Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat nadajnik-odbiornik(poszukuje)

szymonaksel 23 Lut 2011 16:59 6425 7
  • #1 23 Lut 2011 16:59
    szymonaksel
    Poziom 1  

Witam poszukuje schematów nadajnika i odbiornika do mojego pojazdu na gąsienicach. Chodzi mi o przód tył lewo prawo. Znalazłem coś takiego : http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=366 ale nie wiem czy ten schemat jest odpowiedni. Proszę odpowiedź a może macie jakieś lepsze schematy do pojazdów gąsienicowych ?

0 7
  • #2 24 Lut 2011 08:56
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Proszę o dopisanie w temacie [Poszukuję...].

0
  • #3 24 Lut 2011 23:53
    Madrik
    Moderator Robotyka

szymonaksel napisał:
    Witam poszukuje schematów nadajnika i odbiornika do mojego pojazdu na gąsienicach. Chodzi mi o przód tył lewo prawo. Znalazłem coś takiego : http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=366 ale nie wiem czy ten schemat jest odpowiedni. Proszę odpowiedź a może macie jakieś lepsze schematy do pojazdów gąsienicowych ?

Zasadniczo zupełnie się dziś nie opłaca robić samemu nadajników i odbiorników RC.
    Pomijam już nawet tę "chińską" częstotliwość do zabawek i CB-radia.

Po prostu nie jesteś w stanie, za pomocą narzędzi dostępnych w domu, a nawet dobrym warsztacie - poprawnie zestroić nadajnika i odbiornika.
    Takie wyposażenie kosztuje sporo więcej niż całkiem niezły, fabryczny zestaw.

Przy dzisiejszych cenach lepiej, szybciej, taniej i prościej - kupić po prostu nadajnik z odbiornikiem.

Potrzebujesz 2 - kanałowej aparatury, na 27MHz (zabawki), 40MHz (modelarskie analogowe) lub cyfrowej 2,4GHz. Te dwie ostatnie kupisz w dodatku proporcjonalne.

A zwykły, nieproporcjonalny chłam masz w każdym sklepie z zabawkami - kup sobie jakiś tani czołg zdalnie sterowany i wyjmij z niego elektronikę.
    Dziś można takie zabawki dostać po ok 100zł.
    I masz w zasadzie gotowego robota... :)

0
  • #4 25 Lut 2011 14:58
    kadel1
    Poziom 10  

Jak ktoś lubi dłubać w elektronice i sprawia mu to satysfakcję to nic go nie przekona do kupna gotowca.
    Pod linkiem aparatura do samodzielnego wykonania. Autor udowodnił że można samemu taką złożyć

http://www.kubaw.it.pl/aparatura_433mhz.html

0
  • #5 25 Lut 2011 18:10
    płetwa
    Poziom 29  

Kolego Kadel1 wszystko się zgadza o ile się na tym zna.
    Wnioskując z pytania autora daleko mu do takiej wiedzy, poza tym.
    CYTAT:
    Całkowity koszt prototypu wyniósł około 300 zł, z czego większość ceny stanowiły joysticki (2x50zł), moduły RF (w sumie ok. 70zł), obudowa (30zł) oraz reszta części elektronicznych, płytek, przełączników itp. (ok. 100zł). Oczywiście dochodzi jeszcze aku nadajnika. No i oczywiście, nie licząc czasu pracy.
    A za takie pieniądze można kupić już zestaw oczywiście bez regulatorów.

0
  • #6 25 Lut 2011 18:50
    Madrik
    Moderator Robotyka

Tylko, że to jest aparatura nieproporcjonalna - a takie są już w zabawkach za 30zł.
    Po drugie, pracuje na niedozwolonej częstotliwości.
    Po trzecie - tak naprawdę nie wiadomo nic o jej zestrojeniu i zasięgu. Mamy tylko zapewnienia autora - a to jak wiadomo, w tekście trochę mało.

Autor kupił gotowy tor nadawczo-odbiorczy i za grubą kasę dorobił mu przyciski i zasilanie z bardzo brzydką obudową.

Za tę cenę można dostać dziś aparaturę z komputerem i homologacją. Trzeba tylko trochę poszukać w zagranicznych sklepach i spróbować uniknąć VAT-u i cła. Co oczywiście jest niemoralne, bo osłabia wpływy do budżetu państwa. :lol:

Taniej wychodzi kupić gotowy zestaw modelarski.

0
  • #7 26 Lut 2011 10:44
    kadel1
    Poziom 10  

Oczywiście że taniej jest kupić gotowca , są już aparatury 6 kanałowe za 200PLN z odbiornikiem firmy Hobby King ale szymonaksel pytał o schematy aparatury. Kolejna sprawa to zrobienie coś samemu. Nie zawsze liczy się ekonomia a satysfakcja z wykonania samemu urządzenia jest bezcenna.

0
  • #8 26 Lut 2011 19:15
    Madrik
    Moderator Robotyka

Tak, ale urządzenia radiowe muszą wykazywać pewną kulturę, bo działają w całym swoim zasięgu, także na inne urządzenia.
    W przypadku aparatur sterujących pojazdami, jest to szczególnie ważne, aby nasza aparatura nie wpływała na aparatury innych modelarzy. Bo nie wiesz, czy jakiś inny człowiek też ma robota czy model kilkaset metrów dalej.

A nie ma możliwości, żeby w domowych warunkach zestroić to, co zbudujesz.
    Tu nie chodzi tylko o polutowanie elementów do płytki (pod tym względem dzisiejsze aparatury są bardzo proste), lecz o przygotowanie układu do pracy.

I tego nie jesteś w stanie zrobić, bez dostępu do przyrządów pomiarowych, wielokrotnie droższych od samej aparatury.

Bez tego nie masz radia sterującego, tylko generator szumów, zakłócający wszystko w okolicy.

I trzeba sobie zdawać sprawę, że urządzenia radiowe podlegają regulacjom prawnym. Moc i częstotliwość pracy muszą się mieścić w ściśle wyznaczonych granicach, a przy ich przekraczaniu potrzeba zezwolenia.

I tak np. pokazany projekt DIY, jest w świetle tego nielegalny, bo nie wolno używać u nas częstotliwości 433MHz do sterowania pojazdami ruchomymi (i robotami też).

0