Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbinka wodna w mini skali

21 Lut 2011 20:52 1960 3
  • Poziom 2  
    Potrzebuje zrobić małą turbinkę wodną zasilającą na przykład żarówkę. Zupełnie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Przekopałem dużo tematów i odpowiedzi nie znalazłem. Chciałbym, żeby była ona [turbinka] w jak największym stopniu "moja" a nie zmontowana z np. dynamo od roweru.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    chcesz po prostu zrobić od podstaw turbinke i prądnice ?
    jakaś praca na konkurs ?
  • Poziom 43  
    To proste:
    przepływ 1 litra wody na sekundę przy różnicy poziomów 0,5m niesie moc mechaniczną ok. 5W. Dla przetworzenia tego przepływu można zastosować tutaj koło wodne, jako konstrukcję prostszą, niż np. turbina Peltona lub Kaplana.
    Obroty koła wodnego są dość niskie, więc dla prądnicy musisz zastosować przekładnię - może być z kołem rowerowym, czyli taka, jak dla dynama rowerowego. Nie chcesz nic z roweru - OK, daj małą i zgrabną przekładnię planetarną 1:50 (ostatecznie może być 1:30).
    Dynamo od roweru przetwarza ok. 5W mocy mechanicznej na 3W mocy elektrycznej, można tym świecić żarówką 6V/0,5A.
    Jeśli nie chcesz dynama od roweru, to możesz sam coś skonstruować według tego wzoru, a nawet coś lepszego.

Podobno dla chcącego nic trudnego ...
  • Poziom 2  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Można zamknąć