Tesla, co leżo w szafce i zawalają. No oczywiście mogą być zamienniki np 2n3055 ale to już nie ta historia. Aktualnie tym wzmacniaczem zasilam cztery kolumny Eltrona zg 603/2.
    Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 21 Lut 2011 17:34
    cichy50
    Poziom 19  

Mógłbyś wstawić jakiś projekt płytki?

• #3 21 Lut 2011 17:44
    zs3gaska
    Poziom 14  

No mam na kartce mogę jedynie podesłać zdjęciem jak to ma wyglądać ...

cichy50 napisał:
    Mógłbyś wstawić jakiś projekt płytki?

przykleiłem to na laminat i poszło

• #4 21 Lut 2011 19:16
    Nevon
    Poziom 21  

ta płytka mogła by być znacznie mniejsza.
    Sam wzmacniacz(jego topologię i rozwiązanie) można by było nieco uwspółcześnić, w obecnej postaci to chyba tda 7294 jest lepszym wyjściem (ale nie przy takim zasilaniu ;) ).
    Przydało by się jakieś aktywne układy zabezpieczeń przed składową stałą i zwarciu na wyjściu.
    Uważam że to początek i kolejne konstrukcje będą coraz to lepsze :)

• #5 21 Lut 2011 19:38
    zs3gaska
    Poziom 14  

Ty mówisz tu o scalaku tda 7249 a ja mowie w ogóle o czym innym jakie jest wykorzystanie NPN.Tak jest to najprostsza chyba konstrukcja i nie należy do zaawansowanych

• #6 21 Lut 2011 19:47
    pawel_aa
    Poziom 25  

Układ do złudzenia przypomina mi legendarny już kit J-35. Odchudzony jednak do granic możliwości, skłaniałbym się nawet do stwierdzenia, że z pierwszymi objawami anoreksji.

Brak jakichkolwiek zabezpieczeń, wolnostojące radiatory i niezaizolowane latające w powietrzu połączenia nie świadczą najlepiej o tej konstrukcji.

zs3gaska napisał:
    Płytka wypełnia się częściami

Jakoś stwierdzenie "wypełnia" nie pasuje mi tego co widać na zdjęciu.
    Płytka mogła by być o ½ mniesza, a ścieżki 2 × szersze.

• #7 21 Lut 2011 20:03
    krakarak
    Poziom 39  

Płyta jak patelnia a tranzystory wejściowe stoją tak ciasno przytulone jak pingwiny w 50 stopniowy mróz. Nie tak projektuje się druk, ty poprostu narysowałeś schemat na płytce i go wytrawiłeś. Ścieżki fatalne, bezpieczniki i mostek przymocowane byle jak, lutowanie byle jakie. I po co trzeci ( wspólny ) rezystor 0.33 w emiterach ? Dobrze, że jakoś gra i jest zamknięte w obudowie.

• #8 21 Lut 2011 20:17
    pawel_aa
    Poziom 25  

krakarak napisał:
    Płyta jak patelnia a tranzystory wejściowe stoją tak ciasno przytulone jak pingwiny w 50 stopniowy mróz.

:D

krakarak napisał:
    I po co trzeci ( wspólny ) rezystor 0.33 w emiterach ?

Rozwiązanie zostało skopiowane z Eltrona 100.

• #9 21 Lut 2011 20:39
    zs3gaska
    Poziom 14  

pawel_aa napisał:
    Jakoś stwierdzenie "wypełnia" nie pasuje mi tego co widać na zdjęciu.
    Płytka mogła by być o ½ mniesza, a ścieżki 2 × szersze.
    właśnie ,że nie jest za duża na nie które elementy brało miejsca
    rezystory emiter-owe ledwie upchnąłem
    pawel_aa napisał:
    Rozwiązanie zostało skopiowane z Eltrona 100.
    tak z eltrona a czy nie mogłem skorzystać z innych źródeł ?
    krakarak napisał:
    Płyta jak patelnia
    Co to za porównanie? To nie jest konkurs kto ładnie polutuje rezystory smd. Przyjmuje wasze porady .Doskonałe to nie jest ,ale zawsze coś.

