Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przemiennik na motorola GM360 i GM950

sp3nyx 22 Feb 2011 11:45 5217 10
 • #1
  sp3nyx
  Level 13  
  Posiadam radiotelefony gm360 ,gm950 oraz tzw RICK z przewodami od gm300/m216.
  Szukam pomocy,podpowiedzi w jaki sposób w zaprogramować GP I/O Lines wykorzystując wspomniane wcześniej elementy tak aby zbudować z tego radio przemiennik .Za wszelką pomoc będę wdzięczny .
  Pozdrawiam
 • #2
  irekr
  Moderator
  Rick nie jest potrzebny.
  Stawiasz gm360 na odbiornik, GM950 na nadajnik. Układ odwrotny nie jest wskazany z uwagi na błąd konstrukcyjny w sterowaniu nadajnika w GM360 (i GM350) - tzw błąd podwójnego uderzenia.
  W GPIO GM 360 wyprowadzasz stan logiczny PL lub SQ (sterowanie od PL lub nośnej) , tak samo w nadajniku ustawiasz na GPIO PTT . Ustawiasz stany niskie, czyli zwarcie do masy powoduje uruchomienie nadajnika.
  Z wyjścia audio (chyba pin 11) wyprowadzasz audio i podajesz na tłumik 6 dB (mogą być dwa oporniki po 1 k ohm) do punktu styku oporników dołącz elektrolit około od 1 do 10 mikrofarady plusem dołączony do wejścia audio TX ustawionego na GPIO w nadajniku.
  Zrobiłem kilkadziesiąt takich przemienników, działają już po kilkanaście lat...

  PS. Nie zapomnij podłączyć PIN startowy pod 12V, jak tego nie zrobisz to urządzenia nie uruchomia się w momencie podania zasilania.
 • #3
  green33

  Level 31  
  Dodatkowo GM 360 ma opcję lekkiego stłumienia odbiornika (korzystne przy dużym śmietniku w eterze) - opcja BASE STATION.

  Marcin
 • #4
  sp3nyx
  Level 13  
  Ok dzięki za podpowiedź, układ miksowania bez wykorzystania RICKA jest ciekawy lecz myślałem o wykorzystaniu przystawki RICK bo takową posiadam. Jeżeli nie uda mi się w ten sposób o którym ja myślę wykorzystam kolegów podpowiedź.
  Dzięki.
 • #5
  irekr
  Moderator
  Ta opcja o której pisze kolega green to zmiana punktu pracy wzmacniaczy w.cz tego radiotelefonu. Funkcja bardzo cenna w warunkach stacjonarnych, kiedy poziom tła szumowego jaki przylatuje z anteny jest znacznie wyższy niż poziom czułości radiotelefonu ustawionego w trybie stacji ruchomej.
  Z praktyki" poziom szumu tła w śródmieściu Warszawy uzyskany z typowej "długiej pały" radmorowskiej wynosi około 0,8 do 1,5 mikrowolta - miejscami jest nawet powyżej 10 mikrowoltów. Inna praktyka mówi, że w warunkach miejskich stosowanie "gołego" odbiornika bez filtru wnękowego (rurowego) na wejściu jest bezcelowe.
  Problem polega na tym, że obwody przełączania anteny na wejściu radiotelefonu powodują dodatkowe tłumienie ( i intermodulację) jeżeli na wejściu antenowym pojawi się jakiekolwiek napięcie w.cz powyżej 0,1V.
  Wielokrotnie dokonując pomiarów anten w centrum Warszawy stwierdzałem że są zakresy na których napięcie w.cz znacznie przekracza 2 V, z tego tez powodu używanie MFJ-ta do pomiarów parametrów anteny jest raczej niecelowe. Ale to tak jest jak w promieniu kilometra pracuje kilkaset nadajników o łącznej mocy ponad 100 kilowatów. I nie są to tylko moce nadajników radiowych czy telewizyjnych.
 • #6
  green33

  Level 31  
  Do tej pory pamiętam, jak w Bełchatowie na dachu jakbym gałą w MFJ nie kręcił to twardo stała 89,4 Mhz :) ... Eska Bełchatów miała w pobliżu antenę :)
  I uratował nas dawno nieużywany rezerwowy reflektometr :)

  Dokładnie jest tak jak kolega pisze, załączenie Base Station mocno nie obcina czułości RX-a, ale często powoduje, że nagle przestają się ładować rożne śmieci ... warto eksperymentować, oprogramować dwa kanały identycznie, ale jeden z Base Station, a drugi bez i porównywać.

