Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator CarAudio 1F 20/24V mit, czy też prawda ??

Niuniek_84 22 Lut 2011 22:09 4746 11
  • #1 22 Lut 2011 22:09
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Koledzy,

Mam pytanie odnośnie kondensatora od systemów car audio.
    Zasadę działania znam, inne posty czytałem, a z wujkiem Google również medytowałem, jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje wątpliwości.

Posiadam kondensator:
    Na napięcie 20/24V

Zastanawiam się nad:
    1. Czy ten kondensator faktycznie może pracować przy napięciu 20V chwilowo 24V ??
    2. Czy jego konstrukcja może być jednolita, czy też moduł wielu małych kondensatorów ??
    3. Jaka może być żywotność takiego kondensatora, czy wytrzyma np. 1000 cykli rozładowania/naładowania ??

Kondensator planuję użyć do dużego zasilacza 0-20V 0-50A.
    Przepraszam, że post umieszczam w dziale Car Audio, ale grono osób czytających ten wątek, widziała największą ilość kondensatorów audio :)

Pozdrawiam życząc spokojnej nocy.
    Piotr

0 11
  • #2 22 Lut 2011 22:39
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Chcesz zbudować "klasyczny" zasilacz regulowany o mocy 1kW? Pomyśl o impulsowym...

0
  • #3 23 Lut 2011 07:58
    Niuniek_84
    Poziom 23  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Chcesz zbudować "klasyczny" zasilacz regulowany o mocy 1kW? Pomyśl o impulsowym...

Tak, na 99% będzie to impulsowy zasilacz z dodatkowym regulatorem PWM, ale kwestie zasilacza będę poruszał w innym poście, bądź PW.

0
  • #4 23 Lut 2011 08:16
    rafbid
    Poziom 32  

1. Faktycznie może pracować z takim napięciem ale podejrzewam zę nie wytrzyma zbyt długo. Im większe napięcie tym większa siła magnetyczna działa na płyty w kondensatorze. Jak chcesz go użyć to radził bym dwa połączyć szeregowo.

0
  • #5 23 Lut 2011 08:23
    Niuniek_84
    Poziom 23  

rafbid napisał:
    1. Faktycznie może pracować z takim napięciem ale podejrzewam zę nie wytrzyma zbyt długo. Im większe napięcie tym większa siła magnetyczna działa na płyty w kondensatorze. Jak chcesz go użyć to radził bym dwa połączyć szeregowo.

Głównie będę pracował w okolicach 14V, jednak dobrze mieć zapas tak do 20/24V.

Jak każde urządzenie, kondensatory też mają awarie, czy często Koledzy spotykali się z uszkodzonymi modelami ??

0
  • #6 26 Lut 2011 14:47
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Wiem, że nie można pisać post pod postem, ale zależy mi bardzo na uzyskaniu informacji:

1. odpowiedź już padła, praca znamionowa 20V, maksymalna 24V.
    2. Czy może to być kondensator jednolity, czy zbudowany z wielu małych kondensatorów ????
    3. Czy kondensatory wytrzymują ładowanie i rozładowanie ?? Pewnie w moich warunkach przejdzie około 1000cykli.

Bardzo proszę o opinię, ponieważ waham się nad jego użyciem, a koledzy na pewno mają większą styczność z takimi kondensatorami.

Dziękuję bardzo.

0
  • #7 26 Lut 2011 16:21
    rafbid
    Poziom 32  

3. Kondensatory to nie baterie 1000cykli to nawet nie poczuje. One z biegiem lat po prostu wysychają a nie zużywają od ładowań i zozładowań. Np ja kondensatora od prądu stałego użyłem do ograniczenia prądu przemiennego ma 100uf na 40V i pracuje przy napięciu 20V jest ładowany i rozładowany 50lub100 razy na sekunde i tak od kilku tygodni.

0
  • #8 28 Lut 2011 11:24
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Dziękuję za informację.

W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak zbudować zasilacz w oparciu o taki kondensator :)

0
  • #9 28 Lis 2012 20:42
    Chrusta
    Poziom 22  

A ja żeby nie tworzyć nowego tematu, to zapytam tutaj. Moje pytanie także wiąże się z tym tematem.

