Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy i kolumna - budowa czy zakup

24 Paź 2004 17:37 4425 16
  • Poziom 10  
    Witam,
    Potrzebny mi jest wzmacniacz do gitary basowej. Aktualnie nie stać mnie na piec o przyzwoitej mocy a muszę na czymś grać więc widzę takie opcje:
    budowa kolumny i wzmacniacza lub budowa kolumny i kupno jakiegoś starego wzmacniacza który nadawałby się do gry na gitarze. Powiem szczerze że poszukuję rozwiązań maksymalnie tanich. Interesuje mnie zestaw o mocy ok. 100 watt. Jeśli chodzi o kolumnę to obudowę jestem w stanie wykonać sam ale pytanie jaki głośnik do tego wsadzić? Na Allegro jest masa w miarę tanich głośników takich firm jak Alphard czy American Power, czy warto je kupić, czym się kierować wybierając taki głośnik? Jeśli chodzi o wzmacniacz to prosiłbym o jakiś schemat, ewentualnie o poradę jaki wzmacniacz kupić. Gdzieś kiedyś obiło mi się o uszy że do tego celu dobry jest jakiś wzmacniacz Unitry ale niestety nie pamiętam jaki model. Z góry dziękuję za wszelkie porady.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    do Spodka się z tym nie wybieram :D raczej na próby i koncertowanie w małych obiektach
  • Poziom 29  
    To proponuję coś mocniejeszgo tak około 100W :)
    Np. końcówkę na TDA7294 i preampik na TL07x lub NE553x
    Napisz ile może max. wydać na tą budowe
  • Poziom 10  
    ile mogę wydać... tylko nie śmiejcie się: 300-400zł, wiem że z taką kasą to można na watę cukrową iść, ale niestety na tyle mogę sobie pozwolić
  • Poziom 15  
    Sam wzmacniacz wyniesie Cię max. 100 - 120 zł. Obudowa odpada bo możesz wbudować w kolumnę ;)
    Skoro obudowę możesz sobie sam zrobić więc na pożądny głośnik też powinno Ci wystarczyć

Znalazłem jeszcze taki schemat. Ma 60W. Jest gdzieś na Elektrodzie.
    Załączniki:
  • Poziom 10  
    wielkie dzięki za pomoc
  • Poziom 42  
    Witam! Jeżeli chcesz to pod gitarę basowa, to wzmacniaczem sobie głowy nie zawracaj, bo to jest pikuś, całą kasiorkę przeznacz na głośnik, bo od tego będzie w znacznym stopniu zależeć jakość tego basu, co do głośników to opinii jest tyle ile będzie dyskutantów, ale robiłem na 12 calowych, na 15 calowych i na 18 calowych i czym gar jest większy, tym bas jest piękniejszy, zasada jest bardzo prosta, jakość basu będzie zależeć od średnicy gara i pojemności, a skuteczność od kasiorki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    czytałem, po prostu nie znalazłem nic lepszego w tej cenie, myślę że może wsadzę na początek taką taniochę a później zawsze mogę wymienić na coś lepszego
  • Poziom 15  
    pisałeś, że masz 300-400 zł.
    Wzmak ok. 120zł. 200zł głośnik
    320zł. razem. zostaje na obudowę, pożądne przewody i wykończenie wszystkiego.
  • Poziom 2  
    Witam
    Sam jestem o tego typu przejściach, więc mogę pomóc.
    Głośnik, to jest dość ważna sprawa.
    Jeśli zamierzasz grać kciukiem, tappingiem albo grać jakiekolwiek solówki na wyższych tonach, to potrzebny Ci będzie głośnik szerokopasmowy. On jest droższy.
    Ja (uczę się na błędach) kupiłem niskotonowy, 12 cali, 8 omów, 160 wat za 60zł. Niskie tony gra pięknie, niestety żeby wycisnąć z niego wyższe, musisz mieć dobry korektor barwy.
    Wzmacniacz aktualnie mam na 7294 (kupiłem na Allegro za 40zł).
    Borykam się z preampem, ale na ten temat ktoś Ci już poradził.
    Transformator - do tego zestawu ja mam 2*24V, 100VA, ale powinien mieć więcej, niż 100VA jeśli zamierzasz wyciskać z niego większe moce.
    Prostownik: mostek - 5zł, kondziaki - ok 10zł
    Radiator - ja mam po 11zł, ale jest trochę za mały.