• #10 21 Lut 2011 20:58
    elektryku5
    Poziom 37  

Zamiast tych dwóch diod 1N4148 mogłeś dać BD139 (lub podobny) dwa rezystory, potencjometr i miałbyś kompensacje temperaturową. (Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, nie wiem dlaczego niektórzy o tym nie wiedzą.)

Płytka wygląda okropnie, spróbuj się nauczyć projektować w eagle (tak wiem, są lepsze programy) a na pewno będzie to wyglądać estetyczniej.

No i ostatnia uwaga, poprowadź te kable jakoś lepiej.

P.S.Warto pomyśleć o drugim kanale.

• #11 21 Lut 2011 21:33
    pawel_aa
    Poziom 25  

zs3gaska napisał:
    właśnie ,że nie jest za duża na nie które elementy brało miejsca rezystory emiter-owe ledwie upchnąłem

Jeśli na tak dużej płytce ledwo co dało się upchnąć kilka rezystorów 5W to chyba coś jest nie tak. Podczas projektowania płytek dobrze jest wcześniej podejrzeć "jak to zrobili inni", że im się wszystko zmieściło.

zs3gaska napisał:

tak z eltrona a czy nie mogłem skorzystać z innych źródeł ?

Nie krytykuje Twojego postępowania, stwierdzam tylko fakt. Dziwi mnie niezmiernie, że nie skopiowałeś reszty Eltrona tylko wybrałeś jego najboleśniej wydepilowaną mutację.

zs3gaska napisał:
    Co to za porównanie? To nie jest konkurs kto ładnie polutuje rezystory smd. Przyjmuje wasze porady .Doskonałe to nie jest ,ale zawsze coś .

W języku polskim to się nazywa "przenośnia". O doskonałości myślę, że jeszcze nie ma tu co mówić. Koń jaki jest każdy widzi. Można mieć tylko nadzieję, że obiektywne oceny innych użytkowników forum sprawią że następne konstrukcje będą bardziej przemyślane i poprawi się ich estetyka.

• #13 21 Lut 2011 21:38
    zs3gaska
    Poziom 14  

Chyba koledze chodziło o potencjometrach do ustawiania prądu spoczynkowego.

• #14 21 Lut 2011 21:42
    elektryku5
    Poziom 37  

Artur k. napisał:
    elektryku5 napisał:
    Zamiast tych dwóch diod 1N4148 mogłeś dać BD139 (lub podobny) dwa rezystory, potencjometr i miałbyś kompensacje mocy biernej.

O jakiej mocy biernej Kolega pisze?

Kurcze, pomyliłem z kompensacją temperaturową, zaraz poprawię.

• #15 21 Lut 2011 21:47
    zs3gaska
    Poziom 14  

pawel_aa napisał:
    Można mieć tylko nadzieję, że obiektywne oceny innych użytkowników forum sprawią że następne konstrukcje będą bardziej przemyślane i poprawi się ich estetyka.

No właśnie trzeba od czegoś zacząć żeby czegoś się nauczyć wy mnie kierujecie a ja staram się nabierać doświadczenia . pozdrawiam

• #16 21 Lut 2011 21:48
    Artur k.
    Admin grupy audio

Cytat:
    Kurcze, pomyliłem z kompensacją temperaturową, zaraz poprawię.

A ja nadal się przyczepię :D Po co tranzystor do kompensacji temperaturowej? Przecież te diody spełnią tę samą funkcję jeśli zostaną umieszczone na radiatorze razem z tranzystorami mocy. Tranzystor i potencjometr umożliwią tylko regulację prądu, do samej kompensacji te elementy są zbędne :)

• #17 21 Lut 2011 21:57
    zs3gaska
    Poziom 14  

Artur k. napisał:

Przecież te diody spełnią tę samą funkcję jeśli zostaną umieszczone na radiatorze razem z tranzystorami mocy.