Chodzi mi o kondensatory car-audio. Czy one rzeczywiście mają pojemności rzędu faradów? Mi się jakoś wierzyć nie chce, wystarczy sobie np. wejść na allegro i kondensator o RZECZYWISTYCH parametrach (tak jak napisane, tyle ma) ma np. pojemność 36000uF i wysokość 10cm przy średnicy około 3-4cm, a te kondensatory car-audio mają podobną wielkość (trochę wyższe są) i pojemność 50x większą, no to coś tu nie pasuje.

I w takim razie czy lepiej jest zrobić np. baterie kondensatorów 10 x 10000uF, w sumie prawie-rzeczywiste 0,1F? Będzie to lepsze od tych 1F car-audio z allegro? Swoją drogą jaką pojemność one mogą mieć (te car-audio)? Na allegro są sprzedawane kondensatory "KONDENSATOR ELEKTROLIT SANCON 10000uF 16V 10szt" w cenie 20zł, wymiary 16x35mm (średnica x wysokość), więc pewnie rzeczywiście tyle mają.

Pozdrawiam.

0
  • #10 30 Lis 2012 00:42
    Niuniek_84
    Poziom 23  

@Chrusta - to zależy co Kupujesz ...

Większość ludzi, oczekuje za najniższą cenę - najwyższej jakości. To że produkt ma śliczne opakowanie, a w koło rewelacyjne parametry wcale nie musi oznaczać, że tak faktycznie jest.

Jeśli jednak postawimy na jakość, to za sporą sumkę otrzymamy faktycznie bardzo dobry produkt.

Miałem w ręku kilka kondziorów robionych po kosztach - no i okazało się, że w środku był np. pakiet małych kondensatorów przykłaowo 20x4700uF.

Firmowe kondensatory mają dużo lepsze parametry, niestety nie posiadam miernika który ma tak duży zakres pomiarowy - ale robiąc prosty test zgromadzonej energii, było widać kilkukrotnie większą pojemność w porównaniu do podróbek.

Gdy budowałem zgrzewarkę kondensatorową, na jednej ze stron znalazłem pomiary różnych kondensatorów Car Audio, był to test niezależny, a jeden z projektantów pomierzył pojemność, rezystancję wewnętrzną itd ... no i okazało się że są bardzo różne parametry, przykładowo kondensator miał dużą pojemność ale kiepskie ESR.

Pozdrawiam

0
  • #11 07 Gru 2012 23:08
    Chrusta
    Poziom 22  

Czyli za cenę do 100zł lepiej zrobić sobie baterię kondensatorów, np. tak jak napisałem wyżej: 10 x 10000uF? Dużo to pomoże? Będzie trochę wspomagać akumulator, żeby go nie niszczyć dużymi impulsami pobieranego prądu (np. przy uderzeniach basu)?

0
  • #12 07 Gru 2012 23:38
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Jeśli mamy dostęp do tanich kondensatorów, to możemy zbudować sobie coś takiego.
    Jak budowałem duży wzmacniacz domowy, to właśnie zasilanie opierałem o wiele kondensatorów nisko impedancyjnych.

Na początku postu jest zdjęcie jednego z moich kondziorów, nic szałowego kupione za parę złotych, jednak gdy podepnę go pod wzmacniacz w aucie to już słychać wyraźną poprawę dynamiki basu, akumulator po prostu nie jest w stanie tak szybko dostarczyć tyle energii, co kondensator. Obecnie mam zainstalowany kondzior firmowy 2F, jednak nie odczuwam wielkiej różnicy - może dlatego, że słucham bardzo przeciętnie, a wzmacniacz nie potrzebuje tyle energii.

Osobiście szukał bym choćby używany, ale oryginalny, bo w samochodzie głupio robić choinkę kabli, płytek itd.... do domu to co innego, nawet lepiej to wygląda.

Pozdrawiam

PS. Poczytaj troszkę o Car Audio ... w pierwszych postach dużo się Dowiesz, tylko uważaj - to wciąga i rujnuje portfel :p

0
  Szukaj w 5mln produktów