Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz do HP, model: C6409-60014

24 Paź 2004 18:06 4036 12
  • Poziom 15  
    uszkodziłem jedną z trzech leżących obok siebie, w prawym rogu obok kabla. Ma ona oznaczenie 73. Niestety uszkodzenie polega na tym, że przypadkowo ją wręcz rozgniotłem śrubokrętem i nie jestem w stanie teraz odczytać jej oznaczenia (wydaje mi się, że: ..5)...

zasilacz jest używany chyba do wszystkich drukarek z serii DeskJet 8xx. Ja mam 840c.

Parametry zasilacz (w celu zidentyfikowania, o który chodzi):

AC POWER ADAPTER C6409-60014
    100-240V~ 1000mA 50/60Hz
    +18V-- 1100mA

jeśli ktos posiada ten zasilacz i mógłby go rozkręcić (trzeba zdjąć góną naklejkę, żeby dotrzeć do śrubek), to bardzo proszę aby sprawdził co to za dioda, jakie ma oznaczenie oraz napisał mi to w odpowiedzi

P.S.
    Mam w domu regulowany, transformatorowy, stabilizowany zasilacz laboratoryjny pradu stałego własnej roboty. Ma on wydajność 3A. Czy mogę go tymczasowo zastosować, jeśli ustawię napięcie na 18V?

P.S.2

Czy temu zasilaczowi do drukarki i elementom zawartym w środku nie zaszkodzi to, że przez jakieś 30min. były nieco zalane wodą?
  • Poziom 39  
    A jaką masz w środku płytkę - bo symbol zasilacza się zgadza a;e w prawym rogu obok wyjścia kabla do drukarki ( ozn VO i GND) po kolei cewke
    coś oznaczone ZD51 ( nie wiadomo co to bo jest zalane białą twardą masą)
    i kondziu elektrolit
    pniżej jest czteronózżkowy scalak chyba transoptor)
    Moja płytka ma oznaczenia
    ADP-20HP
    DELTA
    Czuje że niepotrzebnie go rozebrałem
    a zasilanie 18 V z innego zasilacza możesz podać, tylko pilnuj biegunowości
    Pozdr.J.
  • Poziom 15  
    płytka jest jasna, prostokątna

postaw ją krótszą krawędzia do siebie i tak, aby kabel wychodził z drugiej strony (nie do ciebie, tylko od ciebie do przodu).

Jesli mamy tą samą płytkę, to:
    - w samiutkim prawym górnym rogu będą dwa rezystory (zielonkawe): złoty, czerwony, czerwony, fioletowy
    - poniżej będzie ioda o którą mi chodzi; pod nią będą jeszcze 2
    - niżej rezystor R36
    - niżej taki biały czteronóżkowy element IC2

chodzi mi o diodę oznaczoną 73 (poniżej są 2 o oznaczeniu: D7 i D8)

Żywię szczęrą nadzieję, że to ta sama płytka.

PS. Dzięki za fatygę...
  • Poziom 39  
    Przykro mi ale moja płytka jest inna w narożniku mam tylko jeden rezystor R13 i napisy które podałem wcześniej, pewnie twoja drukarka jest młodsza, bo moja ma już ponad 6 lat ( dokładanie nie pamiętam, kupiłem ją za ok 800 zł jako nowość).
    Pozdr.J.
  • Poziom 15  
    ok. Dzięki, że się pofatygowałeś i rokręciłeś go.

Szkoda. Moja ma 3 lata i kupiłem za 400zł. Zapewne zmieniono trochę układ zasilacza...:(

PS. Czy to jest przetwornica? Bo na zasilacz transformatowory ma trochę małe transformatorki....Jeśli tak, to czy mogę tymczasowo zastąpić ten zasilacz własnym zasilaczem regulowanym laboratoryjnym. Jest to stabilizowany zasilacz prądu stałego...
  • Spec od drukarek
    Ja ostatnio kupiłem taki zasilacz przez Allegro za 40 pln - także gra warta świeczki. Jak poczekasz do jutra to mam zasilacze do 895-tki, może znajdę czas zeby rozkręcić i looknąć czy tam jest taka dioda,ok?
  • Poziom 15  
    :arrow: KAZIK

bardzo Cię proszę, jeśli byś mógł to sprawdź co to za element i napisz mi, ok? bo smutno byłoby wydawać 40zł z powodu jednek małej diody wartej zapewne jakieś 50gr.

