Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

naprawa spawarki - intensywne uszkodzenia mechaniczne

bendziol 22 Lut 2011 22:12 3221 7
  • #1 22 Lut 2011 22:12
    bendziol
    Poziom 11  

Witam.

Odkupiłem od pewnego pana resztki spawarki - już ją potraktował młotkiem rozpoczynając tak rozbiór na miedź.
    I teraz nie umiem jej uruchomić, nawet nie wiem czy jest 1 czy 3 fazowa.
    Podobno nie miała diod więc chyba spawała prądem zmiennym.

Proszę znawców o pomoc/schemat jakiejś spawary najbliższej do tej prezentowanej, bo nie umiem zrozumieć tego jak ona powinna być podłączana.

Dodatkowo zastanawia mnie funkcja tego dodatkowego dławika - to regulacja prądu?
    w kablach tej spawarki plącze się też jakiś kondensator, ale tego to już zupełnie nie rozumiem - przypadek, czy rzeczywiście tak ma być.

Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej sprawy.
    Pozdrawiam,
    wojtek, spawacz-amator

zastanawia mnie ten podział spawary na dwie kolumny, z czego uzw. wtórne obu kolumn łączą się równolegle w zaciskach wyjściowych (w żółtej otulinie). nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania. Oczywiście nie jestem jakimś wytrawnym znawcą tematu.

naprawa spawarki - intensywne uszkodzenia mechaniczne naprawa spawarki - intensywne uszkodzenia mechaniczne

0 7
  • #2 22 Lut 2011 23:37
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

To wygląda jak spawarka 2 fazowa, ale trzeba to sprawdzić podłączając ją najpierw pod 230V.

Niewiele widać na tych zdjęciach. Uzwojenia połączone równolegle faktycznie stosuje się rzadko - ale zależy z czego ktoś wyjął ten transformator bo być może te uzwojenia są identyczne i o wystarczająco dużym napięciu, że można je było połączyć równolegle.

Dławiki się najczęściej na wtórnym daje, choć na pierwotnym też widziałem. Łagodzi on znacznie łuk elektryczny. Tutaj dodatkowo widzę czujniki temperatury - więc musiał by być jakiś stycznik, który by mógł wyłączyć po przegrzaniu.

Dwa przełączniki ?? Naprawdę nie wiem co autor miał na myśli. Może była to nie tylko spawarka, ale także prostownik do ładowania samochodu ?

0
  • #3 23 Lut 2011 19:19
    peloks
    Poziom 27  

A mi to wygląda na spawarkę MMA jedno fazową. Prąd regulowany dławikiem z odczepkami, podłączony w szereg na pierwotnym uzwojeniu transformatora. Termik może byś dany w szereg z zasilaniem, wszystko zależy od jego prądu granicznego i dopuszczalnego napięci pracy. Nie wiem może się mulę?

0
  • #4 25 Lut 2011 23:27
    bendziol
    Poziom 11  

Witam.

Coś niecoś wiem o energoelektronice, ale akurat o spawarkach niewiele.
    średnica drutu dławika wskazywałaby na możliwość łączenia tylko na pierwotnym.

Tylko czemu są dwa uzwojenia pierwotne?
    dwa wtórne połączone równolegle, ok niech będzie, ale co z dwoma pierwotnymi, też równolegle?

Macie jakiś schemat podobnego ustrojstwa, czy może symbol spawary o podobnej konstrukcji, bo bym chętnie sam coś poszukał, tylko nie wiem w którą stronę.

termikiem się nie przejmuję, coś tam się wymyśli po złożeniu całości.

i rzecz ostatnia i chyba ważna: spawarka oryginalnie była fabryczna, po rozbiórce przez znudzonego poprzedniego właściciela tak wygląda.

Pozdrawiam.

0
  • #5 26 Lut 2011 13:24
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    Tylko czemu są dwa uzwojenia pierwotne?

Uzwojenie pierwotne dzielone.
    Np. 2 uzwojenia w szereg - 400V. 2 równolegle 230V. Kombinacji może być więcej. To tylko przykład.
    Ustaw na pierwotnym końcówki przewodów tak by się ze sobą nie stykały, przyłącz do wtórnego spawarkę od "wujka" i pomierz napięcia strony wtórnej. Tylko pamiętaj napięcia mogą sięgać powyżej 400V. Lepiej byś z ciała nie robił rezystora.
    Ponieważ;
    Cytat:
    Coś niecoś wiem o energoelektronice, ale akurat o spawarkach niewiele.
    więc myślę, że dzięki temu dowiesz się jak uzwojenia mają być połączone.

0
  • #6 26 Lut 2011 22:21
    bendziol
    Poziom 11  

Dzięki za sugestię, w sumie pomysł dobry.

Ale wziąłem się na klasyczną metodę: prób i błędów.
    Okazało się że przełącznik 230/400V nie stykał i dlatego koleś rozmontował spawarę.

po pomierzeniu uzwojeń omomierzem doszedłem do wniosku że schemat wygląda mniej więcej tak:
    naprawa spawarki - intensywne uszkodzenia mechaniczne

po podłączeniu zaczęła ładnie buczeć, no i przeszła próbę spawania przy 230V po ustawieniu prądu na max. generalnie kolega peloks najtrafniej ocenił co moje cudo.

dziękuję wszystkim i pozdrawiam, dzięki elektrodzie dowiedziałem się że transformatory można łączyć równolegle. A w elektronice pracuję już 12 lat ;-)
    W końcu uczymy się całe życie :idea:

aha, jeszcze jedno pytanie: czy jak dam na wyjściu dobry mostek i dławik wykonany wg. opisów jakie już znalazłem na forum, to czy będzie się lepije spawało elektrodami otulonymi?

nigdy nie miałem jeszcze okazji spawać prądem stałym i nie wiem czy do tego są inne elektrody.

0
  • #7 03 Mar 2011 21:29
    peloks
    Poziom 27  

Po podłączeniu mostka prostowniczego (najlepiej pojedyncze diody a nie gotowe mostki) i dławika, prąd będzie bardziej stabilny, co wpłynie na jakość spoiny. Polecam elektrody rutylowe ER146 a do stali z gatunku S355 stare oznaczenie 18G2A elektrody EB150.

0
  • #8 13 Mar 2011 21:00
    bendziol
    Poziom 11  

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów