Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG L194WT-SFS - gaśnie, jaki schemat?

22 Lut 2011 17:51 5342 7
  • Poziom 16  
    Witam.
    Wziąłem na warsztat L194WT-SFS (FCC: bejl194wtm), złożony w PL.
    Chassis: LM62A
    zasilacz: eax35159301/7

Monitor trafił do mnie martwy (ponoć nagle przestał się włączać). Elektrolity wybrzuszone - podmiana spowodowała, że zaczął wstawać, ale niestety gaśnie. Zwarta była dioda zenera ZD302 przy U303. Oba 4511GN nie mają zwarć (chętnie bym i tak je podstawił, gdybym wiedział jaki zamiennik... gotowej odpowiedzi na elektrodzie nie znalazłem...). Usunięcie diody nie rozwiązało problemu (zmiana jest tylko taka ze ekran najpierw się ukazuje, potem jest nieco jaśniejszy po czym gaśnie, wcześniej nie było tego rozjaśnienia).

Sciągnałem ok 10 schematów różnych modeli LG - w ani jednym nie ma schematu tego konkretnego zasilacza.

jest tam jedno podwojne trafo (eel-22), oz9938gn, 2x 4511gd , laf0001

Czy ktoś może posiada ten schemat?
  • PCBway
  • Poziom 16  
    To niestety nie ten zasilacz/inwerter (znalalzem go w wielu innych schematach)
  • PCBway
  • Spec od monitorów
    Zasilacz jest chyba na FAN7601 + polowy SSS7N60 (niskie Rds)
    - oczywiście Tl431 +opto zmienione
    Uwy: +5V/1A i 22V/2A
    Podobny zasilacz jest w LG1942 *oczywiście brak schemtu

Zobacz jeszcze elke sieciową i trafko EEL-22D, EEL-22W. (na międzyzwojowe)

Polowy pasuje jako zamiennik IRF7389/ słabszy trochę IRF7319
  • Poziom 16  
    wedle http://north.pl/karta/-laf0001-dip8-ic,2959624.html laf0001 jest zamienny z FAN7601.

Pozostalych elementów które wymieniłeś doszukać się nie mogę. Są dwa w obudowie to220 (SSS7N60 ?) , jeden to92 (Tl431 ? bo w obudowie dip ani w sop na pewno nic takiego nie ma na pcb) ale mają one inne oznaczenia - pózno już, spiszę je na spokojnie . Po stronie obwodów nie ma ani jednego scalaka SMD.

PS. na jakie napięcie będzie ten zener SMD przy polowych?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Elki po +5v wymieniłeś?
    Taki jak na foto
    LG L194WT-SFS - gaśnie, jaki schemat?

zenerki standartowe jak w innych polowych w bramce :na 15V
  • Poziom 16  
    Jest to ten zasilacz wlasnie.

elektrolity wymienilem wszystkie zanim rozpoczalem watek (nieprecyzyjnie to okreslilem w pierwszym poscie), poza tymi dwoma malymi miedzy bezpiecznikiem a FAN7601.
    Jak sprawdze reszte to bede pisal o postepach.
  • Poziom 16  
    Zamówiłem diody zenera oraz IRF7389. Diody przyszły po kilku dniach ale IRFy doszły z TME dopiero dziś. Przed chwila właśnie wlutowałem zenera w miejsce tego który był oryginalnie zwarty a oryginalne mosfety pozostawiłem bo już nie chciało mi się rzeźbić pająków by SO przylutować do DIPów... przezornie sprawdziłem trafo, poprawiłem na nim luty (na wielu kondensatorach ceramicznych smd też) i sprawdziłem kondensatory ceramiczne wysokiego napięcia pod kątem zwarcia. Wszystko wyglądało ok.

W rezultacie monitor już od kilku minut nie gaśnie i stabilnie wyświetla monit o braku sygnału ;) IRFy pewnie przydadzą się w przyszłości.