Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje schematu wzmacniacz na lampach el34

panmechanik 24 Paź 2004 12:24 2957 13
  • #1 24 Paź 2004 12:24
    panmechanik
    Poziom 23  

Witam chciałbym zbudować wzmacniacz na lampach el34.Czy ktoś z was posiada schemat razem z PCB??Jeżeli tak prosze o kontakt.Dziękuje

0 13
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 24 Paź 2004 14:00
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Dużo tego znajdziesz na www.tremolo.tk, www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom, www.fonar.com.pl czy www.ecc.cidernet.pl. Osobiście nie radziłbym montować lampowych stopni mocy na płytkach drukowanych (lubią się lampiska grzać, zwłaszcza EL34), a na początek się wprawiaj stopniowo (tzn np. wzmacniacz single- ended na ECL86, potem push-pull na EL84, coraz to większe- a na koniec bierz się za takie kobyły jak wzmacniacze na EL34). A i pamietaj o kilku zasadach- rozładowywania elektrolitów a regulacje przeprowadzaj jedną ręką (by ci z 400V anodowego przez dwie łapy nie poszło- ja to dość dobrze znoszę ale z tobą może być... terminalnie). Jakie zastosowanie tego wzmacniacza- gitarowy, do domowego słuchania, do różnych radiofonii przewodowych itp? Mono czy stereo, jaka moc wyjściowa?

0
  • #3 24 Paź 2004 14:52
    sj28
    Poziom 15  

Jedną z propozycji jest wzmacniacz lampowy gitarowy z artykułu Elektroniki Praktycznej nr3/96 i 4/96.
    Nie chcę się powtarzać: proszę w tym forum,
    w dziale Retro i Lampy , szukaj tematu Transformatory pod lampy
    Tam też znajdziesz schemat, którego szukasz

0
  • #4 24 Paź 2004 14:58
    panmechanik
    Poziom 23  

Przepraszam chodziło mi o przedwzmacniacz na lampach el34.Chciałbym go zastosowac do słuchania muzyki.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #5 24 Paź 2004 15:03
    sj28
    Poziom 15  

Lampy EL34 są lampami do stopnia końcowego. Lampami do stopnia wejściowego są np . ECC81, ECC83.
    Nie wiem, czy takie twe wymaganie-"EL34 w przedwzmacniaczu" to pomyłka czy konieczność?

0
  • #6 24 Paź 2004 20:18
    panmechanik
    Poziom 23  

Witam troche ,,przekreciłem"ale mam inne pytanie a mianowice mam amplituner Technicsa SA-EX500 jednak on nie ma wyjść pre-out i main in aby podłączyć przedwzmacniacz lampowy.I tutaj moje pytanie moze jest możliwosć podłączenia przedwzmacnaicza do amplitunera lub czy musze kupować zwykły wzmacniacz aby miał te wyjścia do podłączenia przedwzmacniacza ,czy moze zamiast kupować zwykły wzmacniacz i robić przedwzmacniacz odrazu zrobić wzmacniacz lampowy??co doradzanie??

0
  • #7 24 Paź 2004 22:38
    sj28
    Poziom 15  

Proponuję wejść do tematu Bufor lampowy na ECC88 czy daje jakieś efekty pod adresem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic186176.html

Moim zdaniem ( zaznaczam tylko teoretycznym ) można zrobić przedwzmacniacz lampowy i podłączyć go do wejść amplitunera np.aux. ( jeśli takie amplituner posiada).
    Oczywiście poziom sygnału wyjściowego z przedwzmacniacza ( tj. wejściowego do amplitunera ) musi być odpowiedni.
    Do zacisków wejściowych przedwzmacniacza podłączony zostanie odtwarzacz cd.

0
  • #8 25 Paź 2004 16:38
    panmechanik
    Poziom 23  

Witam ponownie ze wzgledu na to że nie podłaczy sie przedwzmacnaicza pod amplituner postanowiłem że zrobił prawdziwy wzmacniacz na lampach.i tutaj moja prośba prosiłbym wszystkich któzy znają strony gdzie znajde opis,schemat i płytke PCB(wzmacniacz musi być na płytce)wzmacniacza na lampach.jedynie znalazłem tą strone.http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Roessler-Amp/Bauanleitung.htm

0
  • #9 25 Paź 2004 22:26
    Vault Dweller
    Poziom 29  

panmechanik napisał:
    Przepraszam chodziło mi o przedwzmacniacz na lampach el34.Chciałbym go zastosowac do słuchania muzyki.

Przedwzmacniacz na EL34?? Chyba wariactwo hi-endowe jakieś. Te lampy, będące pentodami mocy (skądinąd bartdzo szeroko stosowanymi) stosuje się w dużych wzmacniaczach mocy ze względu na ich chociażby dużą maksymalną moc wydzielaną na anodzie. Najczęściej spotyka się układy przeciwsobne na dwóch lub czterech (jak np. BIS-101) takich bańkach, rzadziej widuje się single-ended. Za to przedwzmacniacze buduje się z reguły na triodach (ECC81-82, ECC88, 6N8S i in.) lub rzadko, i to raczej stopnie dużego wzmocnienia- np. mikrofonowe, na pentodach (prawie zawsze EF86 bo jest przeznaczona do zastosowań audio, nie szumi i nie mikrofonuje za bardzo).

0
  • #10 25 Paź 2004 22:57
    panmechanik
    Poziom 23  

to już nie musi być wzmacniacz na el34 może być na innych lampach ale żeby była gotowa płytka PCB

0
  • #11 26 Paź 2004 23:07
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Hmm... Poszukaj w google, na pewno coś znajdziesz. Albo zaprojektuj sobie :) Osobiście nie używam płytek drukowanych do urządzeń lampowych- składam je sobie w pajączku wspomaganym łączówkami lutowniczymi wymontowanymi z innych staroci.

0
  • #12 27 Paź 2004 18:08
    panmechanik
    Poziom 23  

No właśnie szukam na google i znalazłem tylko dwa schematy z czego jeden nie dokończony a chciałbym mieć większy wybór.Wpisuje vacuum amplifier PCB i nic ciekawego nie znajduje

0
  • #14 29 Paź 2004 16:24
    Jawo
    Poziom 9  

Podam Ci najlepszą stronkę z lampiakami. GUITAR TUBE AMPS. Po prostu wpisz to w wyszukiwarce Onetu. Znajdziesz tam kupę fajnych schematów.Jak masz pytania pisz na maila. Pozdro.

0