Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xonix - Stacja pogody, nie pokazuje temperatury na zasilaczu

23 Lut 2011 15:06 2464 14
  • Poziom 11  
    Witam, parę dni temu odkupiłem od znajomego Stacje pogody firmy Xonix, model nieustalony, nigdzie nie ma napisane. Posiada ona zasilacz, który zasila projektor, sama stacja jest na baterie 2x AA, w dniu dzisiejszym chciałem pozbyć się tych okropnych baterii, zmierzyłem więc napięcie na wyjściu zasilacza dał ok. 6V, więc zrobiłem prosty stabilizator na LM317, wszystko pięknie działało, oprócz zewnętrznego czujnika temperatury, nie potrafił przesłać danych do stacji pogody. Czym to może być spowodowane ? Czujnik przesyła dane do stacji radiowo. W dodatku na bateriach wszystko działa poprawnie.

Pozdrawiam
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Gothic19 napisał:
    . Posiada ona zasilacz, który zasila projektor, sama stacja jest na baterie 2x AA, w dniu dzisiejszym chciałem pozbyć się tych okropnych baterii, zmierzyłem więc napięcie na wyjściu zasilacza dał ok. 6V, więc zrobiłem prosty stabilizator na LM317, wszystko pięknie działało, oprócz zewnętrznego czujnika temperatury, nie potrafił przesłać danych do stacji pogody. Czym to może być spowodowane ? Czujnik przesyła dane do stacji radiowo. W dodatku na bateriach wszystko działa poprawnie.

Być może potrzebne jest zasilanie 2x3V a nie 1x6V. Zobacz czy łącznik baterii jest z czymś połączony...
  • Poziom 11  
    jduowski napisał:
    Być może potrzebne jest zasilanie 2x3V a nie 1x6V.

Ale przecież zmienił się tylko sposób zasilania, zamiast baterii to zasilacz, całej reszty nie zmieniałem. po prostu z gniazda DC są dodatkowe przewody wyprowadzone do LM317, aby uzyskać te 3V, a reszta już bez zmian. łącznik nie był z niczym dodatkowym połączony, miał 2 przewody, które teraz są na wyjściu z LM317.
    Gothic19 napisał:
    jduowski napisał:
    Być może potrzebne jest zasilanie 2x3V a nie 1x6V.

Ale przecież zmienił się tylko sposób zasilania, zamiast baterii to zasilacz, całej reszty nie zmieniałem. po prostu z gniazda DC są dodatkowe przewody wyprowadzone do LM317, aby uzyskać te 3V, a reszta już bez zmian. łącznik nie był z niczym dodatkowym połączony, miał 2 przewody, które teraz są na wyjściu z LM317.

Pomyłka - miałem na myśli 2x1,5V.
  • Poziom 11  
    Tak na pewno nie jest, baterie na wyjściu również dają 3V. A po drugie z łącznika baterii wychodzą tylko dwa przewody plus i minus
    Gothic19 napisał:
    Tak na pewno nie jest, baterie na wyjściu również dają 3V. A po drugie z łącznika baterii wychodzą tylko dwa przewody plus i minus

No to coś jest "nie teges":
    - pomylone bieguny zasilacza
    - bład w konstrukcji stabilizatora
    - coś nie kontaktuje
    - zasilacz ma złą filtrację
    - zasilacz sieje zakłóceniami radiowymi nakładającymi sie na sygnał nadajnika
    - inne
  • Poziom 11  

Reszta jest OK, przy tych dwóch podpunktach bym sie zatrzymał, a szczególnie przy tym drugim, zasilacz to jakaś chińszczyzna zalana plastikiem, do której nie ma dostępu, dało by się jakoś wyfiltrować te zakłócenia, i czy na pewno to coś pomoże ?
    Gothic19 napisał:

Reszta jest OK, przy tych dwóch podpunktach bym sie zatrzymał, a szczególnie przy tym drugim, zasilacz to jakaś chińszczyzna zalana plastikiem, do której nie ma dostępu, dało by się jakoś wyfiltrować te zakłócenia, i czy na pewno to coś pomoże ?

Jak jest impulsowy to się może okazac że jedyną metodą jest wyrzucenie chińskiego szajsu do kubła.
  • Poziom 11  
    Niestety nie mam jak tego sprawdzić, lecz myślę że jest tam po prostu zwykłe trafko...
  • Poziom 11  
    Na wejściu kondensator 10nF
    Na wyjściu z LM317 100uF

Tylko tyle, dać większe wartości ?
    Gothic19 napisał:
    Na wejściu kondensator 10nF
    Na wyjściu z LM317 100uF

Tylko tyle, dać większe wartości ?

Ja bym się obawiał o filtrację w samym zasilaczu, więc radzę dodać przed LMem jakieś 1000mikroF.
  • Poziom 11  
    No niestety nic nie pomogło, stacja łapie czujnik temperatury, jak jest przyłożony do stacji... Jak oddale na 5 cm, to już go nie widzi...
    Gothic19 napisał:
    No niestety nic nie pomogło, stacja łapie czujnik temperatury, jak jest przyłożony do stacji... Jak oddale na 5 cm, to już go nie widzi...

A napięcie na wyjściu stabilizatora jest takie jak trzeba? Co zasilasz zasilaczem? Czujnik czy odbiornik?
  • Poziom 11  
    Tak, napięcie na wyjściu jest takie jakie potrzeba, zasilacz zasila projektor, no i tą stacje czyli odbiornik, czujnik ma swoje zasilanie w postaci dwóch baterii AAA, które wystarczają mu na bardzo długo.