Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe zasady odnośnie ogrzewania budynków - dyskusja

23 Lut 2011 10:24 1667 3
 • Poziom 32  
  Nowe zasady odnośnie ogrzewania budynków wielorodzinnych
  23.02.2011r. 05:59
  Dzisiaj projektem ustawy o efektywności energetycznej zajmie się sejmowa Komisja Gospodarki - czytamy w „Rzeczpospolitej”. W projekcie znalazły się między innymi zapisy o odnośnie ogrzewania budynków wielorodzinnych.
  Dziennik zwraca uwagę, że zapisy ustawy nałożą między innymi nowe zasady wyboru sposobu ogrzewania budynków wielorodzinnych. Budujący jej inwestorzy będą zobowiązani w pierwszej kolejności korzystać z odnawialnego źródła ciepła, własnej elektrociepłownie lub wykorzystać ciepło odpadowe. Jeśli nie dostosują się do tych wymagań, będą mieć obowiązek przyłączenia budynku do systemu sieciowego, ale tylko wtedy, gdy ciepło oferowane przez dostawcę będzie pochodziło z OZE, kogeneracji lub będzie ciepłem odpadowym z przemysłu. „Rz” podkreśla, że w takiej sytuacji za przyłączenie do sieci ciepłowniczej nie zapłaci deweloper, a firma ciepłownicza.

  Co o tym sądzicie ?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Następny temat zastępczy? Następne bzdurne nieżyciowe podejście do tematu przez prawników a nie profesjonalistów.
  W ministerstwie tak się nudzą, że się ścigają kto większą bzdurę wymyśli?
  No chyba, że w parze pójdą dotacje, a nie przymus stosowania czegoś na siłę.
  Deweloper zamontuje jedną płytę solarna i będzie w zgodzie z przepisami. Co innego w apartamentowcach, świadomość społeczna to koszty, nie dla zwykłych śmiertelników. Mieszkanie w nowym budynku z odnawialnym systemem grzewczym z solarami i instalacją inteligentną i własną elektrownią wiatrową, centralą klimatyzacyjno-grzewczą - takie budynki powstają - apartamentowce, a nie ogólnie wielorodzinne.
  Jak będzie taki przymus to ile będzie kosztować m2?
  Tylko dotacje, a nie niby jak z solarami.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jeżeli coś zmienić w budynkach wielorodzinnych, to należy uniemożliwić stosowanie oddzielnego, indywidualnego kotła dwufunkcyjnego do każdego mieszkania. Dla dewelopera to problem z głowy, każdy ma swój kocioł i każdy płaci sam za gaz i za jego obsługę. Niby wszystko OK. ale z uwagi na ochronę środowiska już nie, np. w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym dla 30 mieszkań wystarczy zainstalować ok. 70 kW mocy na CO i CWU. Przy zainstalowaniu 30 kotłów dwufunkcyjnych 24 kW, to 30 kotłów o rożnej sprawności, zamiast jednego lub dwóch oszczędnych kondensacyjnych kotłów, które pod stałą obsługą serwisową zapewniają oszczędną eksploatację.
  Dla mieszkańców zdecydowanie tańsza eksploatacja i obsługa serwisowa.
  Dla środowiska zdecydowanie niższa emisja CO do atmosfery, i to bez zbędnych kosztów w budowie na OZC.
  Jeżeli jednak nie ma dostępu do gazu ziemnego, to bym się zastanowił nad OZC.
  Budowa osiedli ze spalarnią odpadów, lub miału - to katastrofa ekologiczna.
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  W Anglii jest tak, że każdy w mieszkaniu ma swój kociołek dwu-funkcyjny i w dodatku puszczony komin przez ścianę. Moce kociołków nie są ograniczane tak jak u nas 21 kW w jednorodzinnym a 5 kW w wielorodzinnym.
  Gdzie tam są jeszcze bardziej zaostrzone przepisy "ekologiczne".
  Moim zdaniem lepiej byłoby pójść w tym kierunku, pozwolić na montowanie takich mocy na kominach turbo a zabronić opalania paliwem stałym w miastach.
  W UK nawet w kominku nie można rozpalić czymś innym jak gazem.
  Wychodzisz na miasto i nie masz duszących czy szczypiących w oczy dymów z komina.

  A jak zaczną korzystać w pierwszej kolejności ze źródła odnawialnego to "kopciuchów" na drzewo i węgiel przyrośnie lawinowo.
  Według Polskiego prawa drewno jest odnawialnym źródłem energii, a kocioł na paliwo stałe będzie w tedy najtańszym rozwiązaniem "ekologicznym"