gwoli ścisłości: to taka szklana, czerwona z czarnym paskiem, dioda

z góry dzięki
  • Poziom 28  
    Kiedyś z powodu braku orginalnego zasilacza używałem przez dłuuuuuuugi czas zasilacza własnej roboty do HP660C. Drukarka działała bez zarzutu.
  • Poziom 39  
    Jesli to tylko taka diodka to spawdziłbym w to miejsce
    coś z serii BA na wszelki wypadek wysokonapięciową. Tylko uważaj to zasilacz impulsowy, jest całyczas pod napięciem sieci. Niepodłączaj też po naprawie do drukarki bez uprzedniego testu na jakimś innym odbiorniku np daj dwie żarówki 21W 12V w szereg na wyjscie, jak poświecą z pół godziny ( pomiarem napięcia) to dopiero potem do drukarki.
    Pozdr.J.
  • Spec od drukarek
    afro1 napisał:
    :arrow: KAZIK

bardzo Cię proszę, jeśli byś mógł to sprawdź co to za element i napisz mi, ok? bo smutno byłoby wydawać 40zł z powodu jednek małej diody wartej zapewne jakieś 50gr.

gwoli ścisłości: to taka szklana, czerwona z czarnym paskiem, dioda

z góry dzięki

Niestety, zasilacz rozebrany a w nim płyta ADP-20HP i diody D73 niet ;( Jedyne wyjście w tej sytuacji to obejrzeć sobie dokładnie zasilacz, sprawdzić co ta dioda robiła i wstawić "na oko" inną. W/g tego co piszesz nie była to zenerka i jest szansa że wstawisz zwykłą "impulsówkę" i będzie hulać.
  • Poziom 15  
    dzięki za dobre chęci. Kupię trochę podobnych może z jakąś załapie...:)

ten element o którym mówię nie ma D przed liczbą 73, więc może nie tego szukałeś

BTW co to za element który na płytce ma oznaczenie FB (np. FB1, FB2 itp.) ?
  • Spec od drukarek
    FB to przeważnie koralik ferrytowy pełniący rolę dławika, natomiast na tej płycie zasilacza, którą dziś oglądałem nie ma wogóle nic takiego jak 73 z D lub bez.
  • Poziom 15  
    Kazik napisał:

Jedyne wyjście w tej sytuacji to obejrzeć sobie dokładnie zasilacz, sprawdzić co ta dioda robiła i wstawić "na oko" inną. W/g tego co piszesz nie była to zenerka i jest szansa że wstawisz zwykłą "impulsówkę" i będzie hulać.

nie hulało...:(...wstawiłem zwykłą 1N4148, podłączyłem do 230v i na szczęście odsunąłem się na bezpieczna odległość, bo po prau sekundach, usłyszałem małe PYK, i świst wylatującego pod dużym ciśnieniem gazu z kondensatora. Szybko odłączyłem całość spod napięcia.
    Po oględzinach nie stwierdziłem żadnych innych uszkodzeń, zniszczonych elementów ani przypaleń na płytce. Tylko ten kondensator 680mF na 25V poszedł. Był on umieszczony raczej w części, gdzie napięcie miało już być obniżane do tych 18V, skoro sam był na 25V, nie? Może dlatego wybuchł, że napięcie nie zostało wystarczająco obniżone, dostał np. 30V i eksplodował?

Co proponujecie mi teraz wstawić?

Diody, które są umieszczone obok tej, która wstawiłem mają oznaczenia:
    H 06, tyle, że są wlutowane odwrotnie. To znaczy jedna katodą do przodu a druga do tyłu. Kupić taką H 06? Czy coś innego? Co to za rodzaj diody? Za co ona może odpowiadać w tym zasilaczu?[/quote]