Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowezel bezprzewodowy na prm

23 Lut 2011 11:55 3356 17
  • Poziom 9  
    witam

chcialem u siebie w firmie usprawnic komunikacje poprzez wprowadzenie interkomu, a przynajmniej cos co by go przypominalo... rozwiazania gotowe nie spelniaja moich oczekiwan (glownie cenowo :))

ciagniecie kable odpada - za duzy naklad pracy

w zwiazku z tym wpadlem na taki oto pomysl: zakupic 6 sztuk krotkowalowek PRM (lub innych... o ty pozniej:P), kazdemu punktowi przypisac jeden urzadzenie, podpiac je pod zasilacz sieciowy i wyznayc jeden numer kanalu

w zasadzie chodzi tylko o to zeby biuro mialo kontakt z poszczegolnym miejscami (magazynem, sklep itd) bez ponoszenia duzych kosztow

teraz sa pytania:

czy PRM przebije sie przez grube ceglane sciany z odleglosc max 200m w linie prostej?

czy sprzet PRM na kodowane kanaly, czy kazdy moze nasluchiwac rozmow?

obecnie sam posiadam sprzet midland i wiem ze pracuje na innych czestotliwosciach - rzadko uzywanych w polsce (wrecz nielegalnych;P) i ma duuuuzo kombinacji (ponad 1000) - czy takie cos bedzie lepsze?

czy krotkowaflowki "kompaktowe" sa w ogole przystosowane do pracy ciaglej, mozna je podpinac pod zasilacz bez obaw ze po miesiacu padna?

a moze istnieja tanie interkomy bezprzewodowe, tylko ja sie takich doszukac nie moge....

z gory dziekuje za rzeczowe odpowiedzi i pozdrawiam

Regulamin punkt 15. Proszę poprawić post. /c2h5oh/.
  • Moderator
    deltan napisał:
    ...czy sprzet PRM na kodowane kanaly, czy kazdy moze nasluchiwac rozmow?

W paśmie PMR nie ma kodowania rozmów. Wszystkie kanały są ogólnodostępne.
    Znaczy to tyle, że każdy może na nich słuchać i nadawać. Nie wiem czy będziesz zadowolony gdy usłyszysz w swoim "radiowęźle" rozmowy innych użytkowników tego pasma. Pewnie inni użytkownicy PMR-ów też nie będą zadowoleni z komunikatów które zamierzasz nadawać.
    Ogólnie pomysł nie do przyjęcia. Pomyśl nad czymś innym. PMR nie jest przeznaczony do tego celu. Pamiętaj, że nie jesteś sam na tym paśmie.
  • Poziom 20  
    c2h5oh napisał:
    deltan napisał:
    ...czy sprzet PRM na kodowane kanaly, czy kazdy moze nasluchiwac rozmow?

W paśmie PMR nie ma kodowania rozmów. Wszystkie kanały są ogólnodostępne.
    Znaczy to tyle, że każdy może na nich słuchać i nadawać. Nie wiem czy będziesz zadowolony gdy usłyszysz w swoim "radiowęźle" rozmowy innych użytkowników tego pasma. Pewnie inni użytkownicy PMR-ów też nie będą zadowoleni z komunikatów które zamierzasz nadawać.
    Ogólnie pomysł nie do przyjęcia. Pomyśl nad czymś innym. PMR nie jest przeznaczony do tego celu. Pamiętaj, że nie jesteś sam na tym paśmie.

Witam. A ja się z kolegą ALKOHOLEM nie zgodzę. Ponieważ są gotowe urządzenia z tzw. Scramblerami ( czyli urządzeniami pozwalającymi na utajnienie korespondencji.)
    Nie jest to co prawda profesjonalny Scrambler, ale napewno utrudni nasłuch osobą trzecim. Autorowi postu radzę odszukać Urządzenia PMR z "szyfrowaniem" korespondencji. Na znanym portalu aukcyjnym np: INTEK MT-5050 D PMR/LPD.

Pomysł jak najbardziej dobry. Tanie rozwiązanie, bez zbędnych przewodów.
    Jeżeli chodzi o nakładanie się na użytkowany kanał osób 3, trzeba się z tym liczyć ponieważ pasmo PMR jest ogólno dostępne dla Każdego. Lecz w radiotelefonach prócz wyboru kanału ( mamy 8 do wyboru ) można dodatkowo zabezpieczyć odbiornik blokadą CTCSS ( standard w radiotelefonach PMR.)

Pozdrawiam Bas.

Moderowany przez Mirek Z.:

To już kolejne złośliwości pod adresem moderatora - recydywa!
    Ostrzeżenie za naruszenie p.10.8 regulaminu.
    Proszę zaprzestać zbędnego cytowania całości poprzedniego postu.

• Poziom 34  
    Można też wykupić sobie kanał w UKE w paśmie 2m i zakupić do tego jakieś np Motorole.
    Wszystko się da, ale po co?
  • Poziom 15  
    Jestem w stanie zrobić w Twojej firmie takie cudo bo podobny numer testowaliśmy w pewnym "superhipermarkecie" i wyszło całkiem całkiem :)

Oczywiście inne pasmo niż PMR (legalnie).

Dzielą nas kilometry ale mogę odpowiednie osoby do Ciebie wysłać, które mieszkają we Wrocławiu.
  • Poziom 9  
    nikt nie wypowiedział się nad zastosowaniem krótkofalówek midladna, które pracują na innym paśmie niż PMR i w zasadzie w Polsce nie są używane

EDIT

chyba i tak kazdy wie o co chodzi... a początkujący w "swoim dziale" chyba moga się mylić?

Moderator prosił o poprawienie wpisu a Ty dalej łamiesz podstawowe zasady na tym Forum.
    Regulamin pkt 6 i pkt 15 .
    Koniecznie powinieneś nam wytłumaczyć pojęcie PRM, które używasz już po raz drugi.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 20  
    Przede wszystkim nie PRM tylko PMR (i w dodatku 446, bo PMR bez niczego z tyłu to radiokomunikacja profesjonalna, z wykupionymi częstotliwościami).

Po drugie, te Midlandy zapewne chodzą w amerykańskim standardzie FRS/GMRS, czyli okolice 462 i 467 MHz. Pasma te są używane w Polsce przez pozostałości analogowej sieci komórkowej Centertela (okolice 462 MHz) oraz przez profesjonalnych użytkowników eteru takich jak ochrony, korporacje TAXI, itp... (w okolicach 467 MHz). Prędzej czy później jakiś oficjalny użytkownik się do takiej sieci wbije.

Może warto się zainteresować telefonami bezprzewodowymi w standardzie DECT. Można do bazy zalogować wiele słuchawek, można je wywoływać po numerze. Jakość dźwięku jest dobra, a sama transmisja ciężka do podsłuchania. Zasięg 200m powinien być możliwy do zrealizowania przy odpowiednie przemyślanej lokalizacji stacji bazowej, no i cenowo całość też nie wychodzi jakoś okrutnie tragicznie.
  • Poziom 31  
    deltan napisał:
    nikt nie wypowiedział się nad zastosowaniem krótkofalówek midladna, które pracują na innym paśmie niż PRM i w zasadzie w Polsce nie są używane
    i są NIELEGALNE
  • Poziom 40  
    Pomysł z PMR-kami niezły. Trzeba wybrać takie które mają wejście na zestaw słuchawkowy i dorobić wygodny "interfejs użytkownika" w postaci przycisku "nadawanie" plus mikrofon na "gęsej szyi" oraz głośniczek.

Radia mogą działać non-stop na właściwym zasilaniu zewnętrznym.

Szef może sobie sprawić bardziej wypasiony zestaw w postaci gotowego
    PMR jako "stacja bazowa" wygodna w obsłudze - widuje się takie w sprzdaży.

Co do tajemnicy korespondencji - od szefa zależy czy to co ma do przekazania
    załodze i z powrotem może byc potencjalnie użyteczne dla szkodników-podsłuchiwaczy.
  • Poziom 34  
    A ja cały czas podsuwam pomysł z PMR'ami ale na 154MHz, przede wszystkim lepszy zasięg
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pisał o "wykupieniu" częstotliwości w paśmie VHF, a PMR154 jakby nie patrzeć jest właśnie na VHF.

Tu jednak DECT jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Poziom 20  
    yes2mike napisał:
    Pisał o "wykupieniu" częstotliwości w paśmie VHF, a PMR154 jakby nie patrzeć jest właśnie na VHF.

Tu jednak DECT jest najlepszym rozwiązaniem.

Cześć Michał! W sumie masz rację. Tylko która "matka" obsłuży tyle słuchawek. I co w momencie kiedy "prezes" będzie chciał nadać komunikat dla wszystkich podwładnych w jednym momencie?
    Pozdrawiam Bas.
  • Poziom 34  
    softkom napisał:
    mpn103 pomyśl 3 razy za nim napiszesz i trochę poczytaj o radiotechnice oraz prawie obowiązującym w Polsce.

Co jest nie tak w tym czym pisze?
    Czyżbym coś przespał?
  • Poziom 15  
    Poczytaj co to PMR, na jakich częstotliwościach to pracuje, zainteresuj się trochę radiotechniką od strony rozchodzenia się fal różnych częstotliwości.

Aby pracować na 154 MHz trzeba uiszczać opłatę w wysokości ok. 2tys. rocznie, a autor mówi że ma być korzystnie cenowo więc jaki sens w corocznej opłacie?
  • Poziom 34  
    Panie softkom, jak jest Pan taki mądry to trzeba było pomóc koledze,
    ale ok, mój błąd, wystarczyło zadzwonić do UKE by się dowiedzieć że PMR154 już nie istnieje.
    A Ty już z góry zakładasz że ja nie mam pojęcia o czym pisze. Nie bądź egoistą.
    Nawet przedszkolak wie że niższa częstotliwość lepiej się rozchodzi w trudnym terenie.
    http://www.uke.gov.pl/uke/redir.jsp?place=galleryStats&id=37272
    poczytajcie sobie cennik, pozycja 146
    i gdzie te 2000 zł?
  • Poziom 15  
    Panie mpn103, pomagam koledze na PW więc nie pisz że się wymądrzam.
    Fakt, być może widziałem stary cennik pozwoleń.

Cytat:
    Nawet przedszkolak wie że niższa częstotliwość lepiej się rozchodzi w trudnym terenie.

Nie do końca prawda, o tym czy się "lepiej rozchodzi" czy nie decyduje wiele współczynników np: antena, rodzaj emisji, moc itd.
    Koledze deltan przedstawiłem swoją wizję, do niego należy decyzja w tej sprawie.
    Koniec OT.