  Marcin
 • #7
  sp3nyx
  Level 13  
  Ok,widzę że rozmowy lekko odbiegły od tematu podstawowego z tego wniosek że albo jest mało prawdopodobne abym wykorzystał RICKA do zrobienia przemiennika lub temat jest mało popularny .Mam jeszcze jedno pytanie do kolegów czy montując proponowany układ bez RICKA funkcja z CTCSS działa ?
 • #8
  irekr
  Moderator
  Jak najbardziej.
  Działanie prostej retransmisji bez RICK-a polega na tym, że wyprowadzasz stan logiczny otwarcia CTCSS (PL) który to powoduje uruchomienie nadajnika przez GPIO.
  Układ działa wg prostej zasady: jest CTCSS (PL) - jest sygnał niski (poziom masy) na właściwym GPIO - uruchamiany jest nadajnik. Oczywiście można startować nadajnik po SQL (od blokady szumu) ale nie ma to specjalnie sensu.
  Pamiętaj że regulacja blokady szumu dotyczy tylko blokady na nośnej, nie ma wpływu na czułość odbiornika z PL. W odbiorniku wyjście audio było użyte w opcji deemfazy bez sql, co dawało taki fajny "szumiaszczyj ogon" przy zamykaniu się przemiennika. Na nadajniku można oczywiście uruchomić RB.
  I uwaga: - retransmisja nie przenosi sygnałów PL (CTCSS), jeżeli odbiorniki ruchome maja CTCSS (PL) to zapinamy na nadajniku odpowiedni PL. Nie przenosi także DPL. Mogą być różne PL-e w odbiorze i nadawaniu, ale nie jest to zalecane.
  Mając jako odbiornik na GM360 można porobić różne ciekawe chwyty, ale to już oddzielny temat. Szczytem wyrafinowanie było uruchomienie przeze mnie zestawu 3 przemienników które reagowały na kilka tonów PL i uruchamiały nadajniki z takim tonem PL jaki do nich dotarł. Przy stosowaniu 8 tonów (dla każdej z grup oddzielny PL) te 8 grup stacji pracowało na 3 kanałach radiowych. Wystarczyło odpowiednio poustawiać skanery w odbiornikach. Jest to o tyle wygodne ze mając 3 kanały wpuszczałem 8 grup stacji (tyle było potrzeba) sobie nie przeszkadzających, bo było mało prawdopodobne, by jednocześnie nadawały stacje z więcej niż 3 grup. Działało to jak taki trunking dla ubogich. Każde naciśnięcie PTT powodowało zabranie następnego kanału wolnego do pracy, co trochę utrudniało podsłuchiwanie.
  Patent działa tak dla sieci duosimpleksowych jak i simpleksowych.
 • #9
  sp3nyx
  Level 13  
  Serdeczne dzięki za pomoc i wszelkie informacje. Jutro czyli w sobotę mam nadzieję że zabiorę się do działania ,postaram się poinformować o postępach w pracy. Jeszcze raz dzięki .
 • #10
  sp3nyx
  Level 13  
  Witam, nie miałem na tyle czasu aby się pochwalić że prace nad prototypem zostały zakończone.Teraz muszę to troszeczkę ogarnąć na płytce z kilkoma elementami i wyprowadzonymi przewodami do złączy w radiotelefonach.
  Przy odrobinie czasu spróbuję to narysować może komuś się przyda .
  Jeszcze raz dzięki za pomoc.
 • #11
  edii007
  Level 13  
  Witam kolego sp3nyx jak sobie poradziłeś z przemiennikiem czy można prosic o schemat podłączeń ja osobiście szukam schematu do przemiennika corosband z 70cm na 2m i odwrotnie posiadam motorole gm 360 vhf, gm 360 uhf .

  Moderated By c2h5oh:

  Nie podpinaj się do cudzego tematu ze swoimi problemami.
  Autor tematu może poprosić o jego ponowne otwarcie.