Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozwiązanie problemu przydźwięku w Logitech Z-2300

Gordios 22 Lut 2011 19:46 5141 0
  • Autor: Florin

Logitech Z-2300 jest systemem głośników 2+1 o mocy 200 watów, z 8-calowym subwooferem, certyfikowanym przez THX®. Nie będę opowiadał o ich zaletach czy tez wadach, bo to nie jest przegląd ich możliwości. Moje głośniki Z-2300 pracowały wyśmienicie przez 2 lata, ale podczas trzeciego roku ich eksploatacji zacząłem słyszeć cichy przydźwięk wydobywający się z subwoofera niezależny od położenia regulatora siły głosu, podłączenia czy odłączenia wejścia. Na początku denerwowało mnie to przez jakiś czas, potem do tego przywykłem, ale ostatnio przydźwięk ten stał się intensywniejszy i już nie mogłem go wytrzymać.
    W ciągu ostatnich kilku tygodni wciąż myślałem że należy to kiedyś naprawić, ale uważałem, że będzie trzeba wymienić jakieś kondensatory, że będzie trzeba coś odlutować, potem znaleźć właściwe odpowiedniki, potem znowu przylutować… okazało się że rozumowanie było niepoprawne, bo usunięcie usterki było znacznie łatwiejsze.

Przede wszystkim należy zdjąć przedni grill. Posłużyłem się małymi płaskimi śrubokrętami wsuniętymi pomiędzy grill i plastikowy pierścień, najpierw ze strony lewej i prawej, a następnie z góry i z dołu. Wydaje mi się, że grill był lekko przyklejony i należało użyć pewnej siły aby go poruszyć. Udało mi się zdjąć mój grill bez widocznych zadrapań czy też wgnieceń. Niektórzy zalecają posłużenie się suszarką do włosów: http://www.youtube.com/watch?v=cqbkMGPtZUU

Następnie należy usunąć 8 śrub mocujących woofer, po czym należy powoli wyjąć woofer trzymając go bardzo mocno aby duży magnes znajdujący się z tyłu nie przybliżył sie do toroidalnego transformatora znajdującego sie na dnie obudowy woofera. Po rozłączeniu konektorów należy wyjąć woofer, co pozwoli w następnej kolejności wyjąć płytkę drukowaną, aby nią się zająć. Jeżeli zapinki kablowe mocujące kale do pudełka są zapięte zbyt ciasno, to możesz je przeciąć, ale ostrożnie, żebyś nie poprzecinał kabli. Dobrze byłoby abyś miał zapasowe zapinki, bo w przeciwnym przypadku kable będą poruszały się synchronicznie z niskimi tonami.

Teraz zabieramy się za tylną ściankę woofera. Musimy wykręcić wszystkie śruby (a jest ich 22) mocujące metalową płytę. Jeżeli nie wyciągałeś tej płyty tylnej to może okazać się, że jest ona lekko przyklejona i zakleszczona, więc chwyć silnie za radiator i mocno pokręć nim równocześnie ciągnąc go, ale ostrożnie, ponieważ do tej płyty przymocowane są wszystkie kable, a płytę można odsunąć od obudowy nie więcej niż 10 centymetrów. Jak płyta odejdzie od obudowy to przyjrzyj się na przewody, które nie pozwalają Ci odsunąć jej dalej. W moim przypadku musiałem przeciąć jeszcze kilka zapinek na kablach woofera (czarny i czerwony) abym mógł obejrzeć dokładnie płytkę.

Chociaż na powyższej fotografii dość trudno jest dojrzeć potencjalny problem, mi się to udało. Zaznaczyłem go czerwonym kółkiem; jest to jeden z zaciskanych konektorów służących do zabezpieczenia dwóch przewodów. Czarny kabel (masa) idzie od transformatora toroidalnego umieszczonego z drugiej strony obudowy. Gdy dochodzi w pobliże płytki drukowanej dżentelmeni z firmy Logitech zdecydowali, aby go podzielić, i od tego miejsca do płytki prowadzony jest kolejny niewielki odcinak czarnego przewodu. Nie rozumiem, dlaczego oni nie mogli zastosować po prostu jednego odcinka przewodu. Z rozmów z kolegą pamiętam, że takie miejsca łączenia są bardzo częstą przyczyną szumów we wzmacniaczach. spowodowanych przerwaną masą. W moim przypadku konektor zaciskowy nie utrzymywał kabli wystarczająco ściśle, a zatem powstało niedoskonale połączenie masy między transformatorem a płytka drukowaną.

Na powyższych fotografiach widać, w jaki sposób usunąłem konektor zaciskowy i zlutowałem dwa odcinki przewodu. Teraz jeszcze kawałek rurki termokurczliwej do osłonięcia miejsca lutowania i przydźwięk zniknął. Zmontowałem wszystko z powrotem i teraz mogę ustawić maksymalne wzmocnienie przy odłączonych wejściach a z głośnika dobiega ledwie słyszalny szum. Nic dziwnego, że Z-2300 ma SNR >100 dB oraz certyfikat THX®.

Oryginalny artykuł umieszczony jest na http://www.youritronics.com/logitech-z-2300-subwoofer-hum-solved/
    Tłumaczenie za zgodą youritronics.com

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Gordios
    Poziom 18  
    Gordios napisał 395 postów o ocenie 192, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.