Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ośmiokanałowy system zdalnego sterowania na podczerwień

Gordios 22 Lut 2011 19:51 6016 4
 • Ośmiokanałowy system zdalnego sterowania na podczerwień

  Niniejszy projekt przedstawia system zdalnego sterowania ośmioma urządzeniami pracujący w podczerwieni. Kody sterujące przesyłane są w formacie RC5. Częstotliwość nośnej wynosi około 38 kHz. Nadajnik podczerwieni zasilany jest baterią CR2016 o napięciu 3 V. Aby wydłużyć czas pracy baterii procesor jest wprowadzony w stan uśpienia, w którym znajduje się przez większość czasu i z którego jest wyprowadzany tylko wtedy, gdy naciśnięty zostanie przycisk.

  Ośmiokanałowy system zdalnego sterowania na podczerwień

  Nadajnik

  Sercem nadajnika jest układ PIC16F630, który jest używany do przesyłania rozkazów do odbiornika. Generuje on również częstotliwość nośną 38 kHz. Zasilany jest bateria CR2016 o napięciu 3 V.

  Gdy nie jest naciśnięty żaden z przycisków to procesor jest wprowadzany w stan uśpienia (SLEEP), co ma na celu oszczędzanie baterii. Dla wyprowadzenia procesora z tego stanu używane jest przerwanie generowane przez zmiane stanu portu PORTA. Jeżeli nie jest aktywne przerwanie globalne, program zaczyna wykonywanie się od rozkazu następującego bezpośrednio po rozkazie SLEEP. Procedura obsługi przerwania realizuje przeszukiwanie przycisków, odnajduje który z nich został przyciśnięty i wysyła odpowiedni rozkaz kanałem podczerwonym.

  Ośmiokanałowy system zdalnego sterowania na podczerwień
  Układ nadajnika podczerwieni

  Odbiornik
  Odbiornik również wykorzystuje układ PIC16F630. Po włączeniu zasilania procesor będzie sprawdzał sygnał wejściowy IR, będący wyjściem z modułu dekodera podczerwieni (TSOP4838). Po odebraniu rozkazu z kanału podczerwonego procesor dekoduje go i włącza na 60ms sygnał akustyczny.
  Wyjście (przekaźnik) pracuje jako przełącznik. Jeżeli odpowiedni rozkaz zostanie zdekodowany, to wyjście zostanie załączone. Ponowne przyjście tego samego rozkazu spowoduje wyłączenie wyjścia.

  Ośmiokanałowy system zdalnego sterowania na podczerwień
  Układ odbiornika podczerwieni

  Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, wejdź na http://coolcircuit.com/project/8chrem/index.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 173, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #3
  szympek;)
  Poziom 20  
  1. Czy tego pic'a zaprogramuje tym??
  2. W miejsce kropek wchodzą następne przekaźniki??
  3 co z tym uln2830 ---> uln2803?
 • #5
  saico
  Poziom 19  
  Interesujący projekt, ale pisanie oprogramowania, to nie moja kategoria... czy ktoś mógłby zmienić kod źródłowy, by sygnał na wyjściu odbiornika (PIC'a) pojawiał się za każdym razem tylko na czas przyciśnięcia przycisku w pilocie? Tak by z tych ośmiu kanałów połowa mogła by działać jako "momentary", reszta bez zmian jako "latch".

  kod źródłowy