Oczywiście do głośnika 4om będziesz potrzebował troszkę niższego napięcia i większego radiatora.
    Obudowa 40cm x 40cm x 20cm(chyba) daje radę.

Powodzenia ;)

PS. Dobrą metodą jest zbudowanie szczelnej dość obudowy, z jednym otworem na ruch powietrza i umieszczenie radiatora tak, żeby to powietrze go automatycznie chłodziło. Wtedy możesz sobie pozwolić na mniejszy radiator.
    PS2. Efekty - do tego jeszcze nie doszedłem ;)
  • Poziom 43  
    Sluchaj jest generalna sprawa skuteczności głośnika basowego. Nie moze to być byle jaki alphard ładnie wyglądający czy tez glośnik konwencjonalnie uznawany za bardzo nawet dobry w zakresie kina domowego. Osobiście musze powiedziec że zrobiłem przeokropna kolumne, podłaczam do niej muzyke z wieży czy z komputera i dźwięku nie da się wytrzymać (nie pasuje mia) jednak grajac na tym na gitarze albo nawet na basie odczuwam duży komfort. bardzo ładnie gra.

Ja podobnie jak moi koledzy nie dysponuje wielkimi środkami pieniężnymi i niestety miałem często przyjemność grania na sprzęcie HIFI (stare tonsile a w środku LW800, grac ładnie grało z muzyką, ale na żywo z gitarą to po prostu nie miało brzmienia).

Inna konkluzja, jeśli znajdziesz juz dobry głośnik gitarowy powiedzmy o mocy 100W to wcale nie jest powiedziane że musisz go katowac 100 Watowym wzmanciaczem. Dobry głosnik znaczy skuteczny, w Twoim przypadku dobrze żeby jego dobroć była mała (Qts<0,5), potem możesz nastroić standardowo programem głośnik w tunelu BR.

Co do wmontowywania do środka to bym się zastanowił. jesli chodzi o wzmacniacz samorube sa niekiedy pewne problemy,awarie , spalony bezpiecznik, i trzeba wtedy naprawde się wytężyc aby dotrzec do środka, żeby zobaczyć co się stało we wzmacniaczu. Czasami tez przydało by sie sprawdzić inny wzmanciacz czy to bedzie działać może lepiej... No i wtedy tylko wypiąć heada i po sprawie.

kot nieplot: To pewnie jakiś Alphard to, co kupiłes, pewnie wielu ludzi oglądających ten temat jest rozczarowanych - więcej szczegółów proszę (firma skuteczność... ) pewnie na oko wsadzileś do obudowy.

inna sprawa co z tego jesli chcesz usłyszeć coś na wysokości 3500Hz krecąc korektorem jak pasmo Ci się kończy na 3000 Hz (-3dB) [przykładowo]
  • Poziom 2  
    To prawda, to jest Alphard, HW1600
    Co do danych - patrzyłem tylko na te najważniejsze parametry. Skuteczności nie pamiętam, nie chcę mylić.

Korektor nie jest do basu, jest to Unitrowski, wymontowany z obudowy (nawet modelu nie sprawdzałem) do 10kHz. Ale wioliny na tym brzmią i tak dość sztucznie i przytłumiono.
  • Poziom 43  
    Nie znam tego ale ten ma chyba gorsza skuteczność od HW1200 czy HW1800. HW 1500 na przykłąd ma 91db, w przypadku alpharda czytaj 3 mniej.