Czyli gdybym je umieścił na radiatorze nie musiałbym się martwić o przegrzanie tranzystorów mocy ? Przy wzroście temperatury diody zmieniają swoje właściwości i puszczają mniejszy prąd na bazę tranzystorów sterujących?

• #18 21 Lut 2011 22:01
    elektryku5
    Poziom 37  

Dużo łatwiej zamontować tranzystor w obudowie to126 na radiatorze niż diody 1n4148. Poza tym jest wtedy możliwość regulacji prądu spoczynkowego. W znacznej większości fabrycznych konstrukcji używa się kompensacji mocy biernej z udziałem tranzystora.

Ciekawe czy autor konstrukcji mierzył prąd spoczynkowy, bo w wzmacniaczu kumpla (bardzo podobnym nawet na kd502) gdzie nie było kompensacji temperaturowej, temperatura tak rosła że można było się oparzyć.

• #19 21 Lut 2011 22:10
    Artur k.
    Admin grupy audio

Oczywiście, że wygodniej jest zamontować tranzystor, mi chodzi tylko o to, że zastosowanie diod nie jest błędem :)

:arrow: zs3gaska
    Poczytaj trochę o regulacji prądu spoczynkowego i kompensacji temperaturowej. To nie jest przedszkole, żeby wykładać podstawy...
    Budujesz konstrukcję i nie masz pojęcia co zrobiłeś oraz jak to działa?

• #20 21 Lut 2011 22:13
    elektryku5
    Poziom 37  

Cytat:
    Oczywiście, że wygodniej jest zamontować tranzystor, mi chodzi tylko o to, że zastosowanie diod nie jest błędem Smile
    Tylko że niestety autor nie zamontował ich na radiatorze.

• #21 21 Lut 2011 22:14
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tak i to jest błąd :) Myślisz, że tranzystor by zamontował na radiatorze? Zakładam się, że nie. Jak widać autor po prostu nie ma pojęcia o tym jak działa jego konstrukcja. Znalazł schemat, sklecił do kupy i dał na forum do DIY :)

• #22 22 Lut 2011 17:44
    zs3gaska
    Poziom 14  

Artur k. napisał:
    Tak i to jest błąd :) Myślisz, że tranzystor by zamontował na radiatorze? Zakładam się, że nie. Jak widać autor po prostu nie ma pojęcia o tym jak działa jego konstrukcja. Znalazł schemat, sklecił do kupy i dał na forum do DIY :)

Jesteś w błędzie niestety panie Arturze na praktykach uczyłem się o tym układzie , nic się nie dzieje dlatego nie jest konieczność umieszczania diod na radiatorze chodź przydało by się je tam umieścić.

• #24 22 Lut 2011 17:50
    pawel_aa
    Poziom 25  

zs3gaska napisał:
    Jesteś w błędzie niestety panie Arturze na praktykach uczyłem się o tym układzie , nic się nie dzieje dlatego nie jest konieczność umieszczania diod na radiatorze chodź przydało by się je tam umieścić.

Albo masz nas za idiotów, albo te praktyki miałeś dzisiaj.
    Najdalej wczoraj pytałeś:

zs3gaska napisał:
    Czyli gdybym je umieścił na radiatorze nie musiałbym się martwić o przegrzanie tranzystorów mocy ? Przy wzroście temperatury diody zmieniają swoje właściwości i puszczają mniejszy prąd na bazę tranzystorów sterujących?

• #25 22 Lut 2011 18:11
    Artur k.
    Admin grupy audio

Właśnie zauważyłem błąd w stopniu końcowym. Rezystor 0.33R w kolektorze dolnego tranzystora jest niepotrzebny i błędnie podłączony jest rezystor 0.33R z emitera górnego tranzystora do punktu połączenia dwóch szeregowych rezystorów 0.33R narysowanych kolorem zielonym. Swoją drogą - po co te rezystory są połączone w szereg?

