Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie PLC ze SCADA przez RS232 w PLC

22 Lut 2011 19:26 4082 7
  • Poziom 21  
    Witam.

Mam sterownik PLC Panasonic FP-X C14R.
    Czy jest jakaś możliwość żeby połączyć ów sterownik z programem SCADA?
    Programy jakie mam to iFIX 3.5PL(full z kluczem HASP-zakupiony), Adroit(DEMO), PRO-2000(DEMO).
    Najbardziej zależy mi na iFIX i Adroit.

Prosiłbym o dokładne wytłumaczenie jak to zrobić, jestem z tej dziedziny jeszcze niestety zielony.
  • Specjalista Automatyk
    iFIX 3.5 to nie nowinka ale da radę a mając klucz to jeszcze łatwiej ;) będzie Ci działać.

Potrzebujesz dowiedzieć się jaki protokół komunikacyjny obsługuje sterownik, który masz oraz jaki rodzaj interfejsu posiada (czy jest to RS-232 czy RS-485 czy coś innego, czy potrzebujesz jakiś specyficzny kabel/przejściówkę). Jeśli już to będziesz widzieć to musisz sprawdzić czy iFIX posiada driver komunikacyjny obsługujący dany protokół. Jeśli ma to jesteś w domu.

Trzeba tylko skonfigurować PLC i driver komunikacyjny. Utworzyć zmienne w bazie procesowej i jazda wyświetlać je na ekranie.
  • Poziom 21  
    No więc tak:
    To jest sam sterownik bez żadnych kart rozszerzeń.
    Posiada tylko RS232 na wtyczce PS od myszki. Mam do niego kabelek do wgrywania programu przez FPWinPRO 6. (czyli PS(RS232)<=>RS232<=>RS232 to USB)

Czy przez ten port i ten sam kabel co do programowania jest możliwa komunikacja ze SCADą?

Szukałem w sieci ale niestety nie znalazłem info co do protokołu.
    Drivera też nie znalazłem - szukałem po nazwie sterownika bo niestety nie wiem jaki protokół.

I tutaj właśnie leże. Napisałem sobie prostą aplikację w LD : dwa Wej, dwa Wyj, i taki przerywacz dla jednego wyjścia.
    Chciałem to wszystko pokazać na wizualizacji, lecz poległem na poziomie komunikacji PLC z komputerem(SCADą) dokładnie iFIX3.5PL.

Jeśli ktoś posiada bardziej sprecyzowane info jak to spiąć to proszę o pomoc.
  • Specjalista Automatyk
    Zdaje się, że może byc protokół MEWTOCOL (tutaj popatrz na kepware.com) lub MODBUS. Jeśłi modbus to pikuś ;). Sprawdź w konfiguracji sterownika (portu) czy da się włączyć protokół modbus (może włącza się go pisząc kawałek programu?).

Z tego co widzę to Panasonic jest określany jako Aromat/Matsushita/NAIS.
  • Poziom 14  
    zadzwoń do przedstawiciela Panasonic w Polsce i zapytaj jaki Twój sterownik obsługuje protokół. Jeżeli okaże się, że ma Modbusa to dowiedz się jak go odpalić. Mając taką wiedzę, powinieneś bez problemów uruchomić połączenie PLC-SCADA

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Puki co ruszyło na FP OPC Serwer.
    Może mi wystarczy na początek, ale spróbuje jeszcze zadzwonić i coś się dowiedzieć.
  • Poziom 14  
    kapsel2105 napisał:
    Puki co ruszyło na FP OPC Serwer.
    Może mi wystarczy na początek, ale spróbuje jeszcze zadzwonić i coś się dowiedzieć.

"Póki" :) jeżeli uruchomiłeś już serwer OPC, to teraz poszukaj w dokumentacji SCADY jak konfiguruje się w niej klienta OPC.

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam, nie wiem czy temat jest aktualny ale chciałbym dołożyć swoje trzy grosze. To jest generalnie mały sterowniczek z wyjściami przekaźnikowymi. Na pokładzie masz tool port czyli złącze mini din 5 - podobne jak w myszce (tylko podobne). Na pokładzie tego sterownika masz do dyspozycji tylko mewtocol po rs232 lub czysty RS bez żadnego protokołu. Żeby mieć modbusa musisz niestety dołożyć kasetę komunikacyjną (modbus jest com1 lub com2). Z tego co się orientuję iFix powinien z nim ruszyć. Jeżeli nie będzie sterowników Panasonic FP to szukaj Matsushity - to jest to samo. Oba wspierają Mewtocol. Jeżeli chcesz zrobić małą wizualizację na PC możesz spróbować napisać ja w np. C# albo w VB.Net Mają do tego gotową wtyczkę fp connect.