Po co ja to piszę, przecież na warsztatach o tym uczyli ;)

• #26 22 Lut 2011 21:24
    Kamis47
    Poziom 13  

Ścieżki prądowe są zbyt wąskie. Było dla nich tyle miejsca na płytce, można było je poszerzyć, teraz zostaje tylko przylutować kable...

• #27 23 Lut 2011 11:36
    zs3gaska
    Poziom 14  

Jak błąd przecież te rezystory sposób ich podłączenia skopiowałem z Eltrona 100 u

Dodano po 1 [minuty]:

Kamis47 napisał:
    Ścieżki prądowe są zbyt wąskie. Było dla nich tyle miejsca na płytce, można było je poszerzyć, teraz zostaje tylko przylutować kable...

Ścieżki w miejscach tranzystorów końcowych polutowałem grubszą ilością cyny dlatego o przewodzenie nie ma co się martwić .

Dodano po 17 [minuty]:

Te diody potrzebne są do punktu pracy wzmacniacza .Kiedy to radiatory się nagrzeją zbyt bardzo wraz z diodami ,owe diody zmienią swoje właściwości dzięki czemu na tranzystory sterujące w moim przypadki bd 140 i 135 popłynie mniejszy prąd bazy. Dzięki temu zmieni też się prąd bazy KD 502 na mniejszy i przestaną się grzać tak intensywnie.Układ ostygnie ,a diody zmienią swoje właściwości na poprzednie i układ będzie znowu pracować z silniejszym prądem. Teraz kiedy diody są na płytce nie na radiatorze układ może się przegrzać i uszkodzić . Mogę powiedzieć ,że zaobserwowałem takie zjawisko ,albo mi się wydawało kiedy to właśnie była 18 - tka kolegi i Eltron pracował przez kilka ładnych godzin przy czym zagrzał się jak się domyślacie. No i właśnie trochę osłab z mocy po czym ostygł i znowu grał jak poprzednio.

• #28 23 Lut 2011 16:21
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Cały czas czytam jak piszesz "Diody zmieniają właściwości" i się zastanawiam, o co tutaj chodzi...
    Zaczynają przewodzić w drugą stronę? Może robią wtedy za przerwę? Lub zwarcie?
    Diody nie zmieniają "właściwości" tylko zmieniają w niewielkim stopniu napięcie przewodzenia.

Może pochwal się, do jakiej szkoły chodzisz, żeby inni nie popełnili tego błędu :?:

• #29 23 Lut 2011 17:19
    zs3gaska
    Poziom 14  

Do mławy ...tak żałuje bo nie ma po tej szkole pracy chyba ze LG cala polska elektronika leży nie tylko u nas w szkole uczą jakichś bez sensownych rzeczy jak by mogli np wytłumaczyć jak działa taka prosta konstrukcja.

Dodano po 45 [sekundy]:

MikuśEmo napisał:

Diody nie zmieniają "właściwości" tylko zmieniają w niewielkim stopniu napięcie przewodzenia.
    :?:

Ciężko się domyśleć naprawdę o co mi chodziło ?

• #30 23 Lut 2011 17:40
    pawel_aa
    Poziom 25  

zs3gaska napisał:
    Ciężko się domyśleć naprawdę o co mi chodziło ?

Niestety, nie tylko w tym przypadku.

To forum elektroniczne a nie wróżbiarskie. O co chodzi tak na prawdę domyśli się jedynie niewielki procent osób, a reszta będzie przekonana o tym, że dioda umieszczona na radiatorze ma "magiczne właściwości". Język techniczny powinien być precyzyjny, wtedy wiadomo o co chodzi.

Szukaj w 5mln produktów